muduko_hello_berry

Odpowiedni prezent dla niemowlaka

Na świat przychodzi nowy człowiek. Jest słodki, jak cały dzbanek landrynek i chciałoby się nieba mu przychylić, dać wszystko, co najpiękniejsze i najlepsze, by zapewnić nowej istocie wspaniałe chwile w naszym świecie. Często zachłystujemy się tą radością i biegniemy do
sklepu po wielkiego pluszowego misia lub cały zestaw głośno grających i świecących zabawek! Gdy dziecko, a raczej rodzice dostają taki prezent, to są przekonani, że gorzej chyba już być nie mogło… A my przecież chcieliśmy dobrze!

Oczywiście jest to czarny scenariusz, który chyba ostatnio już rzadko się zdarza. Aby dobrze trafić z prezentem dla niemowlaka, to trzeba albo zapytać rodziców o to, czego im najbardziej potrzeba albo kupić prezent uniwersalny, który się sprawdzi w stu procentach lub postawić na pamiątkowy i symboliczny wydźwięk podarunku.

Do prezentów, które będą na pewno mile widziane, należą zabawki edukacyjne – oczywiście dopasowane do wieku obdarowywanej osoby. Niemowlak widzi na razie świat jak przez mgłę, dlatego idealnym rozwiązaniem będą książeczki lub karty kontrastowe. Są one biało-czarne, czasami zawierają plamy innych kolorów, dzięki czemu dziecko bardzo dobrze widzi kształty, które uczy się rozpoznawać.

Jeśli wolimy kupić zabawkę, to niech to nie będzie jednak pluszak, a na przykład karuzela nad łóżeczko (najpierw dowiedzmy się, czy rodzice takiej nie mają) lub mata edukacyjna (przyda się za kilka miesięcy) albo kocyk-pluszak do przytulania, który bardzo łatwo można wyprać. Dobrym pomysłem są też zestawy pościeli, pieluszki, czy ubranka, ale zawsze o co najmniej rozmiar większe – wiemy, jak dzieci szybko rosną.

Prezent, który będzie pamiątką, to również strzał w dziesiątkę. I tu wybór mamy ogromny. Może to być namalowana metryczka z danymi niemowlaka, czy chociażby zrobiona ręcznie kartka z życzeniami. Bardzo dużą popularnością cieszą się zestawy do odbijania śladów stóp i dłoni lub do odlewów. Taki prezent warto przygotować w pierwszych tygodniach życia dziecka, a potem powtarzać go w każde urodziny. Idealną pamiątką będzie także album na fotografie, który rodzice będą mogli wypełnić zdjęciami z pierwszych dni życia swojego malucha, bo jednak to zupełnie co innego przeglądać zdjęcia w komputerze, czy telefonie, a mieć je fizycznie wydrukowane.

Wybierając prezent dla noworodka trzeba kierować się przede wszystkim logiką, a tylko trochę emocjami. Wszystko też zależy od naszych relacji z rodzicami maluszka, od tego, czy chcemy wesprzeć rodziców, czy po prostu nie chcemy przyjść na pierwszą wizytę z pustymi rękoma. Wybierajmy prezent myśląc o tym, że nie będzie on zabierał miejsca, a będzie zabawką, która wspiera rozwój maluszka, ciekawą pamiątką lub czymś potrzebnym w danej chwili rodzicom.

Autorka: Ewa Graniak-Wosinek

Zobacz też

pomysły na zbawy w ogrodzie

Pomysły na zabawy w ogrodzie dla dzieci

Ogród pełen jest potencjału do tworzenia niesamowitych zabaw dla dzieci. To idealne miejsce, gdzie mogą spędzać czas na świeżym powietrzu, bawić się i rozwijać swoje umiejętności. Oprócz tradycyjnych zabaw na

Jak nauczyć dziecko przegrywać?

Dorastanie to czas pełen wyzwań, a jednym z nich jest nauka radzenia sobie z porażkami. Dzieci, podobnie jak dorośli, muszą nauczyć się przegrywać i radzić sobie z negatywnymi emocjami związanymi