Nie ma najmniejszej wątpliwości, że chwalenie jest potrzebne zarówno dzieciom, jak i dorosłych. oczywiście powinno być w granicach zdrowego rozsądku. Jak mądrze chwalić dziecko? Przedstawiamy najważniejsze zasady formułowania prawdziwych pochwał
Dlaczego warto chwalić dziecko?
Konstruktywna pochwała:
- dodaje dziecku pewności siebie — maluch wie, że coś dobrze wykonał, czyli, że potrafi wykonać dane zadanie. Tym samym zwiększa się jego pewność siebie,
- buduje poczucie własnej wartości — dzięki wykonanemu zadaniu, nasza pociecha zaczyna w siebie wierzyć, poznaje swoją wartość,
- kształtuje więź między rodzicem a dzieckiem — dziecko czuje się kochane, ważne, a także potrzebne,
- motywuje dziecko do dalszego działania, nauki itd. – zapewne każdy z was się zgodzi, że wykonanie zadania, zrealizowanie konkretnego celu to świetna motywacja do dalszego działania.
Na podstawie przeprowadzonych badań udowodniono, że chwalenie ma znacznie bardziej pozytywny wpływ w procesie wychowania niż karanie. Niestety niektórzy rodzice nie potrafią chwalić.
Jak mądrze chwalić dziecko? Najważniejsze zasady
Przy chwaleniu dziecka unikaj stwierdzeń typu: „jesteś taki mądry”. Staraj się chwalić dziecko za konkretne zachowanie, dlatego zawsze je nazywaj i podkreślaj, dlaczego dane zachowanie jest dobre. Stosuj się także do pozostałych 8 zasad:
Chwal dziecko natychmiast
Nie czekaj z pochwałą. Zrób to od razu, gdy dziecko zrobi coś dobrze. Dziecko potrzebuje informacji zwrotnej od razu, a nie za jakiś czas.
Nie czekaj z pochwałami na konkretną okazję
Nie czekaj z pochwałą malucha na konkretną okazję np. zdobycie dyplomu w przedszkolu. Możesz je chwalić tak naprawdę każdego dnia np. za zbudowanie budowli z klocków lego, posprzątanie po sobie czy samodzielne ubranie się — okazji jest naprawdę wiele! Chwal swoją pociechę nawet za drobiazgi. To doskonały sposób na zbudowanie wzajemnej i dobrej relacji rodzic-dziecko.
Zadbaj o to, aby pochwała była wartościowa i motywowała dziecko
Pochwała ma być wartościowa, ponieważ tylko taka zmotywuje dziecko do dalszego działania
Nie kłam
Chwal dziecko za to, co rzeczywiście zrobiło dobrze i co Ci się podoba. Jeśli będziesz kłamać, pochwała nie da spodziewanego efektu.
Nie przemycaj w pochwale krytyki
Pochwała jest od chwalenia, a nie od jednoczesnego krytykowania. Przykładowo „super, że Ci się to udało, ale zajęło Ci to zbyt wiele czasu”, to nie pochwała.
Konstruuj pochwałę, aby zawierała opis sytuacji, uczuć oraz podsumowanie
Twoim zadaniem jest skonstruowanie pochwały, która zawiera opis sytuacji, uczuć, podsumowanie – „Namalowałeś obrazek. Bardzo podoba mi się ten domek. Jestem z Ciebie dumna, Ty również powinieneś
Skup pochwałę na dziecku
Kiedy chcesz pochwalić dziecko, musisz skupić uwagę na nim. Nawet jeżeli jesteś zajęta np. odkurzasz, to na chwilę przerwij i pochwal malucha.
Doceń nie tylko efekt końcowy, ale i pracę dziecka
Pamiętaj, że dziecko włożyło mnóstwo pracy w realizację zadania czy celu. Chwaląc maluszka, pamiętaj o tym. Przykładowo, możesz powiedzieć „Pięknie wyszedł Ci ten obrazek. Zapewne dużo pracy cię kosztowało stworzenie takiego dzieła. Brawo!”
Jak nauczyć dziecko chwalenia?
Twoim zadaniem jest nie tylko umiejętne chwalenie dziecka, ale również i nauczyć go chwalenia innych. Jak to zrobić? Pomogą Ci w tym nasze produkty. Wykorzystaj Ekopuzzle Kim będę, jak dorosnę? Podczas układania puzzli pochwal dziecko, a następnie zapytaj się, za co chciałoby pochwalić dany zawód np. strażaka za to, że gasi pożary, policjanta za to, że łapie złodziei, lekarza za to, że leczy itd.
Pamiętaj, że nasze produkty zarówno to zarówno zabawa, jak i nauka. Eko puzzle rozwijają:
- spostrzegawczość,
- motorykę małą,
- pamięć,
- koncentrację.
Dodatkowo dajemy drugie życie pudełku! Wnętrze można pokolorować, a po jego rozłożeniu ukazują się historie dotyczące bohaterów serii.