muduko_hello_berry

Jak nauczyć dziecko rozpoznawania kolorów i ich nazywania?

rozpoznawanie kolorów

Rozróżnianie kolorów to jedna z podstawowych umiejętności, jakie powinien posiadać maluszek. Jak nauczyć dziecko rozpoznawania kolorów i ich nazywania? Przedstawiamy skuteczne sposoby.

nauka kolorów

Od kiedy dziecko rozpoznaje kolory?

Na samym początku musimy przypomnieć jedną, niezwykle istotną kwestię, o której wspominaliśmy we wpisie „Karty kontrastowe dla niemowląt”. Niemowlę nie rozróżnia kolorów poza intensywnymi barwami, takimi jak czarny, czerwony i biały, ponieważ w pierwszych miesiącach życia, wzrok maluszka jest słabo rozwinięty.

Natomiast w wieku około 2. miesięcy dziecko świadomie odróżnia i nazywa kolory. Wciąż jego uwagę przykuwają przede wszystkim wyraziste barwy, takie jak czerwony, zielony, niebieski czy żółty. I to właśnie te kolory jako pierwsze rozpoznaje i nazywa.

Natomiast umiejętność rozpoznawania oraz nazywania podstawowych kolorów jest rozwinięta u dzieci w wieku 3 lat. Oczywiście warto mieć na uwadze, że każdy maluch rozwija się we własnym tempie, a zdolność odróżniania i nazywania barw jest powiązana z rozwojem mowy. Jeżeli dziecko zaczyna mówić później, to jednocześnie nauczy się nazywać kolory nieco później. Mimo to dobrze, aby maluszek już od pierwszych miesięcy życia bawił się kolorami, a Ty jako rodzic, nazywała je i uczyła swoją pociechę ich odróżniania. Dzięki temu maluch szybciej zacznie rozpoznawać barwy, a następnie poprawnie je nazywać.

Rozpoznawanie kolorów – sposoby na naukę

Jak nauczyć dziecko rozpoznawania kolorów i ich nazywania? Istnieje wiele skutecznych, a jednocześnie ciekawych sposobów, które łączą w sobie naukę i zabawę. Specjalnie dla Was przygotowałyśmy kilka propozycji, które wprowadzą Twoje dziecko w barwny świat.

Karty kontrastowe

W pierwszych miesiącach życia należy wprowadzić do codziennych zabaw karty kontrastowe, które bazują na wspomnianych barwach. W ten sposób Twoja pociecha ćwiczy wzrok.

W naszym sklepie znajdziesz kilka fajnych propozycji, m.in. ekoksiążeczkę „ „Moje pierwsze kolory”, która:

  • stymuluje rozwój wyobraźni,
  • pomaga kształtować ostrość wzroku,
  • pielęgnuje więź pomiędzy dzieckiem a rodzicami,
  • uczy maluszka rozróżniania kolorów.

rozpoznawanie kolorów

Segregacja zabawek

Bardzo fajnym sposobem na naukę kolorów jest segregacja zabawek podczas sprzątania pokoju. Taką formę nauki możesz zacząć stosować u dwulatka i po prostu mu pomagać. Natomiast trzyletnie i starsze dziecko nie powinno już mieć problemu, aby samodzielnie posegregować zabawki. Przykładowo, podczas odkładania klocków do pudełka, poproś dziecko, aby najpierw schowało zielone klocki, potem czerwone, a na końcu żółte.

Gry, które uczą kolorów

Jak nauczyć dziecko rozpoznawania kolorów i ich nazywania? Poprzez zabawę. W końcu nauka z elementami zabawy daje najlepsze efekty. W tym celu wykorzystaj naszą grę „Kolorowe buty. Gra w łączenie kolorów i naukę angielskiego”, dedykowaną trzylatkom. Zadaniem graczy jest odnalezienie w woreczku żetony z kolorem, który odpowiada butom danego zwierzaka. Osoba, która jako pierwsza odnajdzie wszystkie buty na planszy, wygrywa rozrywkę. Bajkowe lustracje z wesołymi zwierzęta sprawiają, że maluszek świetnie się bawi, a jednocześnie:

  • uczy rozpoznawania, nazywania i łączenia kolorów,
  • wzbogaca słownictwo,
  • rozwija język angielski,
  • rozwija precyzję,
  • rozwija motorykę małą.

Teraz grę „Kolorowe buty” kupicie w nowej, atrakcyjnej cenie 😊

jak nauczyć dziecko nazywania kolorów

Określanie kolorów

Staraj się przy dziecku nazywać kolory tego, co Cię otacza. Przykładowo, jeśli jecie banana, to powiedz „żółty banan” i rób tak z każdym owocem czy warzywem. Możesz również mówić, jakiej barwy jest element garderoby, który zakładasz maluszkowi. Podczas spaceru pokazuj dziecko np. samochód i określ, jaki ma kolor.

Rysowanie kolorowymi kredkami

Dzieciaki uwielbiają rysować. Wykorzystaj czynność do nauki rozpoznawania kolorów i to na różne sposoby. Jeśli kupisz nasz produkt, to wnętrze opakowania możesz rozłożyć i zamieni się w kolorowankę. Przejdźcie do kolorowania. Możesz poprosić dziecko, aby wzięło kredkę, którą chce malować obrazek, a następnie nazwało kolor. To także świetny sposób, aby nazywać konkretne rzeczy np. że słońce jest żółte, niebo niebieskie, pień drzewa brązowy, a liście zielone. Poprzez wspólne rysowanie, nie tylko nauczysz maluszka rozpoznawania kolorów, ale również wzmocnisz waszą więź. Kolorowanki rozwijają wyobraźnię, kreatywność i prawidłowo używać barw.

jak nauczyć dziecko rozpoznawania i nazywania kolorów

Zobacz też

pomysły na zbawy w ogrodzie

Pomysły na zabawy w ogrodzie dla dzieci

Ogród pełen jest potencjału do tworzenia niesamowitych zabaw dla dzieci. To idealne miejsce, gdzie mogą spędzać czas na świeżym powietrzu, bawić się i rozwijać swoje umiejętności. Oprócz tradycyjnych zabaw na

Jak nauczyć dziecko przegrywać?

Dorastanie to czas pełen wyzwań, a jednym z nich jest nauka radzenia sobie z porażkami. Dzieci, podobnie jak dorośli, muszą nauczyć się przegrywać i radzić sobie z negatywnymi emocjami związanymi