muduko_hello_berry

Jak wygląda współpraca z Dr Reinerem Knizią

Od naukowca do…?

Czy słyszeliście o doktorze matematyki z Uniwersytetu w Ulm, który porzucił stanowisko dyrektora w ogromnej firmie, by całkowicie oddać się pasji tworzenia gier? Dr Reiner Knizia, bo to o nim mowa, już od 30 lat stoi za najlepszymi tytułami na międzynarodowym rynku wydawniczym. Dziś ma na swoim koncie ponad 700 gier i książek, które zostały przetłumaczone na ponad 50 języków. Podobno pierwszą swoją grę stworzył w wieku… sześciu lat.

Niemal co roku gry dr. Knizii znajdują się w ścisłej czołówce światowej sławy nagrody Spiel des Jahres. W tym roku nominowana została gra My City*. Projekty Knizii zwyciężają w największych międzynarodowych konkursach, między innymi w Austrii, Szwecji, Francji, Finlandii, a także w Stanach Zjednoczonych, Australii i Japonii. Nagradzane są zarówno gry strategiczne, familijne oraz gry dla dzieci.

Wielkie gry strategiczne, a obok nich różnorodność kolorowych gier dla dzieci – dr Knizia dba o najmłodszych, bo to właśnie w dzieciństwie można zapałać wielką miłością do planszówek, które później stają się po prostu częścią życia! Wiele tytułów cechuje dość prosta mechanika gry oraz jasne zasady, które można szybko wytłumaczyć i już po pierwszej rozgrywce poczuć się pewnie. Bardzo je za to lubimy, bo świetnie nadają się do wprowadzania w świat planszówek oraz gier karcianych.

Nie możemy zapomnieć o wielkich tytułach. Znane filmy i seriale, jak chociażby Władca Pierścieni, Hobbit, Gra o tron czy Gwiezdne wojny, zostały przekute przez Knizię w gry o tych samych tytułach. Polecamy!

Chcemy zdradzić Wam kulisy naszej współpracy z Reinerem Knizią. Spotykamy się zwykle dwa razy w roku – podczas międzynarodowych targów gier w Niemczech, najpierw w Essen, a następnie w Norymberdze. Każde z tych wydarzeń to niezwykłe święto graczy, gdzie zjeżdżają się fani gier z całej Europy! Atmosfera jest jeszcze bardziej gorąca niż na międzynarodowych targach książek.

Od lewej Paulina(product manager Zu&Berry), Karen (asystentka Dr Reinera Knizi), Dr Reiner Knizia

Dr Reiner Knizia jest zawsze ubrany w garnitur i muchę, koniecznie nawiązującą do świata gier. Zawsze elegancki, pojawia się w towarzystwie swojej asystentki Karen. To kobieta, która odpowiada za wszelkie kontakty pomiędzy Reinerem Knizią a wydawnictwami, zawsze pomocna i życzliwa, mistrzyni logistyki.

Nie można też zapomnieć o maskotce pokładowej, czyli lemurze o uroczym imieniu Cotta J.

Reiner Knizia prezentuje prototypy swoich gier lub wersje wydane w innych krajach i pozostawia nam wolną rękę w kwestiach szczegółów, szczególnie jeśli chodzi o stronę graficzną. I tak dzięki temu czasem wydawane przez nas gry są niemal identyczne jak prototyp (Glutostwory w gruncie rzeczy zostały jedynie poddane kosmetycznej metamorfozie), a czasem znacznie się różnią, czego świetnym przykładem są Memozaury. Spójrzcie sami! W oryginale zwierzaki były różne, a my postanowiliśmy pokazać Wam dinozaury, dodaliśmy od siebie ich nazwy i różne ciekawostki, żeby wzbogacić zabawę o elementy edukacyjne.

prototyp „Glutostwory”
Tworzymy glutostwory – Coś Ciekawego Dla Dzieci
„Glutostwory” wersja polskojęzyczna fot. https://ccdd.com.pl/tworzymy-glutostwory/

A czy graliście już w Kolorowe buty? Pierwotnie miały je na nogach różnokolorowe stonogi, ale pomyśleliśmy, że zabawnie byłoby wprowadzić różne bandy zwierzaków. I tak oczywiście wkradły nam się alpaki, żyrafy, flamingi…

Lubietestować | blog lifestylowy : Nowość ! Zu & Berry - Kolorowe ...
Kolorowe buty w obiektywie https://www.lubietestowac.pl/2020/07/zu–berry-kolorowe-buty-gra-planszowa-dla-dzieci.html

Może jeszcze Bałagan w przedszkolu. Pozostał Bałaganem…, tylko… inaczej narysowanym. Podrasowaliśmy stylizację, żeby bałaganu było jeszcze więcej!

„Bałagan w przedszkolu” premiera 7 sierpnia 2020

Czasem nowe wydania łączy z oryginałem jedynie mechanika gry, wydawcy całkowicie zmieniają szatę graficzną i fabułę, nie do poznania. Wymaga to dużego dystansu ze strony autora gry. Wyobraźcie sobie, co powiedziałby pisarz, gdyby tłumacz zaproponował zmianę scenerii lub z poważnego biznesmena chciał zrobić szalonego nastolatka…! Ale dzięki takiemu podejściu gry Reinera Knizii obecne są na całym świecie w przeróżnych wariantach, są ich dziesiątki tysięcy. To istny makrokosmos!

W 2000 roku gra Taj Mahal otrzymała w Essen nagrodę Deutscher Spiele Preis, w 2003 roku tę samą nagrodę otrzymała gra Amun-Re. Reiner Knizia został też dwukrotnie nagrodzony przez amerykańską nagrodę Mensa Select. Kilkakrotnie otrzymał międzynarodową nagrodę dla najlepszej gry dla dzieci. Keltis została uznana grą roku 2008 według wspomnianego już konkursu Spiel des Jahres. Wer war’s została nagrodzona w tym samym roku jako najlepsza gra dla dzieci. Po więcej informacji o przyznanych nagrodach zapraszamy na stronę https://www.knizia.de/awards/ .

Zobacz też

książeczki obrazkowe muduko dla dzieci

Czego uczą książki obrazkowe dla dzieci?

Książeczki obrazkowe to świetny sposób na spędzenie czasu z dzieckiem. Jednocześnie każda książka posiada walory edukacyjne. Czego uczą książki obrazkowe dla dzieci? Czego mogą nauczyć książeczki obrazkowe? Książki obrazkowe dla

złość jak ją opanować

Jak nauczyć dziecko radzić sobie ze złością?

Wydawać by się mogło, że dzieciństwo jest beztroskie. Nic bardziej mylnego. Dziecko doświadcza silnych i trudnych emocji takich, jak chociażby złość. Jak nauczyć dziecko radzić sobie ze złością? 5 sposobów

sposoby na naukę rozróżniania kształtów

Jak nauczyć dziecko odróżniać kształty?

Uczenie dziecka różnych rzeczy rozpoczyna się znacznie wcześniej niż w wieku przedszkolnym czy szkolonym. A to dlatego, że maluszek z miesiąca na miesiąc jest ciekawszy świata. Oczywiście tutaj ogromną rolę