muduko_hello_berry

Karty kontrastowe dla niemowląt

zabawy z niemowlakiem

Zabawki i karty kontrastowe dla niemowląt nie tylko zachwycają wyglądem, ale przede wszystkim praktycznością. Odgrywają niezwykle istotną rolę w rozwoju wzroku maluszka. Dlaczego jeszcze są tak ważne? I kiedy należy je wprowadzić do otoczenia maluszka?

ekoksiążeczki kontrastowe dla dzieci

Dlaczego karty kontrastowe dla niemowląt są ważne?

Karty, książeczki i zabawki kontrastowe już od wielu lat stanowią obowiązkową pozycję na liście przedmiotów dla maluszka. Ich cechą charakterystyczną jest silny kontrast kolorystyczny, a mianowicie biało-czarne ilustracje, który nie tylko wzbudza dziecięcą ciekawość, ale przede wszystkim:

  • aktywizuje maluszka do skupienia wzroku na danym przedmiocie,
  • wspiera prawidłowy rozwój wzroku,
  • rozwija mózg.

Aby zrozumieć fenomen kart kontrastowych, należy wyjaśnić jedną ważną kwestię, dotyczącą wzroku noworodka oraz niemowlęcia. Narząd wzroku jest najsłabiej rozwiniętym zmysłem. Maluszek tuż po urodzeniu widzi aż 30 razy słabiej od osób dorosłych. Nie rozróżnia kolorów i widzi przedmioty, które znajdują się w odległości maksymalnie do 30 cm. Ponadto potrafi skupić swoją uwagę na przedmiocie zaledwie 10 sekund.

karty kontrastowe dla niemowląt

Biało-czarne ilustracje pokazuje się niemowlętom, ponieważ są w stanie je zobaczyć, a także wykazują zainteresowanie nimi. Na podstawie przeprowadzonych badań dowiedziono, że po tygodniu zabawy z kontrastowymi kartami, zdolność skupienia na przedmioty wydłuża się aż do 90 sekund! Ma to ogromne znaczenie, ponieważ w trakcie skupiania uwagi na konkretnej rzeczy, w mózgu powstają nowe połączenia nerwowe. W efekcie rozwija się mózg naszej pociechy.

Warto również dodać, że zabawki kontrastowe dostarczają niemowlakowi odpowiednich bodźców, które są zrównoważone dla każdego z jego zmysłów.

Oczywiście obserwowanie i dotykanie pozwala na nieustający rozwój i poznanie świata. Kiedy maluch zacznie chwytać, to właśnie dotyk stanie się wiodącym zmysłem w jego odkrywaniu. Dotykanie kart oraz książeczek kontrastowych będzie wtedy stymulować również dotyk, a tym samym motorykę małą.

karty kontrastowe dla dzieci

Od kiedy książeczki kontrastowe?

Od kiedy warto podać dziecku karty kontrastowe? Tak naprawdę najlepiej już od samego początku, ponieważ to właśnie w pierwszych miesiącach wyostrzają się zmysły niemowlaka. A mocne kontrasty są najlepszym sposobem na stymulację wzroku.

Pierwsze produkty kontrastowe posiadają czarno-białe ilustracje. W następnej kolejności warto sięgnąć po karty lub książeczki wzbogacone wyraźnymi kolorami, które dodatkowo są świetnym wprowadzeniem pierwszych barw.

Książeczkę z obrazkami możesz dać dziecku do ręki, położyć przed nim, gdy leży na brzuszki. Z kolei karty wykorzystasz nawet jako karuzelę nad wózkiem lub łóżeczkiem.

Karty i książeczki kontrastowe – które wybrać?

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na karty, czy książeczki, dopasuj je do potrzeb i możliwości maluszka. Na naszych produktach zawsze jest informacja, dla jakiego wieku są przeznaczone.

W naszej ofercie znajdziecie ekoksiążeczki „Moje pierwsze kształty” i  „Moje pierwsze kolory” z prostymi, czarno-białymi obrazami.  Książeczki:

  • stymulują rozwój wyobraźni,
  • pomagają kształtować ostrość wzroku,
  • pielęgnują więź pomiędzy dzieckiem a rodzicami,
  • uczą maluszka odróżniać przedmiot od tła, na którym jest narysowany.

książeczki kontrastowe dla niemowląt

Świetnym wyborem są również e karty kontrastowe dla niemowląt „Widzę kolory. Karty kontrastowe dla niemowląt” oraz „Widzę kształty. Karty kontrastowe dla niemowląt„, przeznaczone dla maluszków od 0 do 6 miesięcy, a psycholodzy polecają je do zabawy już po 3 miesiącu życia dziecka. W odróżnieniu od książeczek można je nie tylko rozkładać, ale również zawiesić nad łóżeczkiem czy wózkiem, stymulując rozwój nawet podczas spacerów.

Karty kontrastowe

 

Książeczki kontrastowe
·       Karty są oddzielnie, dzięki czemu łatwiej się nimi posługiwać. ·       Wszystkie karty tworzą jedną całość.
·       Karty można położyć na podłodze, zawiesić jako karuzelę. ·       Książeczkę możesz położyć, przeglądać, a także postawić na konkretnej stronie.
·       Dostępne w kilku wariantach. ·       Dostępne w kilku wariantach.
·       Książeczka ma formę rozkładanej tekturowej harmonijki

 

Zobacz też

pomysły na zbawy w ogrodzie

Pomysły na zabawy w ogrodzie dla dzieci

Ogród pełen jest potencjału do tworzenia niesamowitych zabaw dla dzieci. To idealne miejsce, gdzie mogą spędzać czas na świeżym powietrzu, bawić się i rozwijać swoje umiejętności. Oprócz tradycyjnych zabaw na

Jak nauczyć dziecko przegrywać?

Dorastanie to czas pełen wyzwań, a jednym z nich jest nauka radzenia sobie z porażkami. Dzieci, podobnie jak dorośli, muszą nauczyć się przegrywać i radzić sobie z negatywnymi emocjami związanymi