muduko_hello_berry

Geekowe Memoski 3+

Geekowe Memoski to zestaw kart, które mogą być wykorzystywane do zabawy polegającej na zapamiętaniu pozycji rozłożonych kart i odnajdywaniu identycznych obrazków. Dwanaście par, które znajdziemy w grze, to kolorowe ilustracje potworków z książek, gier komputerowych i filmów, charakterystycznych dla „kultury geekowskiej”. Swoim kształtem karty nawiązują do kości 20-ściennej wykorzystywanej w grach fabularnych RPG.

Grę można wykorzystywać zarówno w przestrzeni domowej, jak i w gabinetach profesjonalistów pracujących z dziećmi (m.in. psychologów czy logopedów).

Zapaleni gracze RPG uśmiechną się zapewne, widząc znajome stworki. Fani fantastycznych filmów i seriali również odnajdą na kartach znajome postaci. I właśnie ten geekowy klimat kart – rysunki nawiązujące do popkultury – jest unikalny dla tej gry. Poza oczywistymi walorami rozwojowymi dla dziecka Geekowe Memoski budzą pozytywne skojarzenia czy wręcz sentyment także u Geek Rodziców (albo Geek Starszego Rodzeństwa), zwiększając ich zaangażowanie w zabawę z maluchem. A wspólny czas, rozmowa i zabawa są istotne przy budowaniu relacji z dzieckiem, niezbędnej do jego prawidłowego rozwoju, zarówno pod względem emocjonalnym, jak i poznawczym.

Gra w zapamiętywanie i odnajdywanie par (memory) już w podstawowej wersji stymuluje funkcje poznawcze dziecka. W trakcie zabawy trenowane są głównie pamięć operacyjna, koncentracja uwagi oraz koordynacja wzrokowo-przestrzenna.

Dzięki rozwijaniu pamięci operacyjnej dziecko będzie posługiwało się coraz lepiej nowymi informacjami oraz wydobywało potrzebne szczegóły z magazynu pamięci długotrwałej, np. zapamięta i wykona złożoną prośbę typu: „Idź, proszę, do pokoju i przynieś mamusi swój kubeczek”. Małe dzieci są w stanie skupić się przez bardzo krótki czas. Jednak leżąca u podstaw pamięci koncentracja uwagi może być trenowana. Koncentrację wzmacnia zainteresowanie przedmiotem i budzenie pozytywnych skojarzeń, do czego tym bardziej nadaje się gra bazująca na pozytywnych doświadczeniach Geek Rodziców. Z kolei koordynacja wzrokowo-przestrzenna pozwala nam na działania wymagające jednoczesnego użycia oczu i rąk (jak kreślenie liter, sporty z piłką, a nawet jazda samochodem).

Poza bezpośrednim treningiem funkcji poznawczych grę Geekowe Memoski możemy wykorzystać także do rozwoju funkcji językowych, np. do nauki liczenia (zliczanie odnalezionych par), poznawania nazw kolorów („Który stworek jest niebieski? Ten stworek jest niebieski”), poszerzania zakresu słownictwa („Do czego jest podobny ten stworek? Do lwa. Co go różni od lwa? Ma inny ogon i ma skrzydła!”).

Kolejnym obszarem, w którym możemy wykorzystać grę do pracy czy zabawy z dziećmi, jest rozwijanie umiejętności społecznych i regulacja emocji. Wspólna zabawa staje się przestrzenią do nauki empatii, rozpoznawania i rozumienia emocji. W czasie gry można rozmawiać z dzieckiem o przegrywaniu („Co się dzieje, gdy ktoś wygrywa? Co się dzieje, gdy ktoś przegrywa?”) albo zachęcać je do rozpoznawania stanów emocjonalnych poszczególnych potworków („Który stworek jest radosny? Który stworek wygląda na smutnego? Który stworek jest zdenerwowany?”).

Produkty Baby Geek mogą posłużyć rodzicom do dzielenia się swoją pasją, by rozbudzić w dzieciach ciekawość i wyobraźnię. Rodzic może na przykład opowiadać dziecku bajki związane z postaciami z kart. Warto przy tym pamiętać, żeby nie przytłoczyć dziecka mnogością informacji i dostosować przekaz do jego wieku.

Nie ma jednego prawidłowego sposobu korzystania z kart. To, jak zostaną one wykorzystane, zależy od rodziców, którzy najlepiej znają swoje dziecko i mogą dostosować zabawę czy opowiadania do jego potrzeb.

Dzięki nawiązaniom do pasji rodziców czas spędzony wspólnie przy produktach Baby Geek może być jeszcze przyjemniejszy i pozytywnie wpływać na relację z dzieckiem.

Aleksandra Radomska-Budnik

psychoterapeuta młodzieży i młodych dorosłych,

gospodyni podcastu Fantastyczna Kozetka

Zobacz też

pomysły na zbawy w ogrodzie

Pomysły na zabawy w ogrodzie dla dzieci

Ogród pełen jest potencjału do tworzenia niesamowitych zabaw dla dzieci. To idealne miejsce, gdzie mogą spędzać czas na świeżym powietrzu, bawić się i rozwijać swoje umiejętności. Oprócz tradycyjnych zabaw na

Jak nauczyć dziecko przegrywać?

Dorastanie to czas pełen wyzwań, a jednym z nich jest nauka radzenia sobie z porażkami. Dzieci, podobnie jak dorośli, muszą nauczyć się przegrywać i radzić sobie z negatywnymi emocjami związanymi