Wydawać by się mogło, że dzieciństwo jest beztroskie. Nic bardziej mylnego. Dziecko doświadcza silnych i trudnych emocji takich, jak chociażby złość. Jak nauczyć dziecko radzić sobie ze złością?
5 sposobów na oswojenie dziecka ze złością
Ostatnio we wpisie JAK NAUCZYĆ DZIECKO OKAZYWANIA EMOCJI, podkreślaliśmy, że maluszka należy oswajać nie tylko z pozytywnymi, ale również negatywnymi emocjami. Nie można ich bagatelizować, ponieważ każda emocja jest dobra i odzwierciedla to, co w danej chwili każdy z nas czuję. Podstawą jest radzenie sobie z niektórymi emocjami, takimi jak strach, ból czy złość.
Złość jest emocją, która towarzyszy naszym pociechom. Nie zawsze potrafią powiedzieć, co sprawia im ból, dlaczego są smutne, co je drażni. W efekcie są złe, okazując to niejednokrotnie atakiem histerii, tupaniem nogami, krzykiem czy rzucaniem zabawkami. W ten sposób wyraża swoje emocje. Aby takich zachowań było mnie, warto oswoić dziecko ze złością. Jak nauczyć dziecko radzić sobie ze złością? Przedstawiamy kilka sposobów, które warto wcielić w życie.
Rozmowa z dzieckiem o złości
Jak nauczyć dziecko radzić sobie ze złością? Przede wszystkim rozmawiaj ze swoją pociechą. Wykorzystaj do tego naszą grę „Poznaję emocje„, dedykowaną dzieciom od drugiego roku życia. Gra posiada rekomendację psychologa. W środku znajdziesz karty z obrazkami, gdzie na jednej stronie jest obrazek przedstawiający chłopca lub dziewczynkę, sytuacja obrazująca daną emocję, wyraz opisujący uczucie oraz dźwięk danej emocji. W przypadku złości jest to „grr!”. Podczas gry możesz rozpocząć rozmowę z maluszkiem na temat złości, tłumacząc mu, czym jest ta emocja, kiedy się pojawia i jak należy się z nią oswoić.
Co więcej, gra ta nie tylko oswaja ze złością, ale:
- uczy także innych emocji takich, jak: duma, rozpacz, zaskoczenie, szczęście, wstyd, wstręt, zachwyt, strach, rozczarowanie, spokój, smutek oraz radość,
- rozwija empatię, słownictwo, pamięć,
- wykonana jest z materiałów w pełni ekologicznych (certyfikat Ecofriendly Game),
- jest całkowicie bezpieczna (gra jest pokryta samosterylizującą powłoką Biocidal Coating),
- ma terapeutyczne działanie.
Z kolei dla dzieci w wieku przedszkolnym przygotowaliśmy fenomenalną grę „Rysuję emocję. Karty kreatywne„. Nasza gra składa się z kart z pustymi twarzami. do rysowania oczu, ust, a także innych elementów w taki sposób, aby twarz ukazała emocję. Powiedz swojej pociesze, aby na karcie narysowania emocję „złości”. Następnie zapytaj, kiedy czuje złość, rozpoczynając tematykę uczuć.
Warto dodać, że nasz produkt poza nauką emocji, rozwija:
- motorykę małą,
- precyzję,
- rysowanie,
- empatię.
Ucz dziecko akceptowania złości
Po raz kolejny podkreślamy, że nie ma negatywnych emocji. Ani smutek, złość, ani gniew, choć mogą mieć negatywny wydźwięk, to są emocjami, które należy akceptować i uczyć tego malucha. Dzięki temu wzmocnisz w nim poczucie bezpieczeństwa, a także otwartość na rozmowę dotyczącą uczuć. Staraj się komunikować dziecku, że złość jest naturalna. Możesz mu mówić następujące zdania ” Kochanie, to normalne, że człowiek czasem się zezłości. Możesz sobie pozwolić na bycie złym.”, „To, że zepsułeś/aś swoją ulubioną zabawkę, może spowodować u Ciebie złość. To zdarza się każdemu, kto zepsuje coś, co lubi.”
Zapytaj dziecko o uczucie złości
Jeżeli Twój maluszek jest na tyle duży, że potrafi mówić, to gdy tylko zauważysz, że jest zły, zapytaj się, dlaczego. Możesz zadać pytanie „Czy chcesz mi opowiedzieć o tym, dlaczego jesteś zły/zła?”. Może zdarzyć się, że dziecko odmówi odpowiedzi, ale zawsze warto próbować. Jeśli powie, że nie chce o tym rozmawiać, nie drąż tematu tylko odpowiedz „Dobrze, rozumiem. Jeżeli tylko będziesz chciał/chciała porozmawiać o tym, co Cię tak zezłościło, przyjdź do mnie. Będę czekać na Ciebie w salonie”. Dzięki temu dziecko wie, że otrzyma od Ciebie wsparcie i może na Ciebie liczyć.
Sięgnij po książki i karty obrazkowe, uczące akceptacji emocji
Aby oswoić naszego malucha nie tylko z pozytywnymi emocjami, ale również i negatywnymi, takimi jak właśnie złość, warto sięgnąć po książki, które uczą akceptować, to co się czuje. Mogą stać się one bardzo cennym przewodnikiem i to nie tylko dla maluszka, ale również dla Ciebie – rodzica.
Jeśli masz w domu niemowlaka, to sięgnij po nasze karty kontrastowe „Poznaję uczucia.”, które są świetnym wstępem do świata emocji, w tym złości. „Poznaję uczucia” składa się z kart kontrastowych, na których jest wizerunek dziewczynki i chłopca, okazujących podstawowe emocje: radość, smutek, zaskoczenie, wstręt, strach oraz naszą tytułową złość.
Stwórz kącik złości
Bardzo fajnym sposobem na naukę dziecka radzenia sobie ze złością jest stworzenie kącika złości. Dotyczy to nieco starszych maluszków. Kiedy Twoja pociecha poczuje gniew, niech uda się do kącika. Dobrze, aby znalazły się tam wszystkie elementy, które pomogą rozładować emocję np. ulubiony miś, kolorowanki, kartka papieru. Maluch może mazać po kartce albo ją podrzeć