muduko_hello_berry

Jak nauczyć dziecko być eko?

jak nauczyć dziecka bycia eko

To, czego nauczysz dziecka w najmłodszych latach, ukształtuje jego zachowania, a także wybory w dorosłym życiu. Dlatego już teraz pokaż mu, że bycie eko oraz troska o środowisko jest bardzo ważnym elementem. Jak nauczyć dziecko bycia eko? Przedstawiamy kilka sposobów.

co zrobić by być eko

Sposoby na naukę dziecka bycia EKO

Moda na bycie eko świeci triumfy już od kilku sezonów. Dla jednych to styl życia, dla drugich trend, który w ekspresowym tempie zyskał na popularności. Warto dodać, że bycie eko nie powinno wynikać z trwającego trendu, ale być obowiązkiem każdego człowieka. jeżeli zależy nam na czystym powietrzu, piciu nieskażonej wody, dobrze przestawić styl życia i myślenia na bardziej ekologiczny. A naprawdę niewiele do tego potrzeba. Wystarczy zmiana niektórych przyzwyczajeń, które systematycznie powtarzane, staną się nawykiem. Aby nasze maluchy nie musiały uczyć się same, należy wpajać im ekologiczne wartości już od samego początku. Jak nauczyć dziecko być eko?

Rozmawiaj o ekologii

Pierwszym krokiem jest rozmowa o ekologii. Oczywiście wtedy, gdy dziecko jest w takim wieku, że potrafi rozmawiać, rozumie, co się do niego mówi. Wytłumacz maluszkowi, dlaczego tak ważne jest bycie eko, jakie niesie za sobą korzyści. Powiedz, że dzięki temu będzie pielęgnował naszą planetę. Wykorzystaj do tego każdą sytuację np. gdy się bawicie, gracie w gry czy układacie puzzle.

Daj dobry przykład

Dzieci bardzo chętnie naśladują innych. Obserwują nas – rodziców, niemal na każdym kroku. Patrzą, na to, co robimy, a także słuchają tego, co mówiły. Dlatego bycie eko należy zacząć od siebie. Jak to zrobić?

  • segregujmy śmieci,
  • kupujmy z głową,
  • nie wyrzucajmy jedzenia,
  • oszczędzajmy wodę,
  • wyłączajmy światło w pomieszczeniach, w których w danym momencie nie przebywamy,
  • przed dłuższym wyjazdem wyłączmy urządzenia z gniazdek.

jak nauczyć bycia eko

Możecie wybrać się na spacer do lasu, wziąć ze sobą rękawiczki, worek na śmieci i posprzątać śmieci. Takie proste czynności sprawią, że maluch szybko się ich nauczy i gdy tylko podrośnie, sam będzie je wykonywał.

Kupuj produkty eko

Kolejnym sposobem jest kupowanie produktów eko, począwszy od żywności, po zabawki. W ofercie naszego sklepu dostaniesz ekopuzzle np. Ekopuzzle dwuelementowe. Kim będę, gdy dorosnę? Dbamy o ekologię już na etapie projektowania, a następnie wykonania, zachowując najwyższe standardy ekologiczne. Dotyczy to doboru surowców oraz materiałów, które pozyskiwane są w sposób etyczny i odpowiedzialny i zapewniają bezpieczną dla środowiska utylizację, jak i samego procesu produkcji. Wszystkie produkty poddawane są kontroli jakości.

jak nauczyć dziecka bycia eko

Ponadto, dbając o środowisko, dajemy drugie życie pudełkom. Gdy je rozłożysz, maluch będzie miał kolorowankę!

eko bycie

Przestań używać jednorazówek

Niestety żyjemy w świecie, gdzie plastik jest wszechobecny. Dlatego rezygnujmy z niego, gdy tylko mamy taką możliwość. Zamiast zaśmiecać środowisko plastikowymi jednorazówkami, zacznij kupować produkty, które posłużą znacznie dłużej. Zamiast kupować dziecku wodę w plastikowej butelce, wręcz maluchowi wielorazowy bidon. Wybór w sklepach jest ogromny i z pewnością znajdziesz model, który spełni zarówno Twoje oczekiwania, jak i dziecka. W domu zaopatrz się w dzbanek filtrujący wodę. A reklamówkę jednorazową zamień na torbę bawełnianą.

jak być eko

Daj produktom drugą szansę

Jeżeli jest taka możliwość, to dajmy produktom drugie życie. Szklaną butelkę po soku możesz zamienić w pięknym kolorowy wazon. Z kolei ubrania, których nie nosisz, możesz wydać znajomym czy osobom potrzebującym. Masz w domu drewniane palety, z którymi nie wiesz co robić? Stwórz z nich wygodne siedzisko na balkon albo zmajsterkuj niebanalną szafkę. Natomiast rolki po papierze toaletowym wykorzystaj do kreatywnych zabaw z maluchem. Tak samo kubeczki po jogurtach, kartony, zakrętki czy opakowania po jajkach. To świetne materiały do artystycznych prac!

Zobacz też

pomysły na zbawy w ogrodzie

Pomysły na zabawy w ogrodzie dla dzieci

Ogród pełen jest potencjału do tworzenia niesamowitych zabaw dla dzieci. To idealne miejsce, gdzie mogą spędzać czas na świeżym powietrzu, bawić się i rozwijać swoje umiejętności. Oprócz tradycyjnych zabaw na

Jak nauczyć dziecko przegrywać?

Dorastanie to czas pełen wyzwań, a jednym z nich jest nauka radzenia sobie z porażkami. Dzieci, podobnie jak dorośli, muszą nauczyć się przegrywać i radzić sobie z negatywnymi emocjami związanymi