Geekowe Kontrasty to 15 pojedynczych, dwustronnych kart z czarno-białymi symbolami oraz ilustracjami przedmiotów i postaci z książek, gier komputerowych i filmów. Rysunki są charakterystyczne dla „kultury geekowskiej”, kojarzą się więc z motywami z fantastyki, superbohaterami itp. Kształtem karty nawiązują do kości 20-ściennej wykorzystywanej w grach fabularnych RPG.
Pierwsze miesiące życia dziecka to czas, w którym tworzy się wiele ważnych połączeń w mózgu. Warto wtedy zadbać o odpowiednią stymulację malucha, przy czym grające czy świecące zabawki nie są polecane. Przy niezastąpionym wpływie bliskości rodzica zabawa z kartami będzie wartościowym bodźcem wspierającym rozwój układu nerwowego niemowlęcia.
Noworodek widzi jedynie kontrastowe, biało-czarne barwy. Rozróżnianie jaskrawej czerwieni pojawia się po około miesiącu, a dopiero w kolejnych miesiącach dziecko zaczyna dostrzegać kolory zielony, niebieski i żółty. Dlatego karty kontrastowe z serii Baby Geek mogą być wykorzystywane przez rodziców już od pierwszych dni życia dziecka – z pewnością przyciągną uwagę malucha na dłuższą chwilę.
Jedną z form zabawy z dzieckiem może być przesuwanie kart przed oczami malucha (np. z góry na dół, na boki, oddalając je i przybliżając). Taka stymulacja będzie rozwijać umiejętność podążania wzrokiem za przedmiotem, a także koncentrację uwagi.
Dzieci rozpoznają dźwięk głosu matki już w okresie prenatalnym, a w pierwszych miesiącach życia reagują na mowę, szczególnie samogłoski i proste sylaby. Rodzic (opiekun) czy starsze rodzeństwo mogą podejmować próby opowiadania dziecku o tym, co na danym obrazku się znajduje (np. koło – pierścień itp.), lub stworzyć krótką historyjkę o każdym z nich. Dla Geek Rodzica (lub Geek Rodzeństwa) może być to angażujące zadanie, sprzyjające budowaniu więzi z dzieckiem już od pierwszych dni jego życia. Starsze maluchy (powyżej 6 miesięcy) skorzystają na tym dodatkowo, ucząc się rozumienia mowy czy pierwszych słów.
Karty mogą również pomóc w rozwoju umiejętności chwytania przedmiotów oraz rozwoju motoryki małej, np. gdy będziemy zachęcać dziecko do samodzielnego wybierania czy obracania kart.
Zabawa z noworodkiem może wydawać się trudnym zadaniem, jednak warto podejmować takie aktywności. Geekowy klimat kart kontrastowych może pomóc w znalezieniu odpowiedzi na pytanie, co robić z takim maluchem. Ciekawe rysunki zwiększają prawdopodobieństwo zaangażowania się w zabawę Geek Rodzica (czy Geek Rodzeństwa), a to będzie miało z pewnością korzystny wpływ na rozwój emocjonalno-społeczny dziecka.
Przyjazna dziecku stymulacja funkcji poznawczych i motorycznych, obecność rodzica i budowanie relacji z dzieckiem poprzez wspólną zabawę zaprocentują w przyszłości.
***
Nie ma jednego prawidłowego sposobu korzystania z kart. To, jak zostaną one wykorzystane, zależy od rodziców, którzy najlepiej znają swoje dziecko i mogą dostosować zabawę czy opowiadania do jego potrzeb.
Dzięki nawiązaniom do pasji rodziców czas spędzony wspólnie przy produktach Baby Geek może być jeszcze przyjemniejszy i pozytywnie wpływać na relację z dzieckiem.
Aleksandra Radomska-Budnik
psychoterapeuta młodzieży i młodych dorosłych,
gospodyni podcastu Fantastyczna Kozetka