muduko_hello_berry

Jak uczyć dzieci szacunku do przyrody i zwierząt?

Zadaniem rodzica jest pokazanie dziecku, w jaki sposób należy dbać o środowisko, a także przekazanie wzorców zachowaniem nie tylko w stosunku do ludzi, ale również i do zwierząt. Jak uczyć dzieci szacunku do przyrody i zwierząt?

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że maluszki uwielbiają przebywać na świeżym powietrzu, obcować z naturą, a także obserwować z daleka zwierzątka. Cała przyroda jest dla nim niesamowitym źródłem wrażeń i wywołuje wiele emocji. W ten sposób poznają świat, rozwijają wyobraźnię, a także zaspokajają potrzebę ruchów. Jednocześnie to doskonała okazja, aby nauczyć dziecka zachowań proekologicznych. Jak uczyć dzieci szacunku do przyrody i zwierząt?

Organizuj spacery oraz wycieczki przyrodnicze

Spacery oraz wycieczki to świetna okazja do poznania świata roślin, oraz zwierząt, a jednocześnie przyswojeniu wiedzy na ich temat. Wybierz się z dzieckiem do lasu i opowiedz mu o zwierzętach, które zamieszkują las.

Naucz dziecko postępowania z przyrodą

Zanim wybierzesz się na taką wycieczkę, przekaż maluchowi zasady postępowania z przyrodą. Możesz do tego wykorzystać np. rysunki. Przedstaw dziecku zachowania właściwe, takie jak zbieranie żołędzi i kasztanów, niewyrzucanie śmieci, a także te niewłaściwe np. straszenie zwierząt, niepotrzebne zrywanie liści, łamanie gałęzi.

Uczestniczcie w akcjach na rzecz ochrony środowiska

Koniecznie zaangażuj dziecko w różnorodne akcje na rzecz ochrony środowiska. Przykładowo, obchodźcie dzień sprzątania świata. Weźcie rękawice, worki do śmieci i idźcie do lasu pozbierać śmieci. Takie akcje organizowane są także w przedszkolach!

Oglądaj z dzieckiem książeczki o roślinach i zwierzętach

Niejednokrotnie wspominaliśmy, że dziecko najlepiej przyswaja naukę dzięki zabawie. Dlatego wykorzystać książeczki o roślinach i zwierzętach, puzzle, gry, traktując je jako narzędzie do rozmowy o przyrodzie. W naszym sklepie znajdziesz właśnie takie produkty, a wśród nich:

Ekoksiążeczki: W oceanie w górach, w dżungli, w powietrzu

W naszej ofercie znajdziesz ekoksiążeczki na spostrzegawczość, przedstawiające życie zwierząt. Do wyboru są aż cztery produkty:

  1.  „W powietrzu” – to książeczka, która zapoznaje dziecko ze zwierzętami, które latają.
  2.  „W oceanie” – stanowi świetny sposób na zapoznanie dziecka ze zwierzętami, które mieszkają w ocenie.
  3. W górach” – to książeczka pełna zwierząt, które maluch może spotkać w górach: owca, kozica i orzeł.
  4.  „W dżungli„ – ilustracje przedstawiają egzotyczne zwierzaki, takie jak leniwiec, kameleon czy tukan.

książeczki obrazkowe nowe

Ekoksiążeczka z opaską. Łąka dniem i nocą, Spacer po wsi

Szacunku do przyrody nauczysz maluszka dzięki naszym ekoksiążeczką z opaską:

  • Łąka dniem i nocom przesympatyczna pszczółka pokaże maluchowi zwierzęta, które zamieszkują na łące np. żabki, motylki, biedronki. To doskonałe narzędzie do rozmowy na temat przyrody i zwierząt, które zamieszkują łąkę,
  • spacer po wsi – podczas spaceru po wsi pierzasta kurka pokaże maluchom, gdzie rosną ziemniaki, po co jest studnia i jakie sprzęty gospodarcze można spotkać na wsi. Jednocześnie maluszek nauczy się, jak bardzo potrzebne są zwierzątka na wsi.

rozwój słownictwa u dziecka

Ekopuzzle Spacer po lesie i Świat robaków

Ekopuzzle Spacer po lesie, składają się z 32 elementów i dedykowane są dzieciom od 3 roku życia. Obrazek ukazuje życie w lesie, które z pewnością zainteresuje Twojego maluszka. Ponadto puzzle te:

  • są świetnym punktem wyjścia do rozmów z dzieckiem na temat owadów oraz ich pożytecznej roli w środowisku (Świat robaków), a także na temat leśnej fauny i flory, różnic w nazewnictwie samców, samic i dzieci, zwyczajów związanych ze zdobywaniem pożywienia czy zapadaniem w sen zimowy (Spacer po lesie),
  • rozwijają koncentrację, kreatywność, motorykę małą,
  • mają poradnik z propozycją zabaw, który został opracowany we współpracy z logopedą.

jak ćwiczyć spostrzegawczośc u dziecka

Ekopuzzle z zadaniami. Dzień w gospodarstwie

Nasz kolejny produkt, który pomoże Ci w nauce szacunku do przyrody to ekopuzzle z zadaniami. Dzień w Gospodarstwie, który daje możliwość porozmawiania z dzieckiem lub opowiedzenia mu o tym, co dzieje się na wsi. Maluch poznaje zwierzęta, zamieszkujące wieś, a także pracę rolnika. Dowiaduje się, jak ważna jest rola zwierząt w gospodarstwie oraz przyrody.

Poznaję zwierzęta

Poznaje zwierzęta. Karty z obrazkami rozwijają zdolności poznawcze i sensoryczne oraz wspomagają rozwój wzroku małego dziecka, a jednocześnie są świetnym narzędziem do zapoznania malucha ze zwierzętami i oswoją go ze światem przyrody. Pokazując dane zwierzę, opowiadaj o nim np. że krowa daje mleko.

 

Zobacz też

pomysły na zbawy w ogrodzie

Pomysły na zabawy w ogrodzie dla dzieci

Ogród pełen jest potencjału do tworzenia niesamowitych zabaw dla dzieci. To idealne miejsce, gdzie mogą spędzać czas na świeżym powietrzu, bawić się i rozwijać swoje umiejętności. Oprócz tradycyjnych zabaw na

Jak nauczyć dziecko przegrywać?

Dorastanie to czas pełen wyzwań, a jednym z nich jest nauka radzenia sobie z porażkami. Dzieci, podobnie jak dorośli, muszą nauczyć się przegrywać i radzić sobie z negatywnymi emocjami związanymi