muduko_hello_berry

Wpływ zwierząt na rozwój dziecka

jak obecość zwierząt wpływa na rozwój dziecka

Zwierzak w domu to z pewnością dużo radości oraz ciepła. To przyjaciel na dobre i na złe, z którym można się bawić. A czy wiesz, że zwierzęta mają pozytywny wpływ na rozwój dziecka? Dziś o tym, jak ważna jest obecność futrzanych przyjaciół.

jak obecość zwierząt wpływa na rozwój dziecka

Jak obecność zwierząt wpływa na dzieci?

Zwierzęta mogą odegrać niezwykle istotną rol w wychowywaniu dzieci. A to dlatego, że ich obecność niesie za sobą wiele korzyści:

  1. Zmniejsza podatność na alergie — na podstawie badań dowiedziono, że dzieci wychowujące się w otoczeniu futrzanych przyjaciół, mogą być mnie podatne na alergie.
  2. Uczy empatii, troski oraz czułości. Mając zwierzaka, nasza pociecha uczy się rozpoznawania oraz reagowania na emocje innych. To bardzo ważne zarówno w okresie szkolnym, jak i dorosłym życiu.
  3. Trenuje umiejętności wyrzeczeń — nie trzeba nikogo przekonywać, że zwierzak to obowiązek. Trzeba go nakarmić, dać wodę, pobawić się, a np. z psem dodatkowo wyjść na spacer. Czasem trzeba skrócić wakacyjny wyjazd, ponieważ nie ma się z kim zostawić zwierzaka. Zamiast zabawy trzeba posprzątać klatkę świnki lub chomika. To wszystko trenuje u najmłodszych podejmowanie wyrzeczeń i ustalanie priorytetów.
  4. Daje wiedzę z zakresu biologi — posiadanie zwierzaka można wykorzystać do przekazania swojemu dziecku wiedzy na temat ssaków.
  5. Przyśpiesza naukę mówienia u najmłodszych — dzieci są bardzo ciekawe, interesują się tym, co je otacza. Z tego względu będą próbowały nazwać imieniem swojego pieska, nazwać to, co robi, w ten sposób przyśpieszając naukę mówienia.
  6. Skutecznie chroni przed samotnością i lękiem separacyjny — zwierzak to towarzysz zabaw. Bardzo często odgrywa rolę przyjaciela. Jest niezastąpionym słuchaczem. Można mu powierzyć tajemnice i opowiedzieć o swoich marzeniach. Pomaga również radzić sobie w trudnych sytuacjach, ponieważ zawsze wysłucha. W efekcie staje się takim cichym pocieszycielem, a także lekiem na całe zło. W końcu zwierzak nie krytykuje ani nie wyśmiewa, tylko kocha. Dziecko czuje się kochane i wysłuchane.
  7. Rozwija kompetencje społeczne — dziecko buduje więź ze zwierzaniem. Posiadanie czworonoga to także nowa sytuacja, której dziecko się uczy.
  8. Uczy radzenia sobie ze stratą — obecność zwierzaka oswaja dziecko z tematem chorób i śmierci. Zwierzęta żyją znacznie krócej niż ludzie. Jeżeli pupil zachoruje albo umrze, maluch będzie mógł się oswoić z przykrymi emocjami

Co ciekawe, obecność zwierząt wzmacnia odporność. Badania fińskich naukowców potwierdzają, że alergeny zwierzęce zanieczyszczenia sierści przenoszone do domu mają pozytywny wpływ na układ immunologiczny maluchów.

Jak wprowadzić dziecko w świat zwierząt?

Swoją pociechę możesz oswoić ze zwierzętami już od najmłodszych lat i właśnie wtedy zacząć uczyć szacunku do zwierząt. Jeżeli macie już czworonoga, to jest to naprawdę proste. Świetnym sposobem jest także pokazywanie dziecku zwierząt, nazywanie ich i opowiadanie. Możesz to zrobić podczas wycieczki na wieś, do ZOO, ale również wykorzystując produkty Muduko hello, w których znajdziesz ilustracje ze zwierzętami.

