muduko_hello_berry

Gry memory – dlaczego warto w nie grać?

wpływ zabawy na rozwój dzieci

Gra memory to jedna z najpopularniejszych gier, która doskonale rozwija pamięć. A nie ma nic przyjemniejszego niż nauka poprzez zabawę. Jakie są korzyści z grania w memo? I dlaczego warto grać?

gry memory dlaczego warto w nie grać

Co to jest gra memory?

Gry memory, nazywanej po polsku „pamięć”, nie trzeba nikomu przedstawiać. Jak sama nazwa wskazuje, jej zadaniem jest ćwiczenie pamięci. Gra składa się z niewielkich kartoników w liczbie parzystej. Elementy umieszcza się obrazkiem do dołu, tak, aby nie było widać ilustracji. Zadaniem gracza jest odwrócenie dwóch wybranych kartoników w jednej rundzie. Jeżeli jest to para, odkłada się ją na bok i gra dalej. W sytuacji, gdy gracz wylosuje dwa kartoniki z różnymi obrazkami, z powrotem odkłada je do dołu obrazkiem, a kolejkę przejmuje następny gracz. Gra kończy się w momencie, w którym zostaną odkryte wszystkie pary.

Co ciekawe, grę stworzono pod koniec XIX wieku w Pelman Institute w Londynie.

Dlaczego warto grać w gry memory?

Gry memory to zabawa, która służy wszechstronnemu rozwojowi maluszka. Przede wszystkim rozwija pamięć, czyli umiejętność, dzięki której człowiek potrafi rejestrować, przechowywać, a następnie ponownie odtwarzać informacje i wrażenia umysłowe. Zdolność ta ma ogromne znaczenie na każdym etapie życia. Im szybciej dziecko zacznie ćwiczyć pamięć, tym lepsze rezultaty można osiągnąć. Dlatego po gry memory warto sięgnąć jak najszybciej.

„Pamięć” pozwala również rozwinąć koordynację ruchową, głównie na linii ręka-oko, która odgrywa ogromną rolę przy nauce pisania.

Ponadto memory stanowi świetną okazję dla dziecka do wykształcenia poprawnych zachowań społecznych. Maluch musi stosować się do określonych reguł. W grze jest również zdrowa rywalizacja, która uczy zarówno wygrywania, jak i przegrywania z klasą.

Podczas rozgrywki pociecha ćwiczy koncentrację, będącą elementem, który pozwala przyswajać wiedzę. Grając w memo maluch uczy się orientacji w przestrzeni. A to za sprawą tego, ze musi zapamiętać, w którym miejscu leży potrzebny mu kafelek i trafić na niego, pośród innych. Z tego względu warto układać kafelki w kolumnach oraz rzędach.

Jaką grę memory wybrać?

Obecnie istnieją różne warianty gry.  W naszym sklepie znajdziecie grę „Memozaury. Gra rodzinna„, stworzoną z myślą o wszystkich miłośnikach dinozaurów. Co ciekawe, zawiera ona aż 3 gry w jednym pudełku:

 • zbieraj dinozaury – polega na odkrywaniu kafelek, pozostawiając je ilustracją do góry dla innych graczy. W momencie, w którym dany gracz zauważy, że powstał kompletny dinozaur, zabiera go do siebie. Wygrywa osoba, która zbierze największą ilość kafelków,
 • zapamiętaj – to klasyczna wersja memo. Zadaniem gracza jest odkrywanie kafelek. Jeżeli należą do jednego dinozaura, gracz zabiera je do siebie i odgrywa dalej. Jeżeli nie, zakrywa odkryte przez siebie kafelki. Wygrywa osoba, która zbierze najwięcej kafelków,
 • nazwij – gra polega na tym, że gracz zerka na karty i zapamiętuje nazwy poszczególnych dinozaurów. następnie dokłada dwa losowe kafelki do pudełka, a pozostałe układa w stos obrazkiem do dołu. Gdy z odkrytych kafelków powstanie cały dinozaur, to zadaniem graczy jest wykrzyknięcie jego nazwy. Ten, który zrobi to jako pierwszy, zdobywa kafelki.

Dzięki kilku wariantom gry memozaury pomagają rozwinąć:

 • pamięć,
 • koncentrację,
 • spostrzegawczość.

Do gry dołączono ciekawostki i informacje o wszystkich dinozaurach, co nie tylko rozbudza dziecięcą ciekawość, ale i poszerza wiedzę maluszka.

dlaczego warto grać w gry memory

Nasza kolejna propozycja to „Poznaję emocje: ekogra pamięciowa. Karty obrazkowe dla dzieci„. Gra składa się z 20 kafelków, na których znajdują się ilustracje z emocjami. To idealny sposób nie tylko na ćwiczenie pamięci, ale również oswojenie malucha z przeżywanymi emocjami, a także wzbogacenie słownictwa.

gry memory

Warto dodać, że poznanie, a następnie rozpoznawanie uczuć to niezbędna umiejętność, dzięki której człowiek jest w stanie funkcjonować w społeczeństwo. Sięgają po grę, nauczysz maluszka rozróżniać stany emocjonalne. Dzięki grze i zobrazowaniu uczuć Będzie Cu łatwiej wytłumaczyć dziecku, skąd bierze się dane uczucie i jak sobie z nim radzić. Maluszek pozna własne emocje i będzie w stanie je nazwać.

To, co wyróżnia naszą grę to:

 • proste i kolorowe ilustracje przedstawiające różne emocje,
 • solidne wykonanie,
 • terapeutyczne działanie,
 • bezpieczeństwo – produkt pokryty jest samosterylizującą powłoką Biocidal Coating,
 • ekologia – produkt jest w pełni ekologiczny i posiada certyfikat Ecofriendly Game,
 • pudełko od gry zamienia się w kolorowankę, która będzie idealna dla starszego dziecka.

Zobacz też

pomysły na zbawy w ogrodzie

Pomysły na zabawy w ogrodzie dla dzieci

Ogród pełen jest potencjału do tworzenia niesamowitych zabaw dla dzieci. To idealne miejsce, gdzie mogą spędzać czas na świeżym powietrzu, bawić się i rozwijać swoje umiejętności. Oprócz tradycyjnych zabaw na

Jak nauczyć dziecko przegrywać?

Dorastanie to czas pełen wyzwań, a jednym z nich jest nauka radzenia sobie z porażkami. Dzieci, podobnie jak dorośli, muszą nauczyć się przegrywać i radzić sobie z negatywnymi emocjami związanymi