muduko_hello_berry

Dlaczego warto grać w gry planszowe?

dlaczego warto grać w planszówki

Chyba nie ma osoby, która nie lubi planszówek! To świetna zabawa, a jednocześnie nauka. Dlaczego warto grać w gry planszowe?

dlaczego warto grać w planszówki

Dlaczego warto grać w gry planszowe?

Zastanawiasz się, co dają planszówki? O to kilka powodów, dla których warto w nie grać.

Dają frajdę

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że ogromną zaletą gier planszowych jest dobra zabawa i to nie tylko dla dziecka, ale również pozostałych uczestników rozgrywki. Wspólna zabawa daje ogromną radość, a jednocześnie wzmacnia i pielęgnuje rodzinne więzi.

Uczą współzawodnictwa

Gry planszowe uczą zdrowego współzawodnictwa. Są świetnym sposobem na to, aby pokazać i wytłumaczyć maluchowi, czym jest rywalizacja, jak się zachowywać, aby miała ona pozytywny wydźwięk. Jednocześnie uczy przestrzegania podstawowych zasad, a także umiejętności przegrywania. Jeśli szukasz gry, dzięki której spędzisz świetnie czas, a jednocześnie nauczysz malucha współzawodnictwa, to polecamy Ci grę kto pierwszy ten lepszy. W grę można grać na dwóch poziomach. Pierwszy to poziom podstawowy. Drugi to poziom zaawansowany, w którym poziom trudności jest nieco wyższy. Sama gra polega na tym, że uczestnicy rzucają kostkami, które wskazują kolor oraz minę miminka. Gdy kostki wskażą i kolor, i minę, zaczynają się poszukiwania. Każdy z graczy poszukuje właściwego miminka i musi przyjąć jego pozę, ustawiając ramiona w odpowiedni sposób. Kto pierwszy to zrobi, ten zdobywa żeton z buźką!

Za co kochamy grę? Za to, że oprócz dobrej zabawy:

 • rozwija refleks,
 • uczy spostrzegawczości,
 • uczy odczytywania emocji,
 • gra ruchowa

Ponadto gra ta była wielokrotnie nagradzana. Otrzymała takie tytułu, jak:

 • Dziecięca Gra Roku Targów Gra i Zabawa 2019,
 • Influencer’s Top 2019,
 • Świat Przyjazny Dziecku 2019

Są również gry, które uczą działania w drużynie, a więc dziecko nabywa umiejętność współpracy i działania w grupie.

Uczą logicznego myślenia

Dużą zaletą gier planszowych jest to, że uczą dziecko logicznego myślenia, wspierając umiejętność analizy oraz syntezy pozyskanych informacji. W trakcie gry nasza pociecha analizuje zdobyte informacje, a następnie używa ich do tego, aby zdobyć określony cel. Dziecko główkuje oraz szuka najlepsze rozwiązania, aby rozwiązać napotkany problem czy wygrać rozgrywkę. Dzięki temu granie w gry można traktować jako formę wysiłku psychicznego.

Uczą nowych umiejętności

Gry planszowe nie tylko uczą logicznego myślenia, ale również uczą nowych umiejętności, pozwalają poznać dziecku nowe słownictwo. W ofercie naszego sklepu znajdziecie grę edukacyjną Kolorowe buty, która polega na dopasowaniu butów do każdego zwierzaka zgodnie z kolorystyką. Jest doskonałym wstępem do nauki języka angielskiego. Jest nie tylko doskonałym sposobem na nudę, ale również:

 • uczy rozróżniania i łączenia kolorów,
 • rozwija słownictwa,
 • uczy języka angielskiego.

Dlaczego warto grać w gry planszowe

Nasza kolejna propozycja to gra Bałagan w przedszkolu, która:

 • trenuje refleks,
 • trenuje spostrzegawczość,
 • rozwijają motorykę małą,
 • ćwiczy koncentrację podczas wykonywania zadania.

czy warto grać w gry planszowe

Uczą strategii

Celem każdej gry planszowej jest wygranie z pozostałymi uczestnikami rozgrywki czy też drużynami. Aby tak się stało, na początku gry warto ustalić sobie strategię, która doprowadzi do zwycięstwa.

Bardzo fajną grą dla starszaków jest gra Kokonana, która już od samego początku zachwyci Was grafiką. Uczestnicy gry wcielają się w bohaterów, którzy biorą udział w dorocznym święcie biegaczy przez rzekę Nanakoko! Ich zadaniem jest odnalezienie zaginionych przedmiotów, które pozwolą przeprawić się przez rwącą rzekę do świątyni, która leży na przeciwległym brzegu. Uczestnik gry musi dopasować klucz i wygrać. W grze o zwycięstwie nie decyduje przypadek, a umiejętność graczy. Gra wymaga logicznego myślenia, a także odpowiedniej strategii.

Stanowią trening dla mózgu

Czy wiesz, że granie w gry planszowe to świetny trening dla mózgu? Mózg zarówno osoby dorosłej, jak i dziecka potrzebuje stymulacji oraz nowych wyzwać. Co ciekawe, badania wykazały, że granie w gry zmniejsza ryzyko zachorowania na Alzheimera, a także demencję. W zależności od tego, w jaką grę gracie, planszówka może poprawić umiejętność logicznego, kreatywne myślenia oraz rozwiązywania problemów.

Zobacz też

pomysły na zbawy w ogrodzie

Pomysły na zabawy w ogrodzie dla dzieci

Ogród pełen jest potencjału do tworzenia niesamowitych zabaw dla dzieci. To idealne miejsce, gdzie mogą spędzać czas na świeżym powietrzu, bawić się i rozwijać swoje umiejętności. Oprócz tradycyjnych zabaw na

Jak nauczyć dziecko przegrywać?

Dorastanie to czas pełen wyzwań, a jednym z nich jest nauka radzenia sobie z porażkami. Dzieci, podobnie jak dorośli, muszą nauczyć się przegrywać i radzić sobie z negatywnymi emocjami związanymi