Nie ma najmniejszej wątpliwości, że większość z Was kojarzy grę DOMINO. Wbrew pozorom jest to bardzo ekscytująca gra, która niesie za sobą wiele korzyści. Co daje domino? Poznaj 5 powodów, dla których warto grać w nią z dzieckiem.
Na czym polega gra w domino?
Na samym początku przypomnijmy podstawowe zasady gry, które są naprawdę banalne i przedszkolak spokojnie je przyswoi. Zadaniem uczestnika jest dopasowanie do siebie dwóch takich samych motywów, korzystając z dwóch różnych elementów. Przykładowo, jeżeli mamy domino z kropkami, to jeśli na karcie mamy np. 2 kropki (sugerujące liczbę 2), to musimy do niej dobrać element, na którym również są dwie kropeczki. Podstawowy wariant gry polega na tym, że gracze otrzymują kilka płytek. Jeżeli nie mogą ich połączyć z powstałych schematem, to wybierają kolejną płytkę z ogólnej puli. Wygrywa osoba, która jako pierwsza pozbędzie się wszystkich płytek. Istnieją także inne warianty gry.
5 powodów, dla których warto grać w domino
Gra w domino to nie tylko super zabawa, ale również walory edukacyjne. Okazuje się, że domino niesie za sobą wiele korzyści. Dlaczego warto w nie grać?
Sposób na nudę
Ogromną zaletą domino jest to, że można rozegrać grę na różnych zasadach. To z pewnością pomoże, gdy za oknem jest szaro, buro i ponuro, a także, gdy dziecko jest chore.
Możesz tu wykorzystać nasze Eko Domino, składające się z elementów, na których ukryte są połówki kolorowych obrazków. Zadaniem malucha jest dołożenie płytek, od lewej do prawej strony, co dodatkowo nauczy Twoją pociechę rozróżniania strony lewej oraz prawej. Dziecko zaczyna układać domino i musi kontynuować, dobierając obrazek, który będzie pasował do całej układanki. Kolorystyka oraz ilustracje dobrane są tak, aby intensywnie wspierały syntezę wzrokową oraz rozwijały analizę. To, co wyróżnia nasze Eko Domino to możliwości. Z jednej strony mamy zwierzątka, a właściwie część ich np. przód i tył, które trzeba do siebie dopasować. Z drugiej strony mamy kropeczki, wskazujące liczby. Możecie tu zagrać na kilka sposobów!
- Zabawa z wyzwaniami — zasady są takie same, jak w wersji klasycznej, ale dodatkowo gra jest wzbogacona o zadanie rozgrywka. Aby dołożyć kafelek, dziecko musi wykonać jedno z wyzwań: podskocz, zrób przysiad, zaśpiewaj, naśladuj minę gracza po lewej stronie albo zaprezentuj odgłos zwierzęcia.
- Klasyczna zabawa w domino — tutaj dobieracie kafelki: liczba do liczby, kolor do koloru, zwierzę do zwierzaka.
Ćwiczy myślenie logiczne i analityczne
Gra domino to doskonałe narzędzie do nauki logicznego myślenia. Dziecko musi dopasować jeden kafelek do drugiego, a więc musi się skupić, skoncentrować i zacząć logicznie myśleć. Jego zadaniem jest stworzenie takiej układanki, aby jak najszybciej pozbyć się wszystkich kafelek.
W domino ilość ruchów jest dość mocno ograniczona, co rozwija umiejętności strategiczno-taktycznego myślenia. To niezwykle ważna umiejętność, która przyda się w życiu codziennym, jak i w późniejszym czasie — w pracy.
Uczy liczyć
Tak, jak wspomnieliśmy powyżej, nasze domino składa się z dwóch stron. Na jednej mamy zwierzęta, a na drugiej kropeczki, które odpowiadają danej liczbę np. jedna kropeczka = 1. Dziecko podczas dobierania jednego elementu do drugiego uczy się jednocześnie liczyć! Dodatkowo, na samym końcu, gdy już ułożycie całe domino, możesz poprosić maluszka, aby policzyło zebry, żyrafy czy lwa. W ten sposób utrwali sobie zdobytą wiedzę!
Rozwija funkcje poznawcze
Domino to gra, która stanowi świetny trening dla mózgu malucha. To z kolei ma pozytywny wpływ na rozwój pamięci oraz naukę spostrzegawczości. Jest to niezwykle istotne zarówno u dzieci, jak i u osób starczych, gdzie funkcje poznawcze są osłabione. Grając w domino, maluch skupia się, planuje i uczy się rozwiązywać problemy.
Uczy współzawodnictwa
Gra w domino, podobnie jak wiele planszówek, to dobry sposób na naukę współzawodnictwa. Podczas gry maluch uczy się, jak przegrać z godnością, a także jak wygrać, nie czując przy tym wyższości. Przy okazji jako rodzic możesz zaobserwować, jak twoje dziecko reaguje zarówno na wygraną, jak i na przegraną. Warto również wspomnieć, że podczas grania w domino, pociecha uczy się przestrzegania zasad fair play, będące zasadą podczas pracy w grupie. To ważna umiejętność, która przydaje się w szkole oraz w pracy.