Poznaję zwierzęta

Karty z obrazkami „Poznaję zwierzęta” doskonale sprawdzą się, gdy chcesz wprowadzić malucha w świat zwierząt.  Są doskonałym wstępem do nauki mówienia, a dodatkowo:

  • Ćwiczą spostrzegawczość
  • Fascynują detalami
  • Rozwijają zdolności językowe
  • Ćwiczą umiejętność komunikowania się.

Moje pierwsze zwierzęta

Moje pierwsze zwierzęta to książeczka z barwnymi ilustracjami, na których widnieją zwierzęta. To fenomenalne narzędzie, wprowadzające maluszka w świat zwierząt. Wspólne oglądanie książeczki angażuje dorosłego w zabawę i wspiera zacieśnianie więzi emocjonalnych między dzieckiem a rodzicami. Ponadto:

  • rozwija wyobraźnię,
  • rozwija wzrok,
  • rozwija zdolności poznawcze dziecka.

wpływ zwierząt na rozwój dziecka

Eko Piotruś liczę zwierzęta

Liczę zwierzęta to wyjątkowa gra karciana, która uczy liczenia, a jednocześnie jest świetnym narzędziem do rozmowy o zwierzętach. Ponadto gra ta:

  • uczy się koncentracji uwagi,
  • rozwija motorykę małą,
  • trenuje umiejętności społeczne
  • uczy się liczyć.

Eko memoski

Eko Memoski.Pamięciowa gra z wyzwaniami to gra, która ma ilustracje zwierząt. Dzięki temu nie tylko możecie zagrać w słynne memo, ale przede wszystkim porozmawiać o zwierzątkach.

Gra ma cztery warianty rozgrywek: Szukaj i zbieraj, Wypatrywanka, Wyzwania, Zapamiętywanka. Dzięki temu, oprócz tradycyjnej memory możecie zagrać w wyzwania, które dają nowe aktywności. Na każdej karcie znajdziecie ikonkę, która wskazuje, jakie zadanie musicie wykonać np. podskocz, zrób przysiad. Co ważne, Eko Memoski nie tylko bawią, ale również rozwijają:

  • pamięć,
  • koncentrację,
  • motorykę małą i dużą,
  • spostrzegawczość.

mikołajkowe prezenty dla trzylatka

Eko Domino

Eko Domino to nie tylko słynna gra w domino, ale także świetny sposób na paznokcie malucha z dzikimi zwierzątkami. Na ilustracjach widnieje żyrafa, lew, małpa.

Co, jeśli nie zdecydujecie się na zwierzę?

Zanim jednak zdecydujesz się na zwierzątko, musisz dokładnie przemyśleć swoją decyzję i skonsultować ze wszystkimi członkami rodziny. Posiadanie czworonoga jest ogromną odpowiedzialnością! Musicie być pewni, że będziecie w stanie zaopiekować się nim w należyty sposób. Warto również dobrać zwierzę do warunków, w jakich mieszkanie, wziąć przy tym pod uwagę również częstotliwość wyjazdów itd.

Jeśli ostatecznie się nie zdecydujecie na zwierzaka, możecie:

  • odwiedzić kogoś, kto ma w domu zwierzęta,
  • systematycznie odwiedzać ogrody botaniczne oraz ZOO,
  • zdecydować się na wolontariat w schronisku,
  • zadbać wspólnie o ptaki zimą.

Zobacz też

pomysły na zbawy w ogrodzie

Pomysły na zabawy w ogrodzie dla dzieci

Ogród pełen jest potencjału do tworzenia niesamowitych zabaw dla dzieci. To idealne miejsce, gdzie mogą spędzać czas na świeżym powietrzu, bawić się i rozwijać swoje umiejętności. Oprócz tradycyjnych zabaw na

Jak nauczyć dziecko przegrywać?

Dorastanie to czas pełen wyzwań, a jednym z nich jest nauka radzenia sobie z porażkami. Dzieci, podobnie jak dorośli, muszą nauczyć się przegrywać i radzić sobie z negatywnymi emocjami związanymi