muduko_hello_berry

Jak pomóc dziecku wybrać zawód?

Pamiętasz, kim chciałaś/eś być w dzieciństwie? Jeśli tak, koniecznie daj znać! Twoje dziecko, szczególnie w wieku przedszkolnym zapewne również ma upodobania i pierwszy wybór zawodu, który zapewne zmieni się niejednokrotnie. W okresie ciekawości różnymi zawodami warto dziecku przedstawić zawody, aby je poznało i się z nimi zaznajomiło. Jak pomóc dziecku wybrać zawód? 

 

Czy dziecko musi wiedzieć, kim będzie w przyszłości?

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że wybór zawodu to bardzo trudne zadanie. Samo tworzenie przyszłości, wybór szkoły, liceum lub techników, a potem studiów to wyzwanie niemal dla każdego człowieka. Zdarza się, że niektórzy nawet u progu dorosłości, nie wiedza, co chcą robić w życiu i kim chcą zostać.

Czy dziecko musi wiedzieć, kim będzie w przyszłości?”Kim będę, gdy dorosnę?” to pytanie, które zadają sobie dzieci od wieku przedszkolnego. To okres, w którym zaczynają poznawać zawody i fascynują się nimi. Chłopcy chcą zostać policjantem, strażakiem lub ratownikiem medycznym. Dziewczynki często marzą o karierze piosenkarki albo byciu aktorką. Jednak to nie jest czas, w którym dziecko podejmuje decyzję. Dziecko może marzyć, o tym, aby zostać piłkarzem, strażakiem, tancerką. Jeżeli masz takie możliwości, to oczywiście wspieraj swoją pociechę. Możesz zapisać na piłkę nożną albo lekcję taca. To świetny sposób na sprawdzenie, czy rzeczywiście dana czynność jest pasją dziecka.

Jak rozmawiać z dzieckiem o tym, kim chcą być w przyszłości?

Zastanawiasz się, jak rozmawiać ze swoją pociechą o zawodach oraz o tym, kim chce być w przyszłości? Mamy na to kilka sposobów!

Przyjrzyj się zawodom, z którymi masz do czynienia na co dzień

Każdego dnia Twoje dziecko ma do czynienia z różnymi zawodami np. w przedszkolu z przedszkolanką, w sklepie ze sprzedawczynią itd. Rozmawiaj z dzieckiem o tych zawodach, opowiadaj, aby dziecko je zapamiętało.

Układajcie puzzle „Kim będę, gdy dorosnę?”

Aby zapoznać malucha z zawodami, wykorzystaj nasze ekopuzzle dwuelementowe „Kim będę, gdy dorosnę?”. Znajdziecie tam aż 15 różnych profesji, które rozbudzą wyobraźnię dziecka i przyswoją im wiedzę o funkcjonowaniu świata.  Dzięki puzzlom Twoje dziecko pozna następujące zawody:

 1. Strażak,
 2. Policjant,
 3. Ratownik medyczny,
 4. Budowlaniec,
 5. Śmieciarz,
 6. Kierowca autobusu,
 7. Konduktor,
 8. Rolnik,
 9. Marynarz,
 10. Astronaut,
 11. Dostawca pizzy,
 12. Pilot,
 13. Dziennikarz,
 14. Sprzedawca lodów,
 15. Magazynier.

Nasze puzzle rozwijają:

 • spostrzegawczość,
 • motorykę małą,
 • pamięć,
 • koncentrację.

Dodatkowo dajemy drugie życie pudełku! Wnętrze można pokolorować, a po jego rozłożeniu ukazują się historie dotyczące bohaterów serii.

Wymieniajcie zawody

Jak dziecko pozna już zawody, zagrajcie w grę — wymienianie zawodów np. tych, które potrzebują samochodu do wykonania swojej pracy, zawodów, ratujących życie (strażak, policjant, lekarz) itd. To świetna frajda!

 

Zobacz też

pomysły na zbawy w ogrodzie

Pomysły na zabawy w ogrodzie dla dzieci

Ogród pełen jest potencjału do tworzenia niesamowitych zabaw dla dzieci. To idealne miejsce, gdzie mogą spędzać czas na świeżym powietrzu, bawić się i rozwijać swoje umiejętności. Oprócz tradycyjnych zabaw na

Jak nauczyć dziecko przegrywać?

Dorastanie to czas pełen wyzwań, a jednym z nich jest nauka radzenia sobie z porażkami. Dzieci, podobnie jak dorośli, muszą nauczyć się przegrywać i radzić sobie z negatywnymi emocjami związanymi