muduko_hello_berry

Zabawy z chorym dzieckiem – 6 pomysłów

dzielenie się zabawkami nauka

Jesień i zima to okres, kiedy dzieci chorują. Szczególnie przedszkolaki, u których układ odpornościowy dopiero się kształci. Większość infekcji sprawia, że maluch musi zostać w domu na kilka dni. Co wtedy robić? Przedstawiamy zabawy z chorym dzieckiem, które pomogą Wam przetrwać chorobowy okres.

Jak bawić się z dzieckiem w domu, kiedy jest chore?

Na samym początku warto zaznaczyć, że zabawy z chorym dzieckiem w domu trzeba uzależnić od aktualnego samopoczucia maluszka. Dlatego intensywność zabawy zawsze musisz dostosować do możliwości dziecka, aby go nie przemęczać. Jeżeli Twoja pociecha ma ochotę się bawić, ale męczy gorączka, to w pierwszej kolejności zadbaj o to, aby maluch wypoczywał. Im więcej odpoczywa, tym szybciej organizm zwalcza chorobę i się regeneruje. Jak mu już trochę przejdzie, ale wciąż jest osłabiony, pobawcie się w łóżku. Jest mnóstwo zabaw bez konieczności wychodzenia spod ciepłej kołderki. Z kolei dziecko, które jest przeziębione, ma lekki katarek, zazwyczaj ma również sporo chęci do zabawy i mnóstwo energii. W takiej sytuacji macie znacznie więcej zabaw do wyboru.

6 pomysłów na zabawy z chorym dzieckiem

Przygotowaliśmy 6 pomysłów na zabawę z chorym maluchem.

Prace plastyczne

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że świetnym sposobem na zajęcie dziecka w domu są wszelkiego rodzaju prace plastyczne. Dobierz je do zainteresowań dziecka. Jeżeli lubi kolorować, daj mu kolorowankę. Możesz skorzystać z naszych pudełek od produktów, którym dajemy drugie życie! Możecie również wybrać inne prace manualne i wykorzystać do nich to, co macie w domu np. rolki po papierze toaletowym, guziki, resztki materiałów, a nawet i produkty, które znajdują się w kuchni.

kolorowanki a rozwój dziecka

Możecie również wybrać nasz produkt „Akademia małego artysty„. Zestaw zawiera karty wspierające naukę rysowania na kilka różnych sposobów: odwzorowanie na pustej karcie obrazka krok po kroku, od ogółu do detali, a także przeniesienia umieszczonego na kratkowanym tle rysunku na kartę z pustymi kratkami. Dzieciom w różnym wieku można dobrać odpowiednie dla nich trudniejsze czy mniej skomplikowane ilustracje i formy ćwiczenia rysowania obrazków.

Teatr

Zapewne większość z Was bawiła się w dzieciństwie w grę cieni na ścianie. To świetny pomysł na zabawę z chorym dzieckiem. Tym bardziej że nie musicie nawet wychodzić z łóżka! Wymyślcie jakieś fajne historyjki. Taka forma rozwinie słownictwo u malucha i skłoni do pobudzenia wyobraźni.

Innym sposobem jest zabawa z kukiełkami. Mogą być gotowe albo możecie je zrobić samodzielnie. Jeśli nie macie żadnych, to wykorzystajcie zabawki np. lalki, dinozaury czy ludziki LEGO. Możecie również wybrać nasze tekturynki i bawić się złożonymi modelami!

Gry planszowe

Nasz kolejny sposób na zabawę z chorym dzieckiem to gry planszowe. Planszówki od lat cieszą się ogromną popularnością. W naszym sklepie znajdziesz mnóstwo ciekawych gier dla dzieci w różnym wieku. Przedstawiamy Ci kilka z nich:

  1. Rycerze i rabusie. Gra na spostrzegawczość. — ta planszówka zabierze Was do świata rycerzy i smoków.
  2. Co mnie otacza — to doskonały trening pamięci już dla najmłodszych intelektualistów. 48 kart z obrazkami podzielone na 24 identyczne pary ilustruje przedmioty znajdujące się w bliskim otoczeniu dziecka – w domu i przedszkolu.
  3. Eko Memoski.Pamięciowa gra z wyzwaniami – nasza gra ma cztery warianty zabawy Szukaj i zbieraj, Wypatrywanka, Wyzwania, Zapamiętywanka. Dzięki temu, oprócz tradycyjnej memory możecie zagrać w wyzwania, które dają nowe aktywności. Na każdej karcie znajdziecie ikonkę, która wskazuje, jakie zadanie musicie wykonać np. podskocz, zrób przysiad. Co ważne, Eko Memoski rozwijają:
    • pamięć,
    • koncentrację,
    • motorykę małą i dużą,
    • spostrzegawczość.

