muduko_hello_berry

Jak chwalić dziecko?

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że chwalenie jest potrzebne zarówno dzieciom, jak i dorosłych. oczywiście powinno być w granicach zdrowego rozsądku. Jak mądrze chwalić dziecko? Przedstawiamy najważniejsze zasady formułowania prawdziwych pochwał

Dlaczego warto chwalić dziecko?

Konstruktywna pochwała:

  • dodaje dziecku pewności siebie — maluch wie, że coś dobrze wykonał, czyli, że potrafi wykonać dane zadanie. Tym samym zwiększa się jego pewność siebie,
  • buduje poczucie własnej wartości — dzięki wykonanemu zadaniu, nasza pociecha zaczyna w siebie wierzyć, poznaje swoją wartość,
  • kształtuje więź między rodzicem a dzieckiem — dziecko czuje się kochane, ważne, a także potrzebne,
  • motywuje dziecko do dalszego działania, nauki itd. – zapewne każdy z was się zgodzi, że wykonanie zadania, zrealizowanie konkretnego celu to świetna motywacja do dalszego działania.

Na podstawie przeprowadzonych badań udowodniono, że chwalenie ma znacznie bardziej pozytywny wpływ w procesie wychowania niż karanie. Niestety niektórzy rodzice nie potrafią chwalić.

Jak mądrze chwalić dziecko? Najważniejsze zasady

Przy chwaleniu dziecka unikaj stwierdzeń typu: „jesteś taki mądry”. Staraj się chwalić dziecko za konkretne zachowanie, dlatego zawsze je nazywaj i podkreślaj, dlaczego dane zachowanie jest dobre. Stosuj się także do pozostałych 8 zasad:

Chwal dziecko natychmiast

Nie czekaj z pochwałą. Zrób to od razu, gdy dziecko zrobi coś dobrze. Dziecko potrzebuje informacji zwrotnej od razu, a nie za jakiś czas.

Nie czekaj z pochwałami na konkretną okazję

Nie czekaj z pochwałą malucha na konkretną okazję np. zdobycie dyplomu w przedszkolu. Możesz je chwalić tak naprawdę każdego dnia np. za zbudowanie budowli z klocków lego, posprzątanie po sobie czy samodzielne ubranie się — okazji jest naprawdę wiele! Chwal swoją pociechę nawet za drobiazgi. To doskonały sposób na zbudowanie wzajemnej i dobrej relacji rodzic-dziecko.

 Zadbaj o to, aby pochwała była wartościowa i motywowała dziecko

Pochwała ma być wartościowa, ponieważ tylko taka zmotywuje dziecko do dalszego działania

Nie kłam

Chwal dziecko za to, co rzeczywiście zrobiło dobrze i co Ci się podoba. Jeśli będziesz kłamać, pochwała nie da spodziewanego efektu.

Nie przemycaj w pochwale krytyki

Pochwała jest od chwalenia, a nie od jednoczesnego krytykowania. Przykładowo „super, że Ci się to udało, ale zajęło Ci to zbyt wiele czasu”, to nie pochwała.

Konstruuj pochwałę, aby zawierała opis sytuacji, uczuć oraz podsumowanie

Twoim zadaniem jest skonstruowanie pochwały, która zawiera opis sytuacji, uczuć, podsumowanie –  „Namalowałeś obrazek. Bardzo podoba mi się ten domek. Jestem z Ciebie dumna, Ty również powinieneś

Skup pochwałę na dziecku

Kiedy chcesz pochwalić dziecko, musisz skupić uwagę na nim. Nawet jeżeli jesteś zajęta np. odkurzasz, to na chwilę przerwij i pochwal malucha.

Doceń nie tylko efekt końcowy, ale i pracę dziecka

Pamiętaj, że dziecko włożyło mnóstwo pracy w realizację zadania czy celu. Chwaląc maluszka, pamiętaj o tym. Przykładowo, możesz powiedzieć  „Pięknie wyszedł Ci ten obrazek. Zapewne dużo pracy cię kosztowało stworzenie takiego dzieła. Brawo!”

Jak nauczyć dziecko chwalenia?

Twoim zadaniem jest nie tylko umiejętne chwalenie dziecka, ale również i nauczyć go chwalenia innych. Jak to zrobić? Pomogą Ci w tym nasze produkty. Wykorzystaj Ekopuzzle Kim będę, jak dorosnę? Podczas układania puzzli pochwal dziecko, a następnie zapytaj się, za co chciałoby pochwalić dany zawód np. strażaka za to, że gasi pożary, policjanta za to, że łapie złodziei, lekarza za to, że leczy itd.

Co robić z dzieckiem w domu jesienią

Pamiętaj, że nasze produkty zarówno to zarówno zabawa, jak i nauka. Eko puzzle rozwijają:

  • spostrzegawczość,
  • motorykę małą,
  • pamięć,
  • koncentrację.

 

Dodatkowo dajemy drugie życie pudełku! Wnętrze można pokolorować, a po jego rozłożeniu ukazują się historie dotyczące bohaterów serii.

 

 

 

 

Zobacz też

pomysły na zbawy w ogrodzie

Pomysły na zabawy w ogrodzie dla dzieci

Ogród pełen jest potencjału do tworzenia niesamowitych zabaw dla dzieci. To idealne miejsce, gdzie mogą spędzać czas na świeżym powietrzu, bawić się i rozwijać swoje umiejętności. Oprócz tradycyjnych zabaw na

Jak nauczyć dziecko przegrywać?

Dorastanie to czas pełen wyzwań, a jednym z nich jest nauka radzenia sobie z porażkami. Dzieci, podobnie jak dorośli, muszą nauczyć się przegrywać i radzić sobie z negatywnymi emocjami związanymi