muduko_hello_berry

Jak zaplanować podróż z dzieckiem?

Pierwsza podróż z dzieckiem potrafi spędzić sen z powiek rodzicom. O czym należy pamiętać? I jak zaplanować podróż z dzieckiem, aby wakacje były udane?

Skonsultuj wyjazd z pediatrą

Jeżeli masz jakiekolwiek obawy co do wyjazdu, skonsultuj to z pediatrą. Zna on historie maluszka i będzie wiedział, czy jest on gotowy na taką podróż. To ważne, szczególnie gdy planujecie wakacje za granicą lub dziecko chorowało. Ponadto, podróżując do niektórych krajów, zaleca się szczepionki.

Wybór miejsca

W pierwszej kolejności ustal, gdzie jedziecie. Weź pod uwagę pogodę, temperaturę oraz zastanów się, czy dane miejsce jest dostosowane dla rodzin z dziećmi. Dobrze, aby nie było zbyt gorąco, bo wycieczki w upał potrafią być męczące.

Załatw wszelkie formalności

Jak zaplanować podróż z dzieckiem za granicę? Podstawową kwestią jest załatwienie wszystkich formalności. Dziecko musi mieć dowód osobisty. Możesz również pomyśleć o wyrobieniu karty EKUZ, uprawniającej do korzystania z opieki medycznej na terenie Unii Europejskiej, a także wykupić dodatkowe ubezpieczenie.

Wybierz hotel dostosowany dla rodzin z dziećmi

Wybierając odpowiedni hotel, apartament czy domek. Upewnij się, że dane miejsce jest odpowiednie dla małych dzieci np. jest łóżeczko, nocnik i inne udogodnienia. Takie informacje znajdziesz na stronie danego obiektu. Możesz również zapytać rodzinę oraz znajomych, czy nie polecają jakiegoś miejsca.

Trzymaj się dziennego harmonogramu

Małe dzieci zazwyczaj mają ustalony harmonogram dnia na jedzenie, zabawę i drzemkę. Nie lubią, jak się go zmienia. Dlatego nawet na wakacjach warto tego pilnować, aby nie rozregulować dziennego harmonogramu, ponieważ może budzić to w dziecku niepokój. Przez to dziecko może być drażliwe oraz płaczliwe. Jeżeli ma drzemkę o 12, to zaplanujcie dzień w taki sposób, aby pociecha miała możliwość zaśnięcia o tej godzinie. To samo rób z posiłkami oraz nocnym spaniem.

Zainteresuj czymś dziecko w trakcie podróży

Dziecko przewoź tylko i wyłącznie w foteliku. Co prawda, jest to powszechnie wiadome, ale z pewnością wiele osób korci, aby trzymać maluszka na kolanach. Zwłaszcza gdy się bobas kręci lub płacze. Dlatego dobrze jest znaleźć sposób, aby podczas podróży zająć czymś
malucha. Świetnym sposobem jest zainteresowanie dziecka książeczkami. Możesz wybrać nasze ekoksiążeczki np. Spacer po mieście, Spacer po wsi czy Moje pierwsze kształty. Książeczki mają piękną grafikę, kolorową lub czarno-białą, dzięki czemu maluch otrzymuje odpowiednie dla swojego wieku bodźce.

Książeczki stymulują rozwój wyobraźni, a także kształtują ostrość wzroku. Ponadto, tworzą więź pomiędzy maluchem a rodzicem, który
opowiada, co dzieje się na obrazku. Są niewielkich rozmiarów, więc bez problemu spakujesz je do torebki czy plecaka. Co więcej, ekoksiążki wykonane są w technologii Biocidal Coating- pokryta lakierem o właściwościach bakteriobójczych i wirusobójczych, a ekologiczny materiał posiada Certyfikat Ecofriendly Book.

Spakuj walizkę oraz torbę podróżną

Jak zaplanować podróż z dzieckiem? Przede wszystkim zapakuj się w dwie torby. W jednej powinny być ubrania na wyjazd, kosmetyki, pampersy. Spakuj body zarówno na krótki, jak i na długi rękaw, szorty oraz długie spodnie, kilka par skarpet. Koniecznie weź kurtkę przeciwdeszczową. Pogoda bywa kapryśna i nawet jeśli zapowiadają słońce, może zdarzyć się niespodziewany deszcz i ochłodzenie. Walizkę możesz schować do bagażnika. Z kolei druga torba to torba podróżna, którą będziesz trzymać w aucie. Zapakuj do niej jedzenie, oczywiście
dopasowując do wieku dziecka. Jeśli pije tylko mleko, przygotuj butelki z wodą, włóż je do specjalnego opakowania, aby trzymały ciepło. Warto również zainwestować w pojemnik do mleka.

W przypadku, gdy dziecko jest starsze, weź wodę albo herbatkę, owoce i warzywa pokrojone w kawałki, kanapki, ciasteczka lub gotowe słoiczki. To bardzo wygodna opcja w podróży. Takie przekąski nie tylko zaspokoją głód, ale i zainteresują dziecko w trakcie podróży. Przyda się kilka pampersów oraz woreczki na zużyte pieluszki. Warto mieć także reklamówkę na śmieci. W samochodzie miej też ulubioną przytulankę dla dziecka. Zaopatrz się również w mokre chusteczki, które są podróżnym niezbędnikiem. Zapakuj także body lub
bluzeczkę na zmianę, gdyby dziecko pobrudziło się w trakcie podróży. Będzie Ci łatwiej szukać w podręcznej torbie niż w walizce.

Nie zapomnij o apteczce

Oprócz torby podróżnej, ubrań i kosmetyków, musisz również uszykować apteczkę. Spakuj do niej witaminy, plastry, bandaż oraz leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Przyda się również woda utleniona lub płyn dezynfekujący.

Zadbaj o odpowiednią organizację

Jak zaplanować podróż z dzieckiem, aby wszystko poszło zgodnie z planem? Przygotować ten plan! Zrób listę wszystkich potrzebnych rzeczy, zastanów się, jak długo będziecie jechać, ile zrobicie przerw itd.

Zobacz też

pomysły na zbawy w ogrodzie

Pomysły na zabawy w ogrodzie dla dzieci

Ogród pełen jest potencjału do tworzenia niesamowitych zabaw dla dzieci. To idealne miejsce, gdzie mogą spędzać czas na świeżym powietrzu, bawić się i rozwijać swoje umiejętności. Oprócz tradycyjnych zabaw na

Jak nauczyć dziecko przegrywać?

Dorastanie to czas pełen wyzwań, a jednym z nich jest nauka radzenia sobie z porażkami. Dzieci, podobnie jak dorośli, muszą nauczyć się przegrywać i radzić sobie z negatywnymi emocjami związanymi