muduko_hello_berry

Odpowiedni prezent dla niemowlaka

Na świat przychodzi nowy człowiek. Jest słodki, jak cały dzbanek landrynek i chciałoby się nieba mu przychylić, dać wszystko, co najpiękniejsze i najlepsze, by zapewnić nowej istocie wspaniałe chwile w naszym świecie. Często zachłystujemy się tą radością i biegniemy do
sklepu po wielkiego pluszowego misia lub cały zestaw głośno grających i świecących zabawek! Gdy dziecko, a raczej rodzice dostają taki prezent, to są przekonani, że gorzej chyba już być nie mogło… A my przecież chcieliśmy dobrze!

Oczywiście jest to czarny scenariusz, który chyba ostatnio już rzadko się zdarza. Aby dobrze trafić z prezentem dla niemowlaka, to trzeba albo zapytać rodziców o to, czego im najbardziej potrzeba albo kupić prezent uniwersalny, który się sprawdzi w stu procentach lub postawić na pamiątkowy i symboliczny wydźwięk podarunku.

Do prezentów, które będą na pewno mile widziane, należą zabawki edukacyjne – oczywiście dopasowane do wieku obdarowywanej osoby. Niemowlak widzi na razie świat jak przez mgłę, dlatego idealnym rozwiązaniem będą książeczki lub karty kontrastowe. Są one biało-czarne, czasami zawierają plamy innych kolorów, dzięki czemu dziecko bardzo dobrze widzi kształty, które uczy się rozpoznawać.

Jeśli wolimy kupić zabawkę, to niech to nie będzie jednak pluszak, a na przykład karuzela nad łóżeczko (najpierw dowiedzmy się, czy rodzice takiej nie mają) lub mata edukacyjna (przyda się za kilka miesięcy) albo kocyk-pluszak do przytulania, który bardzo łatwo można wyprać. Dobrym pomysłem są też zestawy pościeli, pieluszki, czy ubranka, ale zawsze o co najmniej rozmiar większe – wiemy, jak dzieci szybko rosną.

Prezent, który będzie pamiątką, to również strzał w dziesiątkę. I tu wybór mamy ogromny. Może to być namalowana metryczka z danymi niemowlaka, czy chociażby zrobiona ręcznie kartka z życzeniami. Bardzo dużą popularnością cieszą się zestawy do odbijania śladów stóp i dłoni lub do odlewów. Taki prezent warto przygotować w pierwszych tygodniach życia dziecka, a potem powtarzać go w każde urodziny. Idealną pamiątką będzie także album na fotografie, który rodzice będą mogli wypełnić zdjęciami z pierwszych dni życia swojego malucha, bo jednak to zupełnie co innego przeglądać zdjęcia w komputerze, czy telefonie, a mieć je fizycznie wydrukowane.

Wybierając prezent dla noworodka trzeba kierować się przede wszystkim logiką, a tylko trochę emocjami. Wszystko też zależy od naszych relacji z rodzicami maluszka, od tego, czy chcemy wesprzeć rodziców, czy po prostu nie chcemy przyjść na pierwszą wizytę z pustymi rękoma. Wybierajmy prezent myśląc o tym, że nie będzie on zabierał miejsca, a będzie zabawką, która wspiera rozwój maluszka, ciekawą pamiątką lub czymś potrzebnym w danej chwili rodzicom.

Autorka: Ewa Graniak-Wosinek

Zobacz też

Zabawy bez bałaganu – 6 propozycji

Zabawa to nieodłączny element codzienności każdego dziecka, który ma pozytywny wpływ na jego rozwój. Jeśli jesteś rodzicem, to dobrze wiesz, że zabawa zazwyczaj wiąże się z pobojowiskiem i sprzątaniem. Czy

Pomysły na prezent dla dziecka na Mikołajki

Mikołajki zbliżają się wielkimi krokami, a Ty nie masz pomysłu na upominek dla swojego malucha? Nie martw się! Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy pomysły na prezent dla dziecka na Mikołajki! Prezenty

Czy rodzic ma wpływ na to, aby dziecko było empa …

Większość świadomych własnego rodzicielstwa rodziców pragnie być rodzicem refleksyjnym, analizującym swoje zachowania wobec dziecka. Chce być rodzicem responsywnym, odpowiadającym na potrzeby dziecka. Chce z jednej strony dawać własnemu dziecku poczucie