    mikołajkowe prezenty dla trzylatka

 

Gry karciane

Zamiast planszówek możecie sięgnąć po gry karciane. Jakie? My polecamy Wam Piotrusia i naszą serię, która nie tylko bawi, ale przede wszystkim edukuje. Nasza seria Edu Piotruś wyróżnia się na tle innych. Dobieranie kart w pary wykorzystaliśmy na  inny sposób! Pasujące do siebie karty mają zazwyczaj ten sam symbol lub cyfrę, ale też można pokusić się o atrakcyjniejsze i ciekawsze powiązania, bardziej angażujące większe dzieci np.: z

  • zwierzę i jego środowisko naturalne, dom (koń – stajnia, kura – kurnik, lis – las),
  • cyfra i odpowiadająca im ilość przedmiotów,
  • nazwa miesiąca i typowa dla tego okresu aktywność lub święto,
  • rebus i jego rozwiązanie,
  • stary przedmiot i nowy np. oświetlenie.

chore dziecko w domu zabawy

Kreatywne układanki

Alternatywą dla gier planszowych są kreatywne układanki, które znajdziecie w Muduko Hello. Polecamy:

  1. Dopasowuję wzory — to prawdziwe wyzwanie dla przedszkolaków! Ta układanka edukacyjna rozbudza ciekawość i uczy logicznego myślenia. Zestaw składa się z tekturowych kart z kontrastującymi wzorami, w których wycięte są cztery figury geometryczne: koło, kwadrat, prostokąt i trójkąt. Zadaniem dziecka jest dopasowanie kształtu w odpowiednie miejsce, tak by zarówno figura, jak i wzór tworzyły spójną całość.
  2. Bajkowe stworki — dedykowana dzieciom od  18. miesiąca życia. Układanka Bajkowe stworki m.in.:
    • rozwija koordynację wzrokowo-ruchową,
    • rozwija koncentrację,
    • ćwiczy skupienie,
    • ćwiczy mowę,
    • pomagają utrwalać kolory,
    • rozwija wyobraźnię oraz kreatywność.

 

bajkowe stworki

Puzzle

Nasza ostatnia propozycja to puzzle, czyli jeden z najfajniejszych sposobów na zabicie czasu. Jeśli siedzicie w domu, to koniecznie układajcie puzzle. Tym bardziej że ich układanie niesie za sobą wiele korzyści, o czym pisaliśmy w artykule: 6 powodów, dla których warto układać puzzle. Wybierając puzzle, dostosuj je do wieku i możliwości malucha i weź pod uwagę:

  • ilość elementów,
  • wielkość elementów,
  • kolorystykę,
  • stopień szczegółowości,
  • doświadczenie dziecka w układaniu puzzli ,
  • jakość wykonania puzzli.

Dla najmłodszych wybierz  puzzle o sporych rozmiarach. Składają się one głównie z 2-10 elementów.  Tu sprawdzą się nasze puzzle Dinozaury ich dzieci. To idealna propozycja dla fanów dinozaurów. Dla nieco starszych dzieci polecamy  ekopuzzle z zadaniami, składające się z 16 elementów. Dostępne są o różnej tematyce np. Dzień w Gospodarstwie, który daje możliwość porozmawiania z dzieckiem lub opowiedzenia mu o tym, co dzieje się na obrazku.  Z kolei Przygody w kosmosie, przeznaczone dla 3-latków, będą idealnym punktem wyjścia do rozmów o planetach oraz odkryciach kosmicznych.

zajęcia dla dzieci, gdy rodzic pracuje

 

Zobacz też

pomysły na zbawy w ogrodzie

Pomysły na zabawy w ogrodzie dla dzieci

Ogród pełen jest potencjału do tworzenia niesamowitych zabaw dla dzieci. To idealne miejsce, gdzie mogą spędzać czas na świeżym powietrzu, bawić się i rozwijać swoje umiejętności. Oprócz tradycyjnych zabaw na

Jak nauczyć dziecko przegrywać?

Dorastanie to czas pełen wyzwań, a jednym z nich jest nauka radzenia sobie z porażkami. Dzieci, podobnie jak dorośli, muszą nauczyć się przegrywać i radzić sobie z negatywnymi emocjami związanymi