muduko_hello_berry

Jak kolorowanki wpływają na rozwój dziecka?

jak kolorowanki wpływają na rozwój dziecka

Kolorowanki idealnie sprawdzą się w chłodne, deszczowe dni i podczas choroby. Jednak poza tym, że są świetnym sposobem na nudę, niosą za sobą wiele innych korzyści, odgrywając istotną rolę w rozwoju naszych maluchów. Jak kolorowanki wpływają na rozwój dziecka?

jak kolorowanki wpływają na rozwój dziecka

Dlaczego warto kupować dziecku kolorowanki?

Kolorowanie to nie tylko fenomenalna zabawa, ale także czynność, która wspiera rozwój dziecka.

Poprawiają koncentrację

Dziecko musi się skupić na obrazku, aby rozpoznać elementy, zastanowić się, jak je pokolorować. W ten sposób zdobywa umiejętność skupienia się, a także trenuje precyzję pracy, co przydaje się w przyszłości.

Uczy wytrwałości oraz cierpliwości

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że wytrzymałość, cierpliwość oraz konsekwencja to pożądane zalety, które przydają się niemal na każdym etapie życia. Uzupełnianie kolorowanek pozwala na ćwiczenie tych cech. Maluchy często mają problem ze skupieniem się na jednej rzeczy i wykonanie jej w całości. Kolorowanie pozwala na skupieniu uwagi na kolorowance, zmusza do obserwacji tego, co robimy w danej chwili. Wymaga wytrwałości i cierpliwości, aby pokolorować cały rysunek i to bez wyjeżdżania za linię.

Stanowi doskonałą pomoc z trudnymi emocjami

Kolorowanie wycisza i uspokaja, a jednocześnie pozwala rozładować napięcia emocjonalne. Może również być sygnałem, który określa nastrój dziecka.

Rozwija wyobraźnię oraz kreatywność

Każda kolorowana to baza do własnego rysunku maluszka. Maluch nie tylko koloruje elementy, znajdujące się w książeczce do malowania, ale może również dorysować to, co chce. Przykładowo, jeżeli na obrazku jest domek, zachęć dziecko, aby dorysowało np. psa lub kotka. W ten sposób dopisze lub zakończy historię obrazków, podejmując własną decyzję.

Rozwija motorykę małą

Kolorowanie to świetne ćwiczenie zręcznościowe, które wymaga wielu skoordynowanych ze sobą ruchów. Podczas kolorowania maluch nie tylko ćwiczy sam sposób trzymania kredki, ale także umiejętność zatrzymania kredki w odpowiednim miejscu, tak, aby nie wyjechać poza linię.

Kolorowanie pozwala ćwiczyć chwyt narzędzia pisarskiego, precyzję, staranność, a także koordynację wzrokowo-ruchową.

Wzbogaca słownictwo i stanowi naukę o otaczającym świecie

Kolorowanki są pełne drzew, aut, zwierząt, różnych sytuacji. Kolorując, dziecko uczy się nowych słów, a także nabywa wiedze o tym, co je otacza.

Uczy kolorów

Ponadto, podczas kolorowania dziecko uczy się i utrwala kolory, a także pozwala poznać różne odcienie jednej barwy.

Stanowi sposób na nudę

Kolorowanki stanowią doskonały sposób na nudę. Idealnie sprawdzą się podczas deszczowych dni, w poczekalni u lekarza czy w restauracji, gdy czekacie na posiłek.

Jak motywować dziecko do kolorowania?

Podstawowa zasada – nic na siłę! Dziecko samo musi chcieć kolorować. Nigdy nie zmuszaj malucha, a jedynie zachęcaj. W pierwszej kolejności kup sprzęt do malowania. Na sam początek wystarczy mały zestaw kredek oraz farb. Jak już Twoja pociecha będzie umiała trzymać kredkę czy pędzelek, podaj jej zwykłą kartkę papieru. Niech najpierw tworzy swoje własne rysunki.

Daj maluchowi przykład i maluj razem z nim! Nie dość, że nauczysz go malowania, to również aktywnie spędzisz z nim czas, budując więź.

Mamy świadomość, że kolorowanie odgrywa ogromną rolę w rozwoju malucha, dlatego nasze produkty zapakowane są w pudełka, które po rozłożeniu zamieniają się w kolorowankę! Dzięki temu dziecko ma podwójną zabawę – grę lub puzzle, a także ciekawą kolorowankę.

kolorowanki a rozwój dziecka

Zobacz też

pomysły na zbawy w ogrodzie

Pomysły na zabawy w ogrodzie dla dzieci

Ogród pełen jest potencjału do tworzenia niesamowitych zabaw dla dzieci. To idealne miejsce, gdzie mogą spędzać czas na świeżym powietrzu, bawić się i rozwijać swoje umiejętności. Oprócz tradycyjnych zabaw na

Jak nauczyć dziecko przegrywać?

Dorastanie to czas pełen wyzwań, a jednym z nich jest nauka radzenia sobie z porażkami. Dzieci, podobnie jak dorośli, muszą nauczyć się przegrywać i radzić sobie z negatywnymi emocjami związanymi