muduko_hello_berry

Jak nauczyć dziecko rozpoznawania kolorów i ich …

rozpoznawanie kolorów

Rozróżnianie kolorów to jedna z podstawowych umiejętności, jakie powinien posiadać maluszek. Jak nauczyć dziecko rozpoznawania kolorów i ich nazywania? Przedstawiamy skuteczne sposoby.

nauka kolorów

Od kiedy dziecko rozpoznaje kolory?

Na samym początku musimy przypomnieć jedną, niezwykle istotną kwestię, o której wspominaliśmy we wpisie „Karty kontrastowe dla niemowląt”. Niemowlę nie rozróżnia kolorów poza intensywnymi barwami, takimi jak czarny, czerwony i biały, ponieważ w pierwszych miesiącach życia, wzrok maluszka jest słabo rozwinięty.

Natomiast w wieku około 2. miesięcy dziecko świadomie odróżnia i nazywa kolory. Wciąż jego uwagę przykuwają przede wszystkim wyraziste barwy, takie jak czerwony, zielony, niebieski czy żółty. I to właśnie te kolory jako pierwsze rozpoznaje i nazywa.

Natomiast umiejętność rozpoznawania oraz nazywania podstawowych kolorów jest rozwinięta u dzieci w wieku 3 lat. Oczywiście warto mieć na uwadze, że każdy maluch rozwija się we własnym tempie, a zdolność odróżniania i nazywania barw jest powiązana z rozwojem mowy. Jeżeli dziecko zaczyna mówić później, to jednocześnie nauczy się nazywać kolory nieco później. Mimo to dobrze, aby maluszek już od pierwszych miesięcy życia bawił się kolorami, a Ty jako rodzic, nazywała je i uczyła swoją pociechę ich odróżniania. Dzięki temu maluch szybciej zacznie rozpoznawać barwy, a następnie poprawnie je nazywać.

Rozpoznawanie kolorów – sposoby na naukę

Jak nauczyć dziecko rozpoznawania kolorów i ich nazywania? Istnieje wiele skutecznych, a jednocześnie ciekawych sposobów, które łączą w sobie naukę i zabawę. Specjalnie dla Was przygotowałyśmy kilka propozycji, które wprowadzą Twoje dziecko w barwny świat.

Karty kontrastowe

W pierwszych miesiącach życia należy wprowadzić do codziennych zabaw karty kontrastowe, które bazują na wspomnianych barwach. W ten sposób Twoja pociecha ćwiczy wzrok.

W naszym sklepie znajdziesz kilka fajnych propozycji, m.in. ekoksiążeczkę „ „Moje pierwsze kolory”, która:

  • stymuluje rozwój wyobraźni,
  • pomaga kształtować ostrość wzroku,
  • pielęgnuje więź pomiędzy dzieckiem a rodzicami,
  • uczy maluszka rozróżniania kolorów.

rozpoznawanie kolorów

Segregacja zabawek

Bardzo fajnym sposobem na naukę kolorów jest segregacja zabawek podczas sprzątania pokoju. Taką formę nauki możesz zacząć stosować u dwulatka i po prostu mu pomagać. Natomiast trzyletnie i starsze dziecko nie powinno już mieć problemu, aby samodzielnie posegregować zabawki. Przykładowo, podczas odkładania klocków do pudełka, poproś dziecko, aby najpierw schowało zielone klocki, potem czerwone, a na końcu żółte.

Gry, które uczą kolorów

Jak nauczyć dziecko rozpoznawania kolorów i ich nazywania? Poprzez zabawę. W końcu nauka z elementami zabawy daje najlepsze efekty. W tym celu wykorzystaj naszą grę „Kolorowe buty. Gra w łączenie kolorów i naukę angielskiego”, dedykowaną trzylatkom. Zadaniem graczy jest odnalezienie w woreczku żetony z kolorem, który odpowiada butom danego zwierzaka. Osoba, która jako pierwsza odnajdzie wszystkie buty na planszy, wygrywa rozrywkę. Bajkowe lustracje z wesołymi zwierzęta sprawiają, że maluszek świetnie się bawi, a jednocześnie:

  • uczy rozpoznawania, nazywania i łączenia kolorów,
  • wzbogaca słownictwo,
  • rozwija język angielski,
  • rozwija precyzję,
  • rozwija motorykę małą.

Teraz grę „Kolorowe buty” kupicie w nowej, atrakcyjnej cenie 😊

jak nauczyć dziecko nazywania kolorów

Określanie kolorów

Staraj się przy dziecku nazywać kolory tego, co Cię otacza. Przykładowo, jeśli jecie banana, to powiedz „żółty banan” i rób tak z każdym owocem czy warzywem. Możesz również mówić, jakiej barwy jest element garderoby, który zakładasz maluszkowi. Podczas spaceru pokazuj dziecko np. samochód i określ, jaki ma kolor.

Rysowanie kolorowymi kredkami

Dzieciaki uwielbiają rysować. Wykorzystaj czynność do nauki rozpoznawania kolorów i to na różne sposoby. Jeśli kupisz nasz produkt, to wnętrze opakowania możesz rozłożyć i zamieni się w kolorowankę. Przejdźcie do kolorowania. Możesz poprosić dziecko, aby wzięło kredkę, którą chce malować obrazek, a następnie nazwało kolor. To także świetny sposób, aby nazywać konkretne rzeczy np. że słońce jest żółte, niebo niebieskie, pień drzewa brązowy, a liście zielone. Poprzez wspólne rysowanie, nie tylko nauczysz maluszka rozpoznawania kolorów, ale również wzmocnisz waszą więź. Kolorowanki rozwijają wyobraźnię, kreatywność i prawidłowo używać barw.

jak nauczyć dziecko rozpoznawania i nazywania kolorów

Zobacz też

Pomysły na prezent dla dziecka na Mikołajki

Mikołajki zbliżają się wielkimi krokami, a Ty nie masz pomysłu na upominek dla swojego malucha? Nie martw się! Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy pomysły na prezent dla dziecka na Mikołajki! Prezenty

Czy rodzic ma wpływ na to, aby dziecko było empa …

Większość świadomych własnego rodzicielstwa rodziców pragnie być rodzicem refleksyjnym, analizującym swoje zachowania wobec dziecka. Chce być rodzicem responsywnym, odpowiadającym na potrzeby dziecka. Chce z jednej strony dawać własnemu dziecku poczucie

książeczki kontrastowe dla niemowląt

Jak rozwija się wzrok dziecka?

Czy wiesz, że rozwój prawidłowy rozwój oka zajmuje kilka lat? A w pierwszych 24 miesiącach jest on niezwykle dynamicznym procesem. Jak rozwija się wzrok dziecka w poszczególnych okresach? Jak rozwija