muduko_hello_berry

Kim będę, gdy dorosnę? 15 ciekawostek o zawodac …

Dorastające maluchy każdego dnia dowiadują się o nowych zawodach. To, co nam wydaje się po prostu rutynowym zajęciem, dla trzylatka brzmi niezwykle fascynująco. W ekopuzzlach dwuelementowych „Kim będę, gdy dorosnę?” znajdziecie aż 15 różnych profesji, które rozbudzą wyobraźnię dziecka i przyswoją im wiedzę o funkcjonowaniu świata. Poniżej znajdziecie związane z nimi ciekawostki, które można przedstawić dwulatkom i nieco starszym dzieciom.

1.    Strażak – pierwszymi strażackimi syrenami były… dalmatyńczyki! To one biegły przed wozem zaprzęgniętym w konie i głośno szczekały informując, że strażacy jadą gasić pożar.

2.    Policjantka – policjant i policjantka, gdy są w pełnym mundurze, mają obowiązek nosić służbową czapkę zawsze, gdy są poza budynkiem. Taka czapka to bardzo ważny element ich stroju!

3.    Ratowniczka medyczna – bycie ratowniczką i ratownikiem medycznym to bardzo trudna i odpowiedzialna praca. To oni zazwyczaj pierwsi pojawiają się na miejscu wypadku, katastrofy lub nagłego zachorowania. Ratownicy często ryzykują swoim życiem, by nam
pomagać.

4.    Budowlaniec – wiesz, ze piramida Cheopsa w Egipcie została zbudowana z ponad dwóch milionów bloków skalnych i jeszcze 200 lat temu była wciąż najwyższym budynkiem na świecie? A budowano ją około 20 lat!

5.    Śmieciarz – rocznie każdy Polak produkuje ponad 300 kg śmieci. A wiesz, że z 35 butelek plastikowych można wyprodukować jedną bluzę polarową? Może taką właśnie masz w swojej szafie?

6.    Kierowczyni autobusu – pierwszy autobus zaczął kursować w Paryżu ponad 350 lat temu! Był zaprzęgnięty w konie i przewoził jednocześnie ośmiu pasażerów.

7.    Konduktorka – najdłuższa podróż, jaką można przebyć pociągiem to trasa, która biegnie przez dwa kontynenty (Europę i Azję) i liczy aż 17 tysięcy kilometrów. Potrzeba na nią dwóch tygodni.

8.    Rolnik – w Belgii rolnicy mają obowiązek dbania o to, by hodowane przez nich świnki były zadowolone i szczęśliwe. Muszą na przykład dawać im jakieś ciekawe zabawki!

9.    Marynarz – wiesz czemu marynarze noszą spodnie-dzwony? Po pierwsze – pomysł na te spodnie zapożyczony został od… piratów! Bo marynarze chcieli wyglądać elegancko! A po drugie – są to bardzo wygodne spodnie – łatwo je podwinąć, szybciej można je założyć niż
wąskie spodnie, no i nie krępują ruchów.

10.   Astronautka – pierwszą kobietą w kosmosie była Walentina Tierieszkowa. Przed tym, jak została astronautką, była włókniarką, czyli pracowała w zakładzie produkującym tkaniny.

11.   Dostawca pizzy – najdalej dostarczona pizza to ta, którą zamówiono w Londynie, a dostawca miał ją doręczyć w… Australii! Czyli na inny kontynent! Udało się dowieźć tę pizzę w ciągu dwóch dni!

12.   Pilot – podczas lotu samolotem jedzenie inaczej smakuje niż na ziemi, ponieważ różnica w ciśnieniu powietrza i niska wilgotność w samolocie utrudniają naszym kubkom smakowym rozpoznawanie słodkich i słonych smaków.

13.   Dziennikarka – kiedyś dziennikarze pracowali tylko w gazetach, ale wraz z rozwojem mediów zawód ten rozprzestrzenił się na telewizję i na Internet. W tej chwili są różne typy dziennikarzy, na przykład prezenter, czy korespondent.

14.   Sprzedawca lodów – czy wiesz, że żeby zjeść jednego loda składającego się z waflowego rożka i z jednej gałki, trzeba go polizać około 50 razy? Ciekawe, czy starożytni rzymianie, których lody to był po prostu śnieg z owocami i sokami, jedli je łyżeczkami, czy tez lizali?

15.   Magazynier – jeden z najnowocześniejszych magazynów na świecie znajduje się w Polsce w miejscowości Wronki. Ten magazyn mieści aż 220 tysięcy sztuk pralek, lodówek i innych podobnych sprzętów. Całość jest w pełni zautomatyzowana i pracuje tam tylko jeden człowiek, który zawiaduje armią robotów obsługujących ten wielki budynek.

Samo układanie ekopuzzli to doskonałe ćwiczenie motoryki małej i koncentracji, a w połączeniu z kreatywnymi zadaniami to również dużo dobrej zabawy. Poza samymi ciekawostkami o zawodach maluszek może tutaj pobawić się z rodzicami w odgrywanie ról np. gaszenie „pożaru” wężem ogrodowym na trawie czy sprzedawanie lodów.

Autorka: Ewa Graniak-Wosinek

Zobacz też

Pomysły na prezent dla dziecka na Mikołajki

Mikołajki zbliżają się wielkimi krokami, a Ty nie masz pomysłu na upominek dla swojego malucha? Nie martw się! Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy pomysły na prezent dla dziecka na Mikołajki! Prezenty

Czy rodzic ma wpływ na to, aby dziecko było empa …

Większość świadomych własnego rodzicielstwa rodziców pragnie być rodzicem refleksyjnym, analizującym swoje zachowania wobec dziecka. Chce być rodzicem responsywnym, odpowiadającym na potrzeby dziecka. Chce z jednej strony dawać własnemu dziecku poczucie

książeczki kontrastowe dla niemowląt

Jak rozwija się wzrok dziecka?

Czy wiesz, że rozwój prawidłowy rozwój oka zajmuje kilka lat? A w pierwszych 24 miesiącach jest on niezwykle dynamicznym procesem. Jak rozwija się wzrok dziecka w poszczególnych okresach? Jak rozwija