muduko_hello_berry

Jak ćwiczyć pamięć u dziecka?

zabawy bez bałaganu

Problemy z koncentracją, zapamiętywaniem i kojarzeniem to coraz powszechniejsze zjawisko we współczesnym – przeładowanym bodźcami – świecie. I chociaż umysł malucha jest przystosowany do tego, by przyswajać dużo informacji, to już u coraz młodszych dzieci rodzice zauważają problemy ze skupianiem uwagi i pamięcią. Zarówno maluchy jak i starszaki bardzo łatwo się nudzą. Otoczenie elektronicznymi zabawkami i ciągłe podsuwanie przez rodziców nowych pomysłów na zabawy często kończy się tak, że umiejętność dłuższego skoncentrowania uwagi na jednej czynności u dziecka drastycznie maleje. Efektem tego mogą być problemy emocjonalne, a także późniejsze kłopoty w szkole. Dlatego właśnie tak ważne jest, by już u najmłodszych dzieci ćwiczyć pamięć i koncentrację, wykorzystując ich naturalną skłonność do przyswajania wiedzy i ciekawość świata, którą mają w sobie właściwie od urodzenia. Wiersze i piosenki jako pomoc w treningu pamięci Dlaczego maluchy tak dobrze zapamiętują proste wierszyki i piosenki, nawet jeśli nie rozumieją jeszcze ich znaczenia? Odpowiada za to tak zwana pamięć mimowolna (inaczej: mechaniczna), stanowiąca zdolność do przyswajania wiedzy w sposób nieuświadomiony, naturalny, niemal bez wysiłkowy.

Z czasem u dzieci rozwija się inny rodzaj pamięci – pamięć dowolna – związana ze świadomym zapamiętywaniem i intencjonalnym skupianiem uwagi na danej czynności czy obiekcie. Dzięki niej przedszkolak jest w stanie skoncentrować się na przykład na czytanym tekście czy grze. Aby wykorzystać te zdolności umysłu małego człowieka, warto w ramach treningu zapamiętywania wspólnie słuchać piosenek i śpiewać je na głos albo czytać i recytować wierszyki. Z jednej strony jest to cudowny sposób na wspólne spędzenie czasu, a z drugiej – świetne ćwiczenie pamięciowe.

Gry dla dzieci rozwijające pamięć i koncentrację Jednym z najlepszych pomysłów na wspieranie rozwoju dziecka jest włączanie do jego życia elementów nauki przez zabawę. Istnieje wiele rozwiązań wspierających rodziców w tego typu działaniach, ale tym, które w szczególności rekomendujemy, jest wykorzystanie prostych gier planszowych i karcianych, które z jednej strony przyciągną uwagę dziecka atrakcyjną formą, a z drugiej – pozwolą mu z przyjemnością rozwijać pamięć, spostrzegawczość i koncentrację.

Kilka z takich gier prezentujemy poniżej.

Gry ćwiczące pamięć dla dzieci w wieku 3+.

W serii Muduko Hello można znaleźć kilka zapakowanych w wygodne i poręczne pudełka gier stanowiących doskonały trening pamięci dla najmłodszych.

Świetnym wyborem będą tutaj:

Co mnie otacza – gra w pamięć – 48 kart obrazkowych prezentujących przedmioty znane maluchowi z życia codziennego. Zestaw stworzony z myślą o tym, by pobudzać u malucha myślenie logiczne, trenować zapamiętywanie, wspierać w ćwiczeniu koncentracji i spostrzegawczości oraz wzbogacać słownictwo. Doskonały wybór dla trzylatka oraz całej rodziny.

Puk, puk! Kto tam? – przestrzenna gra pamięciowa, idealna dla dzieci, którym znudziła się już klasyczna zabawa w memory. W zestawie znajduje się 6 kolorowych tekturowych domków, 6 figurek zwierząt (z możliwością samodzielnego pomalowania!) oraz 6 kart zwierząt. Gra nie tylko ćwiczy motorykę małą, ale przede wszystkim rozwija spostrzegawczość i umiejętność zapamiętywania.

Gry ćwiczące pamięć dla dzieci w wieku 4+ i 5+

W ofercie Muduko Hello znaleźć można także gry dla nieco starszych dzieci, wśród których na szczególną uwagę – w temacie treningu pamięci – zasługują:

Memozaury (4+) – zestaw, który w jednym pudełku zawiera aż trzy rozwojowe gry wspierające pamięć, spostrzegawczość oraz umiejętność łączenia części w całość. Przy okazji gra prezentuje wyjątkowe ciekawostki o dinozaurach i daje możliwość dobierania poziomu trudności do wieku i umiejętności graczy.

Kokonana! (5+) – emocjonująca propozycja dla wszystkich miłośników niebanalnych gier typu memo. Rozgrywka jest dynamiczna i niezwykle ekscytująca, ale jednocześnie ma walor edukacyjny, wspierając trening pamięci i myślenia strategicznego oraz rozwój zdolności poznawczych i społeczno-emocjonalnych. W zestawie znajduje kilkadziesiąt kolorowych elementów – kafelków, pionków i żetonów – które wzbudzają zachwyt tak dzieci, jak i dorosłych. Jeżeli chcesz, aby Twoje dziecko uniknęło problemów z koncentracją i zapamiętywaniem lub pragniesz je wesprzeć na rozwojowej ścieżce, to zaproponowane przez nas możliwości z pewnością Ci w tym pomogą.

Powodzenia i… udanych rozgrywek!

Zobacz też

pomysły na zbawy w ogrodzie

Pomysły na zabawy w ogrodzie dla dzieci

Ogród pełen jest potencjału do tworzenia niesamowitych zabaw dla dzieci. To idealne miejsce, gdzie mogą spędzać czas na świeżym powietrzu, bawić się i rozwijać swoje umiejętności. Oprócz tradycyjnych zabaw na

Jak nauczyć dziecko przegrywać?

Dorastanie to czas pełen wyzwań, a jednym z nich jest nauka radzenia sobie z porażkami. Dzieci, podobnie jak dorośli, muszą nauczyć się przegrywać i radzić sobie z negatywnymi emocjami związanymi