Motoryka mała, nazywana także sprawnością ruchową dłoni, nóg oraz twarzy, to umiejętność, którą należy ćwiczyć już od najmłodszych lat. Jak rozwijać motorykę małą u dziecka?
Czym jest motoryka mała
Nie ma najmniejszej wątpliwości, że rozwój motoryki małej jest niezwykle istotny, ponieważ właściwe wykształcenie motoryki:
- pozwala na zdobycie zręczności precyzji, co z kolei umożliwia naukę pisania i rysowania,
- wpływa na mowę oraz poprawną artykulację,
- wpływa na umiejętność wykonywania codziennych czynności m.in. przebierania się, jedzenia, samodzielnego przygotowywania posiłków.
Motoryka mała to przede wszystkim umiejętność:
- pisania,
- rysowania,
- malowania,
- lepienia,
- wiązania sznurówek.
Na samym początku warto zaznaczyć, że motoryka mała nie jest wrodzoną umiejętnością. Wykształca się ją za pomocą swobodnych ruchów oraz działań sterowanych. Jej rozwój następuje wraz z umiejętnością chwytania przedmiotu – dotykania go, podnoszenia, przysunięcia do ust czy nosa.
Początkowo, wszelkie manipulacje różnymi przedmiotami są wynikiem przypadkowych sekwencji ruchów. Wraz z rozwojem dziecka, jego manipulacje są już celowe, ponieważ ruchy są znacznie bardziej precyzyjne. Rozwój motoryki małej uczy naszą pociechę kontrolowania ruchów rąk za pomocą wzroku. To z kolei zwiększa precyzję ruchów, a maluch zapamiętuje, do czego służy dana rzecz i jak ją używać. Przykładowo roczne dziecko ma świadomość, ze za pomocą łyżeczki może zjeść zupkę, a kredką pomalować ulubioną kolorowankę.
Dwulatek, który jest już odpieluchowany, opanowuje umiejętność zsuwania ubrań, a także ich podciągania. Z kolei u trzylatka wykształca się już umiejętność zakładania papci i butów. Dziecko potrafi wycinać, rysować, kleić, łapać, mimo że sama ta umiejętność nie jest opanowana do perfekcji. Nie ma problemu z samodzielnym piciem kubka, jedzenia łyżką czy widelcem. Z kolei czterolatek ma już bardzo rozwiniętą motorykę małą, co przejawia się w umiejętności samodzielnego ubierania się, radzenia obie w łazience, otwierania drzwi.
Wszystkie umiejętności związane z motoryką małą, mają ogromny wpływ na umiejętności motoryki dużej. Dlatego warto ćwiczyć z dzieckiem czynności związane z motoryką małą i bacznie obserwować, czy dane umiejętności są przyswajane w odpowiednim czasie.
Jak ćwiczyć z dzieckiem motorykę małą?
Wbrew pozorom ćwiczenie motoryki małej nie jest trudnym zadaniem. Wymaga po prostu czasu oraz zaangażowania rodzina. Istnieje mnóstwo aktywności dla maluszków, które w prosty i przyjemny sposób pozwalają rozwijać motorykę małą.
Malowanie i kolorowanie
Najlepszym sposobem na naukę motoryki małej jest malowanie, a właściwie bazgranie, i kolorowanie. Wystarczy kartka papieru albo kolorowanka. Możesz do tego wykorzystać pudełka naszych gier, które po rozłożeniu przeobrażają się w kolorowankę. Dziecko będzie miało ogromną frajdę!
Harmonogram
Wprowadź swojemu dziecku codzienny harmonogram, który będzie opierał się na samodzielnym ubieraniu, jedzeniu i myciu zębów. Oczywiście mowa tu o dzieciach, które ukończyły drugi rok życia. Zachęcaj swoje dziecko do wykonywania tych czynności. Zacznij od najprostszych rzeczy, aby nie zniechęci malucha. Gdy opanuje jedną umiejętność np. ubieranie skarpet, przejdź do kolejnej.
Gry i puzzle
Zabawa poprzez naukę to najlepszy sposób na przyswojenie wiedzy. W naszej ofercie znajdziesz mnóstwo gier i puzzli, które rozwijają motorykę małą.
Dla półtorarocznych maluszków polecamy nasze Ekopuzzle dwuelementowe. Dinozaury i ich dzieci, które stanowią świetne narzędzie, wspomagające motorykę małą u naszych pociech. To nie wszystko! Ekopuzzle:
- rozwijają spostrzegawczość, koncentrację i pamięć,
- dają okazję do rozmowy o prehistorycznych gadach,
- poszerzają wiedzę dziecka, dzięki ciekawostkom oraz pytaniom,
- wnętrze przeobraża się w kolorowankę.
Dla trzylatków polecamy „Akademia małego artysty. Karty kreatywne„. Ta niezwykła gr skład się ze zmazywalnych kart do nauki rysowania. To doskonały sposób na rozwój motoryki małej. Ponadto gra:
- rozwija wyobraźnię,
- rozwija zdolności plastyczne,
- umożliwia powtórzenie rysunku, jeżeli pierwsza wersja nie da dziecku satysfakcji,
- jest rekomendowana przez psychologów do nauki rysowania kształtów o różnych poziomach trudności.
W ramach ćwiczeń motoryki małej fenomenalnie sprawdzi się nasza gra „Poznaję cyferki„, idealna dla przedszkolaków. Gra to zestaw dwustronnych kart, dzięki którym dziecko opanuje pierwsze umiejętności matematyczne. Karty przedstawiają ilustracje cyfr i wykropkowane ślady, które pomogą maluchowi pisać według wzoru. Do głównych atutów tej gry zaliczymy:
- naukę prawidłowego chwytu narzędzia pisarskiego,
- ćwiczenie koncentracji,
- rozbudzenie fascynacji matematyką,
- nauka liczenia w zakresie 1-10,
- rozwój precyzji.
Lepienie i ugniatanie
Nie musimy nikogo przekonywać, że dzieciaki uwielbiają ciastolinę! A to właśnie jeden z najlepszych sposobów do zdobycia umiejętności z zakresu motoryki małej. Możesz kupić zestaw lub samodzielnie zrobić domową ciastolinę czy masę solną.
Wspólne wieszanie prania
Starsze dziecko możesz zaangażować w pomoc przy wieszany prania. Zapinanie klamerek to doskonały trening dla małych rączek.