muduko_hello_berry

Jak ćwiczyć pamięć u dziecka?

zabawy bez bałaganu

Problemy z koncentracją, zapamiętywaniem i kojarzeniem to coraz powszechniejsze zjawisko we współczesnym – przeładowanym bodźcami – świecie. I chociaż umysł malucha jest przystosowany do tego, by przyswajać dużo informacji, to już u coraz młodszych dzieci rodzice zauważają problemy ze skupianiem uwagi i pamięcią. Zarówno maluchy jak i starszaki bardzo łatwo się nudzą. Otoczenie elektronicznymi zabawkami i ciągłe podsuwanie przez rodziców nowych pomysłów na zabawy często kończy się tak, że umiejętność dłuższego skoncentrowania uwagi na jednej czynności u dziecka drastycznie maleje. Efektem tego mogą być problemy emocjonalne, a także późniejsze kłopoty w szkole. Dlatego właśnie tak ważne jest, by już u najmłodszych dzieci ćwiczyć pamięć i koncentrację, wykorzystując ich naturalną skłonność do przyswajania wiedzy i ciekawość świata, którą mają w sobie właściwie od urodzenia. Wiersze i piosenki jako pomoc w treningu pamięci Dlaczego maluchy tak dobrze zapamiętują proste wierszyki i piosenki, nawet jeśli nie rozumieją jeszcze ich znaczenia? Odpowiada za to tak zwana pamięć mimowolna (inaczej: mechaniczna), stanowiąca zdolność do przyswajania wiedzy w sposób nieuświadomiony, naturalny, niemal bez wysiłkowy.

Z czasem u dzieci rozwija się inny rodzaj pamięci – pamięć dowolna – związana ze świadomym zapamiętywaniem i intencjonalnym skupianiem uwagi na danej czynności czy obiekcie. Dzięki niej przedszkolak jest w stanie skoncentrować się na przykład na czytanym tekście czy grze. Aby wykorzystać te zdolności umysłu małego człowieka, warto w ramach treningu zapamiętywania wspólnie słuchać piosenek i śpiewać je na głos albo czytać i recytować wierszyki. Z jednej strony jest to cudowny sposób na wspólne spędzenie czasu, a z drugiej – świetne ćwiczenie pamięciowe.

Gry dla dzieci rozwijające pamięć i koncentrację Jednym z najlepszych pomysłów na wspieranie rozwoju dziecka jest włączanie do jego życia elementów nauki przez zabawę. Istnieje wiele rozwiązań wspierających rodziców w tego typu działaniach, ale tym, które w szczególności rekomendujemy, jest wykorzystanie prostych gier planszowych i karcianych, które z jednej strony przyciągną uwagę dziecka atrakcyjną formą, a z drugiej – pozwolą mu z przyjemnością rozwijać pamięć, spostrzegawczość i koncentrację.

Kilka z takich gier prezentujemy poniżej.

Gry ćwiczące pamięć dla dzieci w wieku 3+.

W serii Muduko Hello można znaleźć kilka zapakowanych w wygodne i poręczne pudełka gier stanowiących doskonały trening pamięci dla najmłodszych.

Świetnym wyborem będą tutaj:

Co mnie otacza – gra w pamięć – 48 kart obrazkowych prezentujących przedmioty znane maluchowi z życia codziennego. Zestaw stworzony z myślą o tym, by pobudzać u malucha myślenie logiczne, trenować zapamiętywanie, wspierać w ćwiczeniu koncentracji i spostrzegawczości oraz wzbogacać słownictwo. Doskonały wybór dla trzylatka oraz całej rodziny.

Puk, puk! Kto tam? – przestrzenna gra pamięciowa, idealna dla dzieci, którym znudziła się już klasyczna zabawa w memory. W zestawie znajduje się 6 kolorowych tekturowych domków, 6 figurek zwierząt (z możliwością samodzielnego pomalowania!) oraz 6 kart zwierząt. Gra nie tylko ćwiczy motorykę małą, ale przede wszystkim rozwija spostrzegawczość i umiejętność zapamiętywania.

Gry ćwiczące pamięć dla dzieci w wieku 4+ i 5+

W ofercie Muduko Hello znaleźć można także gry dla nieco starszych dzieci, wśród których na szczególną uwagę – w temacie treningu pamięci – zasługują:

Memozaury (4+) – zestaw, który w jednym pudełku zawiera aż trzy rozwojowe gry wspierające pamięć, spostrzegawczość oraz umiejętność łączenia części w całość. Przy okazji gra prezentuje wyjątkowe ciekawostki o dinozaurach i daje możliwość dobierania poziomu trudności do wieku i umiejętności graczy.

Kokonana! (5+) – emocjonująca propozycja dla wszystkich miłośników niebanalnych gier typu memo. Rozgrywka jest dynamiczna i niezwykle ekscytująca, ale jednocześnie ma walor edukacyjny, wspierając trening pamięci i myślenia strategicznego oraz rozwój zdolności poznawczych i społeczno-emocjonalnych. W zestawie znajduje kilkadziesiąt kolorowych elementów – kafelków, pionków i żetonów – które wzbudzają zachwyt tak dzieci, jak i dorosłych. Jeżeli chcesz, aby Twoje dziecko uniknęło problemów z koncentracją i zapamiętywaniem lub pragniesz je wesprzeć na rozwojowej ścieżce, to zaproponowane przez nas możliwości z pewnością Ci w tym pomogą.

Powodzenia i… udanych rozgrywek!

Zobacz też

Pomysły na prezent dla dziecka na Mikołajki

Mikołajki zbliżają się wielkimi krokami, a Ty nie masz pomysłu na upominek dla swojego malucha? Nie martw się! Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy pomysły na prezent dla dziecka na Mikołajki! Prezenty

Czy rodzic ma wpływ na to, aby dziecko było empa …

Większość świadomych własnego rodzicielstwa rodziców pragnie być rodzicem refleksyjnym, analizującym swoje zachowania wobec dziecka. Chce być rodzicem responsywnym, odpowiadającym na potrzeby dziecka. Chce z jednej strony dawać własnemu dziecku poczucie

książeczki kontrastowe dla niemowląt

Jak rozwija się wzrok dziecka?

Czy wiesz, że rozwój prawidłowy rozwój oka zajmuje kilka lat? A w pierwszych 24 miesiącach jest on niezwykle dynamicznym procesem. Jak rozwija się wzrok dziecka w poszczególnych okresach? Jak rozwija