muduko_hello_berry

Kim będę, gdy dorosnę? 15 ciekawostek o zawodach

Dorastające maluchy każdego dnia dowiadują się o nowych zawodach. To, co nam wydaje się po prostu rutynowym zajęciem, dla trzylatka brzmi niezwykle fascynująco. W ekopuzzlach dwuelementowych „Kim będę, gdy dorosnę?” znajdziecie aż 15 różnych profesji, które rozbudzą wyobraźnię dziecka i przyswoją im wiedzę o funkcjonowaniu świata. Poniżej znajdziecie związane z nimi ciekawostki, które można przedstawić dwulatkom i nieco starszym dzieciom.

1.    Strażak – pierwszymi strażackimi syrenami były… dalmatyńczyki! To one biegły przed wozem zaprzęgniętym w konie i głośno szczekały informując, że strażacy jadą gasić pożar.

2.    Policjantka – policjant i policjantka, gdy są w pełnym mundurze, mają obowiązek nosić służbową czapkę zawsze, gdy są poza budynkiem. Taka czapka to bardzo ważny element ich stroju!

3.    Ratowniczka medyczna – bycie ratowniczką i ratownikiem medycznym to bardzo trudna i odpowiedzialna praca. To oni zazwyczaj pierwsi pojawiają się na miejscu wypadku, katastrofy lub nagłego zachorowania. Ratownicy często ryzykują swoim życiem, by nam
pomagać.

4.    Budowlaniec – wiesz, ze piramida Cheopsa w Egipcie została zbudowana z ponad dwóch milionów bloków skalnych i jeszcze 200 lat temu była wciąż najwyższym budynkiem na świecie? A budowano ją około 20 lat!

5.    Śmieciarz – rocznie każdy Polak produkuje ponad 300 kg śmieci. A wiesz, że z 35 butelek plastikowych można wyprodukować jedną bluzę polarową? Może taką właśnie masz w swojej szafie?

6.    Kierowczyni autobusu – pierwszy autobus zaczął kursować w Paryżu ponad 350 lat temu! Był zaprzęgnięty w konie i przewoził jednocześnie ośmiu pasażerów.

7.    Konduktorka – najdłuższa podróż, jaką można przebyć pociągiem to trasa, która biegnie przez dwa kontynenty (Europę i Azję) i liczy aż 17 tysięcy kilometrów. Potrzeba na nią dwóch tygodni.

8.    Rolnik – w Belgii rolnicy mają obowiązek dbania o to, by hodowane przez nich świnki były zadowolone i szczęśliwe. Muszą na przykład dawać im jakieś ciekawe zabawki!

9.    Marynarz – wiesz czemu marynarze noszą spodnie-dzwony? Po pierwsze – pomysł na te spodnie zapożyczony został od… piratów! Bo marynarze chcieli wyglądać elegancko! A po drugie – są to bardzo wygodne spodnie – łatwo je podwinąć, szybciej można je założyć niż
wąskie spodnie, no i nie krępują ruchów.

10.   Astronautka – pierwszą kobietą w kosmosie była Walentina Tierieszkowa. Przed tym, jak została astronautką, była włókniarką, czyli pracowała w zakładzie produkującym tkaniny.

11.   Dostawca pizzy – najdalej dostarczona pizza to ta, którą zamówiono w Londynie, a dostawca miał ją doręczyć w… Australii! Czyli na inny kontynent! Udało się dowieźć tę pizzę w ciągu dwóch dni!

12.   Pilot – podczas lotu samolotem jedzenie inaczej smakuje niż na ziemi, ponieważ różnica w ciśnieniu powietrza i niska wilgotność w samolocie utrudniają naszym kubkom smakowym rozpoznawanie słodkich i słonych smaków.

13.   Dziennikarka – kiedyś dziennikarze pracowali tylko w gazetach, ale wraz z rozwojem mediów zawód ten rozprzestrzenił się na telewizję i na Internet. W tej chwili są różne typy dziennikarzy, na przykład prezenter, czy korespondent.

14.   Sprzedawca lodów – czy wiesz, że żeby zjeść jednego loda składającego się z waflowego rożka i z jednej gałki, trzeba go polizać około 50 razy? Ciekawe, czy starożytni rzymianie, których lody to był po prostu śnieg z owocami i sokami, jedli je łyżeczkami, czy tez lizali?

15.   Magazynier – jeden z najnowocześniejszych magazynów na świecie znajduje się w Polsce w miejscowości Wronki. Ten magazyn mieści aż 220 tysięcy sztuk pralek, lodówek i innych podobnych sprzętów. Całość jest w pełni zautomatyzowana i pracuje tam tylko jeden człowiek, który zawiaduje armią robotów obsługujących ten wielki budynek.

Samo układanie ekopuzzli to doskonałe ćwiczenie motoryki małej i koncentracji, a w połączeniu z kreatywnymi zadaniami to również dużo dobrej zabawy. Poza samymi ciekawostkami o zawodach maluszek może tutaj pobawić się z rodzicami w odgrywanie ról np. gaszenie „pożaru” wężem ogrodowym na trawie czy sprzedawanie lodów.

Autorka: Ewa Graniak-Wosinek

Zobacz też

pomysły na zbawy w ogrodzie

Pomysły na zabawy w ogrodzie dla dzieci

Ogród pełen jest potencjału do tworzenia niesamowitych zabaw dla dzieci. To idealne miejsce, gdzie mogą spędzać czas na świeżym powietrzu, bawić się i rozwijać swoje umiejętności. Oprócz tradycyjnych zabaw na

Jak nauczyć dziecko przegrywać?

Dorastanie to czas pełen wyzwań, a jednym z nich jest nauka radzenia sobie z porażkami. Dzieci, podobnie jak dorośli, muszą nauczyć się przegrywać i radzić sobie z negatywnymi emocjami związanymi