muduko_hello_berry

Jak wspierać rozwój mowy dziecka?

Dziecko wypowiada swoje pierwsze słowa między 10 a 18 miesiącem życia, począwszy od prostych słów. Z czasem zaczyna ze sobą łączyć dwa słowa, aż w końcu udaje mu się zbudować proste zdanie. Bez względu na, to kiedy niemowlę zaczyna mówić, warto wspierać jego rozwój mowy. Jak wspierać rozwój mowy dziecka? Dziś podpowiadamy!

Na samym początku warto dodać, że werbalne umiejętności malucha mają kilka etapów, podczas których aparat mowy malucha dojrzewa. Dziecko zaczyna od gaworzenia, mówienia „baba”, „papa”, aż w końcu tworzy słowa, które odnoszą się do otaczającego go świata i są poprawne. Jak rozwija się aparat mowy u dziecka?

Głużenie

Dziecko głuży w wieku 2-3 miesięcy. Głużenie to nic innego jak wydawanie przypadkowych dźwięków, własnych lub zasłyszanych z otoczenia, które składają się z samogłosek oraz spółgłosek. Brzmią one tak jak: „gla”, „blo”, „kli” itp.

Gaworzenie

Gaworzenie rozpoczyna się między 5. a 9. miesiącem życia i polega na celowym naśladowaniu mowy człowieka. Początkowo są to pojedyncze sylaby, takie „ma”, „da” oraz ciągów typu: „ma-ma-ma”. Z czasem maluszek zaczyna tworzyć pierwsze sylaby podwojone, przypominające wyrazy np. „ba-ba”, „ma-ma”. Po tym właśnie rozpoznasz gaworzenie.

Zazwyczaj etap ten trwa do około 12-miesiąca życia. Pamiętaj jednak, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie.

Pierwsza zdania

Dziecko konstruuje pierwsze zdania typu „mama daj”, „mama chodź” między 18 a 24 miesiącem życia.

Konstruowanie zdań

Mniej więcej w okolicy ukończenia 2 roku życia dziecko ma coraz bogatsze słownictwo i konstruuje zdania.

Jak wspierać rozwój mowy dziecka?

Dzieci rozwijają się we własnym tempie. Jedne maluszki znacznie szybciej zaczynają mówić, inne nieco później. Bez względu na to, jak szybko rozwija się mowa dziecka, należy zadbać o prawidłowy rozwój. Jak wspierać rozwój mowy dziecka?

  1. Daj dziecku prawidłowy wzór do naśladowania. Wielu rodziców zdrabnia oraz pieści — to błąd! Mów normalnie.
  2. Komentuj wszystko, co robisz i nazywaj przedmioty z otoczenia. Oczywiście musisz dostosować sposób przekazu do wieku maluszka.
  3. Zachęcaj dziecko do nazywania przedmiotów oraz rozmawiania. Pytaj maluszka np. co widzi, jak robi piesek/kotek itd.
  4. Chwal dziecko za reakcje głosowe. Mów „brawo” za każdym razem, gdy dziecko wyda dźwięk, wypowie zdanie czy odpowie na zadane pytanie.
  5. Stwórz sytuacje, które pozwolą na komunikowanie się z innymi dziećmi. Dzięki temu maluszek nabywa więzi z rówieśnikami i otwiera się, chętnie wypowiadając słowa.
  6. Ogranicz dostęp do nowoczesnych technologii. O ich negatywnym wpływie przeczytasz w naszym artykule: Wpływ ekranów na rozwój dzieci.

Sposoby na wspieranie rozwoju mowy u dzieci

Niejednokrotnie podkreślaliśmy, że najlepszym sposobem na naukę i rozwój maluszka w różnych kwestiach jest zabawa. Tak i w kwestii rozwoju mowy warto sięgnąć po gry, układanki, które wpłyną na rozwój mowy u twojej pociechy. W Muduko hello znajdziesz mnóstwo ciekawych propozycji zarówno dla niemowląt, jak i nieco starszych.

Eko książeczki obrazkowe

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że jednym z najlepszych sposobów na wspieranie rozwoju mowy u dziecka są książeczki obrazkowe. W naszej ofercie dostępne są:

Ekoksiążeczki 0+

Dla najmłodszych mamy dwie propozycje. To książeczki z czarno-białymi obrazkami, dzięki którym niemowlę otrzymuje odpowiednie dla swojego wieku bodźce zmysłowe. Z kolei moje pierwsze kolory dodatkowo ma plamy wyrazistych kolorów.

