muduko_hello_berry

Dlaczego warto czytać już od najmłodszych lat?

Książka to wspaniały wynalazek, który pomimo, że powstał wieki temu, nadal ma te same, ważne dla każdej epoki, dla każdego pokolenia wartości. I mimo, że żyjemy w coraz bardziej cyfrowym świecie, to litery wydrukowane na papierze są nadal bardzo cenne i wnoszą wiele w nasze życie.

Kiedy warto zacząć czytać dziecku? Odpowiedź jest prostsza, niż nam się wydaje: najlepiej zacząć, gdy maluch jest jeszcze w brzuchu mamy. Już wtedy dochodzą do niego odgłosy, dźwięki z otoczenia, więc warto to wykorzystywać między innymi na czytanie, nawiązując dodatkowo tak ważną więź.

Gdy nasz dzidziuś jest już na świecie, wtedy czas na kolejną fazę oswajania z czytaniem, a także z samą książką. Idealne do tego będą książeczki kartonowe, gumowe, z prostymi kontrastowymi ilustracjami. Teraz zaczyna się skupianie wzroku na ilustracjach, poznawanie książki, dotykanie jej.

Im więcej czasu poświęcamy na czytanie i pokazywanie książki, tym szybciej nastąpi czas, gdy dziecko z coraz większą świadomością i przyjemnością będzie brało do rączek swoje książeczki. Roczniak już będzie miał wielką frajdę na przykład z naśladowania odgłosów zwierząt i pojazdów, będzie umiał je wskazać na obrazku. A trzylatek już będzie odpowiadał na pytania dotyczące książki, które będziemy mu zadawać podczas czytania.

Bardzo ważne jest to, by lektury były dostosowane do wieku dziecka, by treści w nich zawarte nie wybiegały naprzód, by dziecko miało cały czas radość podczas czytania i oglądania ich. Czytanie dziecku od narodzin i przez kolejne lata przez 20 minut dziennie, to przede wszystkim
budowanie więzi emocjonalnej w rodzinie. A ona daje naszemu maluszkowi poczucie bliskości, ale także bezpieczeństwa (stąd dbanie o zachowanie codziennych rytuałów).

Tak, jak wspomniałam wyżej, czytanie daje dziecku większą szansę na szybszą naukę mówienia, pisania i czytania. Jest też skarbnicą wiedzy o otaczającym nas świecie. Dzięki prostym historyjkom nasza pociecha dowiaduje się co jest dobre, a co złe. Dziecko też uczy się wyrażać swoje potrzeby, oczekiwania, uczy się kojarzyć fakty i wyciągać wnioski.

I to wszystko tylko dzięki temu, że weźmiemy do ręki książkę i przez chwilę poczytamy…

Zobacz też

Pomysły na prezent dla dziecka na Mikołajki

Mikołajki zbliżają się wielkimi krokami, a Ty nie masz pomysłu na upominek dla swojego malucha? Nie martw się! Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy pomysły na prezent dla dziecka na Mikołajki! Prezenty

Czy rodzic ma wpływ na to, aby dziecko było empa …

Większość świadomych własnego rodzicielstwa rodziców pragnie być rodzicem refleksyjnym, analizującym swoje zachowania wobec dziecka. Chce być rodzicem responsywnym, odpowiadającym na potrzeby dziecka. Chce z jednej strony dawać własnemu dziecku poczucie

książeczki kontrastowe dla niemowląt

Jak rozwija się wzrok dziecka?

Czy wiesz, że rozwój prawidłowy rozwój oka zajmuje kilka lat? A w pierwszych 24 miesiącach jest on niezwykle dynamicznym procesem. Jak rozwija się wzrok dziecka w poszczególnych okresach? Jak rozwija