muduko_hello_berry

Jak przekazywać dzieciom wiedzę o wszechświecie?

jak nauczyć dziecko układu słonecznego

Układ Słoneczny dla maluszków to pojęcie abstrakcyjne. Nie oznacza to jednak, że przekazanie wiedzy dziecku na temat wszechświata jest trudne. Nic bardziej mylnego! Wystarczą odpowiednie narzędzia, które pozwolą na naukę przez zabawę. Jak przekazywać dzieciom wiedzę o wszechświecie? Dziś podpowiadamy!

wiedza o Wszechświecie dla dzieci

5 sposobów na to, aby przekazać dziecku wiedze o wszechświecie

Jak przekazać dzieciom wiedzę o planetach? Nie ma najmniejszej wątpliwości, że dzieci wykazują dużą ciekawość świata już od najmłodszych lat. Można to zaobserwować, kiedy maluszek patrzy dookoła, co się dzieje, zaczyna dotykać przedmiotów, a potem, gdy opanuje umiejętność chodzenia, chce wejść wszędzie. Wszystko, co go otacza, budzi zainteresowanie. Pragnie poznać to, co znajduje się w jego zasięgu, a nawet i dalej! Maluszki w wieku przedszkolnym zaczynają coraz bardziej interesować się tematem kosmosu. To wszystko za sprawą gwiazd i księżyca, które pojawiają się na niebie. Nie ukrywajmy, ale wytłumaczenie takiego maluchowi, czym jest wszechświat i jak działa, nie jest zbyt proste. I bez różnego rodzaju pomocy byłoby naprawdę ciężko. Jak przekazywać dzieciom wiedzę o wszechświecie w prosty i zrozumiały sposób? Sprawdź nasze metody!

Nocne obserwowanie nieba

Czy kiedykolwiek obserwowaliście ze swoimi dziećmi niebo? Jeśli nie, to czas to zmienić! Wybierzcie się wieczorem na spacer albo zróbcie sobie nocną obserwację z tarasu lub balkonu. Maluchy będą zachwycone tym pomysłem i z pewnością podekscytowane! Wskaż im gwiazdy, księżyc. Im starsze dziecko, tym więcej informacji im przekazuj np. o tym, ile jest planet, czym jest gwiazdozbiór itd. Pokaż, gdzie jest Wielki Wóz.

Nauka poprzez zabawę – puzzle Przygoda w kosmosie

Nauka przez zabawę ma wiele zalet i pozwala na łatwiejsze przyswojenie wiedzy. Aby rozpocząć przygodę z kosmosem, zainwestuj w nasze Ekopuzzle. Przygoda w kosmosie. To 32-elementowy zestaw puzzli, który ukazuje dwoje dzielnych, młodych astronautów w kosmosie. Układanie puzzli niesie za sobą wiele korzyści (o tym przeczytasz w naszym wpisie: 6 powodów, dla których warto układać puzzle), a ilustracja kosmosu stanowi dodatkowe narzędzie do rozmowy na temat Układu Słonecznego. Jednak to nie wszystko! Nasze puzzle nie są zwyczajne, a niezwykłe! Do zestawu dołączone są zadania, które pozwolą ćwiczyć:

  • Umiejętność liczenia,
  • Umiejętność właściwego nazywania obiektów,

Ekopuzzle dodatkowo:

  • inspirują do odkrywania Układu Słonecznego,
  • zachęcają Twojego malucha do zdobywania oraz pogłębiania wiedzy na temat kosmosu,
  • rozwijają motorykę małą,
  • rozwijają spostrzegawczość i koncentrację.

jak nauczyć dziecko układu słonecznego

Rebusy i quizy

Jeśli Twój maluch wie, czym jest Układ Słoneczny, zagrajcie w quizy i rebusy, które pozwolą sprawdzić i utrwalić wiedzę! W Muduko Hello znajdziecie Edu Piotruś. Kosmos: Rebusy. Kosmiczne rebusy to 12 par obrazków. W każdej parze na jednej ilustracji znajduje się rebus, a druga prezentuje hasło. Zadaniem dziecka jest odgadnięcie hasła. Wszystkie rebusy łączy ta sama tematyka, czyli kosmos.

wszechświat jak przekazać dziecku wiedzę

Wizyta w obserwatorium astronomicznym, planetarium

Przedszkolaka bez problemu możesz zabrać do planetarium. Ta wycieczka zapewni niesamowite i fantastyczne przeżycia, które utrwalą się w pamięci Twojego dziecka.

Domowe eksperymenty

Nasza kolejna opozycja idealnie sprawdzi się szczególnie w chłodne, jesienne wieczory. Nie macie pomysłu na zabawę? Zróbcie domowy eksperyment związany z tematyką kosmosu. Daj swojemu dziecku zadanie, aby narysowało słoneczko. Możesz mu pomóc w tworzeniu Układu Słonecznego, używając do tego papieru. Ograniczy Cię jedynie Twoja wyobraźnia!

Zobacz też

pomysły na zbawy w ogrodzie

Pomysły na zabawy w ogrodzie dla dzieci

Ogród pełen jest potencjału do tworzenia niesamowitych zabaw dla dzieci. To idealne miejsce, gdzie mogą spędzać czas na świeżym powietrzu, bawić się i rozwijać swoje umiejętności. Oprócz tradycyjnych zabaw na

Jak nauczyć dziecko przegrywać?

Dorastanie to czas pełen wyzwań, a jednym z nich jest nauka radzenia sobie z porażkami. Dzieci, podobnie jak dorośli, muszą nauczyć się przegrywać i radzić sobie z negatywnymi emocjami związanymi