muduko_hello_berry

Ekopuzzle z zadaniami – Puzzle z innej bajki

postanowienia noworoczne dla dzieci

Rozwój technologii utrudnia nam zainteresowanie dzieci tym, co blisko nich, chociażby na trawniku. Zwykle wpatrujemy się w ekrany, bo żyjemy w pośpiechu i nie zwracamy uwagi na to, co nas otacza. A świat przyrody ma dla nas mnóstwo pięknych niespodzianek! Możemy przekonać się o tym dzięki puzzlom od Muduko, a później wspólnie szukać „znajomych” z puzzli na łonie przyrody.

ekopuzzle z zadaniami

Na pierwszy rzut oka to „zwykłe” puzzle przedstawiające kadr z życia owadów oraz fragment lasu. Okazuje się jednak, że w opakowaniu czekają na nas przygody z Zu i Berry: surykatką i alpaką. Są one listą zadań do wykonania, ale równocześnie uroczą bajką, którą można nawet czytać na dobranoc.

Hotel dla owadów

Po ułożeniu puzzli trzeba złożyć też postacie naszych zwierzątek i zacząć czytać o ich przygodzie spędzonej w hotelu dla owadów. Naszym zadaniem jest odnaleźć i policzyć motyle, pływać jak chrabąszcz, liczyć okna, zaśpiewać sto lat wyobrażać sobie świat widziany przez lunetę, a nawet latać jak ważka czy pszczoła (szybko lub wolno, w zależności od tego, jaką cyfrę pokaże dorosły). Dzieci ćwiczą więc nie tylko spostrzegawczość, ale również wiele innych umiejętności i poznają gatunki zwierząt i ich zwyczaje. Teraz już bezbłędnie rozpoznają kowala bezskrzydłego albo stonkę.

ekopuzzle z zadaniami świat owadów

Spacer po lesie

To jednak nie koniec przygód Zu i Berry. Drugie opakowanie puzzli prowadzi ich bowiem do lasu! Tam dzieje się równie dużo. Można tam spotkać łosia, dziki, wiele gatunków ptaków, lisa i wiewiórki. Zadania, które dzieci muszą wykonać są równie wesołe, co wcześniej… Zu i Berry ścigają się z wiewiórkami, obserwują dziki, liczą ptaki, mówią wierszyki i oczywiście szukają zwierząt wymienionych w bajce. Zostało tu przemycone dużo przydatnej wiedzy m.in. o gatunkach ptaków, porożu łosia, zwyczajach lisów, wzroku kreta czy zachowaniu w lesie w towarzystwie dzików.

ekopuzzle z zadaniami

Puzzle nie tylko przedstawiają naturę, ale również są dla niej bezpieczne. Nie ma tutaj grama plastiku, a nawet opakowania są wielofunkcyjne, bo można je jeszcze wykorzystać jako grę albo narzędzie do obserwacji przyrody i pogody. Najważniejsze jest jednak to, że puzzle z zadaniami rozwijają wrażliwość, wiedzę o przyrodzie, małą i dużą motorykę, spostrzegawczość i kreatywność, a do tego umożliwiają twórcze spędzenie czasu z dzieckiem. Cieszę się, że coraz bardziej zwracamy uwagę na naszą planetę i do tego uczymy dzieci szacunku do zwierząt i roślin. Dla rozwoju dziecka jest bardzo istotne, aby interesowało się tym, co je otacza i potrafiło nie tylko patrzeć w migający ekran, ale też zachwycić się mrówką, motylem czy ptakiem podczas „zwykłego” spaceru.

Anna Karowicz, neurologopeda, pedagog – Logopeda Ukulele

Zobacz też

pomysły na zbawy w ogrodzie

Pomysły na zabawy w ogrodzie dla dzieci

Ogród pełen jest potencjału do tworzenia niesamowitych zabaw dla dzieci. To idealne miejsce, gdzie mogą spędzać czas na świeżym powietrzu, bawić się i rozwijać swoje umiejętności. Oprócz tradycyjnych zabaw na

Jak nauczyć dziecko przegrywać?

Dorastanie to czas pełen wyzwań, a jednym z nich jest nauka radzenia sobie z porażkami. Dzieci, podobnie jak dorośli, muszą nauczyć się przegrywać i radzić sobie z negatywnymi emocjami związanymi