Dorastające maluchy każdego dnia dowiadują się o nowych zawodach. To, co nam wydaje się po prostu rutynowym zajęciem, dla trzylatka brzmi niezwykle fascynująco. W ekopuzzlach dwuelementowych „Kim będę, gdy dorosnę?” znajdziecie aż 15 różnych profesji, które rozbudzą wyobraźnię dziecka i przyswoją im wiedzę o funkcjonowaniu świata. Poniżej znajdziecie związane z nimi ciekawostki, które można przedstawić dwulatkom i nieco starszym dzieciom.
1. Strażak – pierwszymi strażackimi syrenami były… dalmatyńczyki! To one biegły przed wozem zaprzęgniętym w konie i głośno szczekały informując, że strażacy jadą gasić pożar.
2. Policjantka – policjant i policjantka, gdy są w pełnym mundurze, mają obowiązek nosić służbową czapkę zawsze, gdy są poza budynkiem. Taka czapka to bardzo ważny element ich stroju!
3. Ratowniczka medyczna – bycie ratowniczką i ratownikiem medycznym to bardzo trudna i odpowiedzialna praca. To oni zazwyczaj pierwsi pojawiają się na miejscu wypadku, katastrofy lub nagłego zachorowania. Ratownicy często ryzykują swoim życiem, by nam
pomagać.
4. Budowlaniec – wiesz, ze piramida Cheopsa w Egipcie została zbudowana z ponad dwóch milionów bloków skalnych i jeszcze 200 lat temu była wciąż najwyższym budynkiem na świecie? A budowano ją około 20 lat!
5. Śmieciarz – rocznie każdy Polak produkuje ponad 300 kg śmieci. A wiesz, że z 35 butelek plastikowych można wyprodukować jedną bluzę polarową? Może taką właśnie masz w swojej szafie?
6. Kierowczyni autobusu – pierwszy autobus zaczął kursować w Paryżu ponad 350 lat temu! Był zaprzęgnięty w konie i przewoził jednocześnie ośmiu pasażerów.
7. Konduktorka – najdłuższa podróż, jaką można przebyć pociągiem to trasa, która biegnie przez dwa kontynenty (Europę i Azję) i liczy aż 17 tysięcy kilometrów. Potrzeba na nią dwóch tygodni.
8. Rolnik – w Belgii rolnicy mają obowiązek dbania o to, by hodowane przez nich świnki były zadowolone i szczęśliwe. Muszą na przykład dawać im jakieś ciekawe zabawki!
9. Marynarz – wiesz czemu marynarze noszą spodnie-dzwony? Po pierwsze – pomysł na te spodnie zapożyczony został od… piratów! Bo marynarze chcieli wyglądać elegancko! A po drugie – są to bardzo wygodne spodnie – łatwo je podwinąć, szybciej można je założyć niż
wąskie spodnie, no i nie krępują ruchów.
10. Astronautka – pierwszą kobietą w kosmosie była Walentina Tierieszkowa. Przed tym, jak została astronautką, była włókniarką, czyli pracowała w zakładzie produkującym tkaniny.
11. Dostawca pizzy – najdalej dostarczona pizza to ta, którą zamówiono w Londynie, a dostawca miał ją doręczyć w… Australii! Czyli na inny kontynent! Udało się dowieźć tę pizzę w ciągu dwóch dni!
12. Pilot – podczas lotu samolotem jedzenie inaczej smakuje niż na ziemi, ponieważ różnica w ciśnieniu powietrza i niska wilgotność w samolocie utrudniają naszym kubkom smakowym rozpoznawanie słodkich i słonych smaków.
13. Dziennikarka – kiedyś dziennikarze pracowali tylko w gazetach, ale wraz z rozwojem mediów zawód ten rozprzestrzenił się na telewizję i na Internet. W tej chwili są różne typy dziennikarzy, na przykład prezenter, czy korespondent.
14. Sprzedawca lodów – czy wiesz, że żeby zjeść jednego loda składającego się z waflowego rożka i z jednej gałki, trzeba go polizać około 50 razy? Ciekawe, czy starożytni rzymianie, których lody to był po prostu śnieg z owocami i sokami, jedli je łyżeczkami, czy tez lizali?
15. Magazynier – jeden z najnowocześniejszych magazynów na świecie znajduje się w Polsce w miejscowości Wronki. Ten magazyn mieści aż 220 tysięcy sztuk pralek, lodówek i innych podobnych sprzętów. Całość jest w pełni zautomatyzowana i pracuje tam tylko jeden człowiek, który zawiaduje armią robotów obsługujących ten wielki budynek.
Samo układanie ekopuzzli to doskonałe ćwiczenie motoryki małej i koncentracji, a w połączeniu z kreatywnymi zadaniami to również dużo dobrej zabawy. Poza samymi ciekawostkami o zawodach maluszek może tutaj pobawić się z rodzicami w odgrywanie ról np. gaszenie „pożaru” wężem ogrodowym na trawie czy sprzedawanie lodów.
Autorka: Ewa Graniak-Wosinek