Książeczki 18+

Dla dzieci powyżej 18-miesięca życia przygotowaliśmy następujące książeczki:

  • spacer po mieście –  przewodnik  podczas podróży po tętniącym życiem mieście.
  • łąka dniem i nocom książeczka zabiera maluszka na łąkę i pokazuje zwierzęta, które tam żyją m.in. żabki, motylki, biedronki,
  • spacer po wsi – przedstawia wieś. To idealna książeczka do rozmowy o wsi, a także do pokazania dziecku, gdzie rosną ziemniaki, do czego służy studnia i jakie sprzęty gospodarcze można spotkać na wsi,
  • idziemy na zakupy – w książeczce znajdziesz ilustracje, przedstawiające sklep, a także co można w nim kupić i zachowania, jakie można spotkać np. dziecko ciągnąc rodzica do kosza z zabawkami.

rozwój słownictwa u dziecka

Książeczki 2+

Dla dzieci powyżej 2 roku życia polecamy:

  • W powietrzu” zapoznaje dziecko ze zwierzętami, które latają.
  • W oceanie” ukazuje zwierzęta, które można spotkać w ocenie.
  • W górach” to książeczka pełna zwierząt, które dziecko może spotkać w górach: owca, kozica i orzeł.
  • W dżungli„. – piękne ilustracje przedstawiają egzotyczne zwierzaki, takie jak leniwiec, kameleon czy tukan.

Karty obrazkowe np. „Poznaję zwierzęta”, „Poznaję emocję”, 

Karty z obrazkami „Poznaję zwierzęta” doskonale sprawdzą się, gdy chcesz wprowadzić malucha w świat zwierząt.  Są doskonałym wstępem do nauki mówienia, a dodatkowo:

  • Ćwiczą spostrzegawczość
  • Fascynują detalami
  • Rozwijają zdolności językowe
  • Ćwiczą umiejętność komunikowania się.

Z kolei „Poznaję emocję” to produkt, który uczy mówienia, a także jest fenomenalnym narzędziem do nauki nazywania i okazywania emocji.

budowanie pewności siebie u dziecka

Gra „Co mnie otacza”

„Co mnie otacza” to świetny i skuteczny sposób na wzbogacenie dziecięcego słownika. W zestawie znajduje się 48 kart z obrazkami, które są podzielone na 24 identyczne pary. Karty ilustrują przedmioty znajdujące się w bliskim otoczeniu dziecka – w domu i przedszkolu.

Ekopuzzle np. dwuelementowe

Nasze ekopuzzle to nie tylko puzzle, które uczą koncentracji. To ciekawe ilustracje, zadania, dzięki czemu stają się skutecznym narzędziem we wspieraniu rozwoju mowy. Przykładowo Ekopuzzle dwuelementowe. Dinozaury i ich dzieci, pozwalają na wzbogacenie słownictwa, związanego z prehistorycznymi gadami.

mała motoryka

Z kolei w ekopuzzlach dwuelementowych „Kim będę, gdy dorosnę?” znajdziecie aż 15 różnych profesji, dzięki którym dziecko pozna kilka zawodów, a także nazwie pojazdy poprzez łączenie dwóch elementów np. strażak – wóz strażacki.

Gry planszowe

Pomocne okażą się także nasze gry. Możecie w nie grać, a jednocześnie uczyć się nowych słówek! Tutaj doskonale sprawdzą się Rycerze i Rabusie, a także Kolorowe buty.

sposoby na jesień z dzieckiem w domu

Piotruś i pamięć, liczę zwierzęta

Najpopularniejsza od pokoleń gra karciana dla dzieci teraz w zupełnie nowej odsłonie! Dzieci będą zachwycone ilustracjami, a sprytne parawaniki ułatwią rozgrywkę. Karty Liczę zwierzęta umożliwiają rozgrywanie popularnych gier: piotrusia oraz gry w pamięć. Maluchy mają ważne zadanie – muszą połączyć w pary rodzica i jego potomstwo, jednocześnie ucząc się nazw zwierzątek.

Zobacz też

pomysły na zbawy w ogrodzie

Pomysły na zabawy w ogrodzie dla dzieci

Ogród pełen jest potencjału do tworzenia niesamowitych zabaw dla dzieci. To idealne miejsce, gdzie mogą spędzać czas na świeżym powietrzu, bawić się i rozwijać swoje umiejętności. Oprócz tradycyjnych zabaw na

Jak nauczyć dziecko przegrywać?

Dorastanie to czas pełen wyzwań, a jednym z nich jest nauka radzenia sobie z porażkami. Dzieci, podobnie jak dorośli, muszą nauczyć się przegrywać i radzić sobie z negatywnymi emocjami związanymi