muduko_hello_berry

Ciało, otoczenie, świat – jak oswajać z nimi maluchy?

Już od pierwszych miesięcy życia dzieci są małymi odkrywcami. Fascynuje je wszystko – światła i kolory, faktury i kształty, zapachy i dźwięki. Jako dorośli zapominamy już o tej czystej ekscytacji wszystkim, co nowe – bo rzadko odkrywamy coś, co jeszcze nie było nam znane. Za to dla maluchów nowością jest absolutnie wszystko – a nam pozostaje wcielać się w role tych, którzy te niespotykane wcześniej zjawiska przedstawiają i objaśniają. 

Jak oswajać dzieci ze światem, z otoczeniem, z przedmiotami codziennego użytku? Jak uczyć je nowych słów i pokazywać, o czym mówimy? Pomocne mogą być przy tym ilustrowane książeczki albo odpowiednio dopasowane do wieku karty obrazkowe. 

Dla przykładu – uczucia i emocje. Między 7 a 10 miesiącem życia niemowlę nabywa umiejętność rozpoznawania oraz analizowania prostych ekspresji emocjonalnych. Coś, co nie zawsze uda nam się pokazać za pomocą twarzy, bardzo łatwo zaprezentujemy dzięki odpowiednio dobranym materiałom, takim jak karty kontrastowe Poznaję uczucia, które zawierają proste rysunki z twarzami dzieci, pozwalające na poznanie takich emocji jak strach, radość czy smutek. Dla maluchów w wieku przedszkolnym przydatne będą natomiast nieco bardziej rozbudowane karty Poznaję emocje, które oswajają z tematem pozytywnych i negatywnych uczuć i zachęcają do rozmowy z dzieckiem na temat tego, jakie emocje towarzyszą mu na co dzień. 

Karty obrazkowe oraz proste książeczki z ilustracjami przydadzą się także podczas pokazywania dziecku, co można znaleźć wokół nas. Będzie to nie tylko pomocne przy oswajaniu go ze światem, ale także może stanowić wstęp do nauki mówienia i zapamiętywania. Dziecko ze światem przyrody oswoi się dzięki kartom Poznaję zwierzęta, a ze smakołykami, z jakimi styka się na co dzień – przy pomocy zestawu Poznaję owoce i warzywa. Zaletą produktów tego typu jest przede wszystkim wysoka jakość wykonania, jak również symbolika i kolorystyka przyjazne dzieciom. Jeżeli więc chcemy opowiedzieć im więcej o ciele, otoczeniu i świecie – śmiało możemy wykorzystać do tego przyjazne maluchom narzędzia. 

 

Zobacz też

pomysły na zbawy w ogrodzie

Pomysły na zabawy w ogrodzie dla dzieci

Ogród pełen jest potencjału do tworzenia niesamowitych zabaw dla dzieci. To idealne miejsce, gdzie mogą spędzać czas na świeżym powietrzu, bawić się i rozwijać swoje umiejętności. Oprócz tradycyjnych zabaw na

Jak nauczyć dziecko przegrywać?

Dorastanie to czas pełen wyzwań, a jednym z nich jest nauka radzenia sobie z porażkami. Dzieci, podobnie jak dorośli, muszą nauczyć się przegrywać i radzić sobie z negatywnymi emocjami związanymi