muduko_hello_berry

Pomysły na zabawy w ogrodzie dla dzieci

pomysły na zbawy w ogrodzie

Ogród pełen jest potencjału do tworzenia niesamowitych zabaw dla dzieci. To idealne miejsce, gdzie mogą spędzać czas na świeżym powietrzu, bawić się i rozwijać swoje umiejętności. Oprócz tradycyjnych zabaw na świeżym powietrzu, takich jak gry w chowanego czy skakanie na trampolinie, warto również zastanowić się nad różnymi pomysłami, które mogą wzbogacić ich doświadczenia. Poznaj najlepsze pomysły na zabawy w ogrodzie dla dzieci!

pomysły na zbawy w ogrodzie

Najlepsze pomysły na zabawy w ogrodzie dla dzieci

Wprowadzając różnorodne zabawy w ogrodzie, dajesz swojemu dziecku możliwość rozwijania różnorodnych umiejętności, takich myślenie logiczne, strategia, spostrzegawczość i współpraca. Jednocześnie zabawy stanowią doskonały sposób na spędzanie czasu wolnego i tworzenie niesamowitych wspomnień. Dziś przedstawiamy Wam najlepsze pomysły na zabawy w ogrodzie dla dzieci

Śladami przygody

Stwórzcie w ogrodzie trasę, którą dzieci będą musiały przemierzyć, rozwiązując zagadki i wykonując różne zadania. Możecie umieścić wskazówki w formie kartek z zagadkami lub znaków w różnych miejscach. Każda wskazówka będzie prowadzić dzieci do kolejnego punktu. To doskonały sposób na rozwijanie logicznego myślenia i współpracy między dziećmi.

Zagrajcie w gry planszowe

Rozłóżcie koc i weźcie swoją ulubioną grę. My polecamy Wam Rycerze i rabusie. Gra na spostrzegawczość. Gra składa z 3 dużych baśniowych kart z instrukcją oraz 30 mniejszych okrągłych kart z przedmiotami do odszukania, więc nie ma problemu, aby ją wziąć ze sobą nawet do parku i rozłożyć. Rycerze i Rabusie  to doskonały sposób na rozwój wyobraźni i kreatywności małego dziecka. Stanowią doskonałą metodę nauki logicznego myślenia oraz stymulacji rozwoju percepcyjnego.

Zabawy w ogrodzie z grami karcianymi i układankami

Przynieście do ogrodu zestaw ulubionych gier karcianych i zorganizujcie turniej na świeżym powietrzu. Możecie grać na kocu piknikowym lub na specjalnie przygotowanym stole. Upewnijcie się, że dobrze zabezpieczycie karty przed wiatrem, używając klipsów lub podkładając je na podkładce.

Doskonale sprawdzą się gry z serii Edu Piotruś. Talię, składającą się z 25 kart, rozdajemy graczom (od 2 do 5 osób). Rozgrywka polega na jak najszybszym pozbyciu się swojego wachlarza kart. W tym celu należy dobrać je w pary. W całej talii znajduje się ich dwanaście oraz pechowy Czarny Piotruś, samotna karta. Osoba, która na koniec gry będzie go posiadała, przegrywa.

chore dziecko w domu zabawy

Odpowiednie będą także karty Poznaję emocje czy kreatywna układanka bajkowe stworki.

bajkowe stworki

Poszukiwanie skarbów

Zorganizujcie poszukiwanie skarbów w ogrodzie. Ukryjcie różne przedmioty lub skarby w różnych zakątkach ogrodu i stwórzcie mapę wskazującą miejsca, w których ukryte są skarby. Dzieci będą musiały rozwiązać zagadki i odnaleźć skarby, a na koniec nagrodzić się ich zawartością. To doskonały sposób na rozwijanie umiejętności poszukiwania, rozwiązywania problemów i orientacji przestrzennej.

Zabawa w detektywów

Nasza kolejna propozycja to gra „Znajdź coś… Zabawa w małych detektywów” . Gra ta ma kilka opcji grania. Jednak głównym celem jest znalezienie przedmiotów np. w niebieskim kolorze. Gra ta:

  • wspomaga rozwój mowy,
  • wzbogaca zasób słownictwa,
  • utrwala słowa, które już zna,
  • rozwija spostrzegawczość,
  • rozwija ciekawość poznawczą,
  • stanowi punkt wyjścia do rozmów o otaczających przedmiotach.

Quiz ogrodowy

Przygotujcie zestaw pytań związanych z roślinami, zwierzętami i przyrodą. Każde pytanie można zapisać na kolorowych kartkach i umieścić w różnych częściach ogrodu. Dzieci będą musiały znaleźć pytania i udzielić na nie odpowiedzi. To doskonały sposób na edukację w formie zabawy, rozwijanie wiedzy przyrodniczej i umiejętności komunikacji.

Co mnie otacza?

„Co mnie otacza” to doskonały trening pamięci już dla najmłodszych intelektualistów. 48 kart z obrazkami podzielone na 24 identyczne pary ilustruje przedmioty znajdujące się w bliskim otoczeniu dziecka – w domu i przedszkolu. Zabawa z naszymi kartami:

  • wzbogaca dziecięcy słownik,
  • pomaga w ćwiczeniu koncentracji i spostrzegawczości,
  • rozwija orientację w przestrzeni,
  • trenuje pamięć,
  • pobudza myślenie logiczne.

 

Co mnie otacza. Gra w pamięć polecana jest do zabawy z rodzicem oraz rekomendowana osobom pracującym z najmłodszymi: psychologom, pedagogom i terapeutom. Odpowiednia dla dzieci od 3. roku życia.

Zobacz też

pomysły na zbawy w ogrodzie

Pomysły na zabawy w ogrodzie dla dzieci

Ogród pełen jest potencjału do tworzenia niesamowitych zabaw dla dzieci. To idealne miejsce, gdzie mogą spędzać czas na świeżym powietrzu, bawić się i rozwijać swoje umiejętności. Oprócz tradycyjnych zabaw na

Jak nauczyć dziecko przegrywać?

Dorastanie to czas pełen wyzwań, a jednym z nich jest nauka radzenia sobie z porażkami. Dzieci, podobnie jak dorośli, muszą nauczyć się przegrywać i radzić sobie z negatywnymi emocjami związanymi