muduko_hello_berry

Obowiązki domowe dla dzieci – jakie? I jak się do nich zabrać?

jakie dać obowiązki domowe dziecku

Obowiązki domowe dzieci to przede wszystkim sprzątanie zabawek po zabawie. Im maluch jest starszy, tym nowych obowiązków przybywa. Jakie czynności powinny wykonywać nasze pociechy? I jak się zabrać do obowiązków domowych dzieci?

obowiązki domowe dzieci

Jak zacząć uczyć dzieci obowiązków domowych?

Czy warto uczyć dzieci obowiązków domowych? To pytanie, które spędza sen z powiek niejednemu rodzicowi. Część osób uważa, że pomoc w codziennych czynnościach jest naturalna. Z kolei inni twierdzą, że małe dzieci są zwyczajnie za małe, aby pomagać rodzicom.

Natomiast my uważamy, że nauka obowiązków domowych powinna rozpocząć się już we wczesnym etapie dzieciństwa, ale być dostosowana nie tylko do wieku dziecka, ale jego umiejętności i możliwości. Oczywiście początkowo sprzątanie i wykonywanie innych czynności należy traktować jako formę zabawy. W końcu nauka przez zabawę przynosi najlepsze efekty, o czym niejednokrotnie już wspominaliśmy. Na samym początku warto wykonywać powierzone zadania dziecku razem z nim, aby nauczyć malucha, jak dobrze zrobić daną rzecz za pomocą porad oraz wskazówek.

 Jak wprowadzić zadania domowe u dzieci?

Segregacja zabawek

Naukę wykonywania powierzonych zadań domowych zacznij od segregacji zabawek. Już od samego początku przygotuj kilka pojemników – jeden na klocki, drugi na samochody itd. Po zakończonej zabawie ucz dziecka sprzątania zabawek. Oczywiście na samym początku pokaż, pomóż, ale staraj się, aby maluch samodzielnie wykonywał swój obowiązek.

Dopasuj obowiązki domowe dziecka do jego wieku

Podstawą jest dopasowanie zadań do wieku dziecka. Przecież nikt nie oczekuje od dwuletniego dziecka czy trzylatka perfekcyjnego odkurzania, a tym bardziej prasowania.

Obowiązki dwulatka

Angażowanie dwulatków w obowiązki domowe to świetny sposób na naukę samodzielności, która zaowocuje w przyszłości. Dwulatkowi możesz dać polecenia:

 • odłożenia zabawek do pojemnika,
 • odłożenia książeczek na półkę,
 • wyrzucenia zużytej pieluszki do kosza,
 • nakarmienia (wspólnego!) zwierzątka domowego,
 • wyrzucenia papierka po cukierku, opakowania po jogurcie czy musie.

Obowiązki domowe 3-latka

Trzyletnie dzieci są na etapie naśladownictwa i wiele z nich sama próbuje uczestniczyć w sprzątaniu. Jeśli tak jest u Ciebie, to wykorzystaj to! Pozwól maluchowi odkurzyć, wrzucić brudne pranie do pralki czy serwować posiłki, nawet jeśli nie wyjdzie to idealnie. Regularne powierzanie zadań dziecku wcale go nie obciąży, a jedynie przyniesie powody do dumy. Pamiętaj, aby po każdym ukończonym zadaniu podziękować dziecku za pomoc i go pochwalić. Do harmonogramu wprowadź następujące czynności:

 • wrzucanie brudnych ubrań do kosza na pranie lub do pralki,
 • przynoszenie do kuchni brudnych naczyń po jedzeniu,
 • przynoszenie potraw na stół (lekkie i zimne posiłki),
 • zbieranie zabawek,
 • samodzielne ubieranie się w ubrania, które wcześniej przygotujesz maluszkowi,
 • wspólne gotowanie.
obowiązki domowe dla dzieci
obowiązki domowe dla dzieci

Obowiązki 4-latka

Dziecko w wieku 4 lat spokojnie wykona obowiązki trzylatka, a dodatkowo możesz nauczyć go:

 • nakrywania do stołu,
 • sprzątania ze stołu,
 • ścierania kurzy z niskich mebli,
 • mycie naczyń.

Ustal harmonogram

Jeżeli dziecko będzie regularnie wykonywać obowiązki, staną się one przyzwyczajeniem. Dlatego warto budować przyzwyczajenia. Przykładowo, po zjedzonym posiłku należy wynieść talerzyk do kuchni, aby móc wrócić do zabawy.

jakie dać obowiązki domowe dziecku
jakie dać obowiązki domowe dziecku

Ucz przez zabawę

W ofercie naszego sklepu znajdziesz mnóstwo produktów, które nie tylko bawią, ale przede wszystkim uczą. Jeżeli chcesz wykorzystać jakąś grę do nauki obowiązków domowych, postaw na grę „Bałagan w przedszkolu”, która jest doskonałym pretekstem do rozmowy o bałaganie, o tym, jak się go pozbyć i dlaczego jest takie ważne, aby wszyscy członkowie rodziny angażowali się w sprzątanie.

Zasadą gry  jest sprzątnięcie bałaganu, który powstał podczas kreatywnego dnia w przedszkolu. Podczas zabawy dziecko rozwija:

 • spostrzegawczość,
 • koncentrację,
 • refleks.
jakie jakie dać obowiązki domowe dla dziecka
jakie jakie dać obowiązki domowe dla dziecka

Warto wiedzieć, że według opinii psychologa „Bałagan w przedszkolu” można potraktować również jak zabawkę dla dzieci z autyzmem. Konieczność nazywania wybranych obrazków pod presją czasu zwiększa kompetencje językowe wśród dzieci z zaburzeniami rozwoju językowego.

Obecnie gra dostępna jest w nowej, atrakcyjnej cenie. Dlatego nie zwlekaj i kup grę już teraz -> https://bit.ly/3yvoGqo

 

 

Zobacz też

pomysły na zbawy w ogrodzie

Pomysły na zabawy w ogrodzie dla dzieci

Ogród pełen jest potencjału do tworzenia niesamowitych zabaw dla dzieci. To idealne miejsce, gdzie mogą spędzać czas na świeżym powietrzu, bawić się i rozwijać swoje umiejętności. Oprócz tradycyjnych zabaw na

Jak nauczyć dziecko przegrywać?

Dorastanie to czas pełen wyzwań, a jednym z nich jest nauka radzenia sobie z porażkami. Dzieci, podobnie jak dorośli, muszą nauczyć się przegrywać i radzić sobie z negatywnymi emocjami związanymi