muduko_hello_berry

Zabawa w detektywa dla dzieci – co daje i rozwija?

znajdź coś gra

Zabawa w detektywa to bez wątpienia jedna z ulubionych zabaw dzieci. W końcu fajnie jest coś odkryć, prawda? Co ciekawe, ta forma zabawy nie tylko sprawia frajdę, ale również i rozwija. Co daje zabawa w detektywa?

zabawa w detektywa

Co rozwija zabawa w detektywów dla dzieci?

Nie masz pomysłu na spędzanie wolnego czasu z dzieckiem? Mamy dla Ciebie rozwiązanie — zabawę w detektywa z naszą nową grą „Znajdź coś… zabawa w małych detektywów.” Dlaczego warto w nią zagrać?

Rozwija mowę i zasób słownictwa

Znajdź coś… Zabawa w małych detektywów” to doskonałe narzędzie, wspomagające rozwój mowy oraz wzbogacające zasób słownictwa. Dziecko utrwala słowa, które już zna, a także uczy się nowych.

Pobudza ciekawość poznawczą

Dzieci są bardzo ciekawe tego, co ich otacza. Każdy wariant gry „Znajdź coś…” pobudza ciekawość poznawczą malucha.

Rozwija koncentrację

Zadaniem dziecka jest znalezienie jakiegoś przedmiotu. W jednym z wariantów rodzic prosi o wskazanie przedmiotu, który jest np. żółty. Dziecko musi się skoncentrować, aby znaleźć przedmiot w odpowiadającym kolorze.

Rozwija kreatywność

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że ta gra to także prawdziwy trening kreatywności. Szczególnie w wariancie „poszukaj”, kiedy zadaniem dziecka jest znalezienie np. miękkiego przedmiotu.

Rozwija logiczne myślenie

Nasza gra ma wiele wariantów, ale chodzi przede wszystkim o to, aby COŚ znaleźć. Zadaniem dziecka jest szukanie i znalezienie danego przedmiotu, co pozwala na rozwijanie wielu umiejętności, w tym logicznego myślenia.

Jak się bawić w grę „Znajdź coś… Zabawa w małych detektywów”?

  1. Nazywanie przedmiotów — wybierz dowolną kartę, a następnie włóż ją do lupy. Następnie poproś dziecko, aby po kolei nazywało przedmioty, które się na niej znajdują. Jeżeli maluch nie zna któregoś pojęcia, podpowiedz mu.
  2. Pokaż mi… – poproś dziecko, aby odnalazło i wskazało na obrazku dany przedmiot czy zwierzę,
  3. Nazywanie cech przedmiotów — wylosuj kart i włóż ją do lupki. W tym wariancie dziecko ma nazywać cechy, które charakteryzują wszystkie przedmioty np. miś i poduszka są miękkie.
  4. Znajdź — niech dziecko wylosuje 4 karty. Zadanie malucha jest np. znalezienie przedmiotów w żółtym kolorze.
  5. Porównaj — wylosuj dwie karty, włóż je do lupek i zadaj  maluchowi pytanie: jakie cechy wspólne mają przedmioty w czerwonej lupce? Czy przedmioty w czerwonej i niebieskiej lupce mają jakąś cechę wspólną?
  6. Wyszukaj — odwróć wszystkie karty rewersem do góry. Dziecko ma wyszukać takich samych przedmiotów na dwóch kartach.
  7. Poszukaj — do lupki włóż jedną kartę. A następnie poproś dziecko, aby nazywało przedmioty i poszukiwało ich np.w  domu, gabinecie, powiedzmy „poszukaj czegoś żółtego”. Drugi wariant to poszukiwanie przedmiotów, które mają wspólną cechę np. miękki miś na ilustracji — miękka poduszka na sofie w pokoju.

znajdź coś zabawa

Zobacz też

pomysły na zbawy w ogrodzie

Pomysły na zabawy w ogrodzie dla dzieci

Ogród pełen jest potencjału do tworzenia niesamowitych zabaw dla dzieci. To idealne miejsce, gdzie mogą spędzać czas na świeżym powietrzu, bawić się i rozwijać swoje umiejętności. Oprócz tradycyjnych zabaw na

Jak nauczyć dziecko przegrywać?

Dorastanie to czas pełen wyzwań, a jednym z nich jest nauka radzenia sobie z porażkami. Dzieci, podobnie jak dorośli, muszą nauczyć się przegrywać i radzić sobie z negatywnymi emocjami związanymi