Podstawą wychowania oraz rozwoju jest umiejętność zarządzania własnymi emocjami. Z tego względu warto już od wczesnych lat pracować i trenować emocje z maluszkiem, dzielić się nimi, a także uczyć empatii. Jak nauczyć dziecko okazywać emocje? Oto kilka wskazówek.
5 sposobów na naukę okazywania emocji
Już od wielu lat naukowcy podkreślają, że kształcenie u dzieci inteligencji emocjonalne jest koniecznością. Emocje są potrzebne, ponieważ pozwalają szybciej zaadaptować nowe sytuacje oraz lepiej radzić ze stresem.
Zdolność zarówno do rozpoznawania, jak i radzenia sobie z własnymi emocjami to jedna z najważniejszych umiejętności, jakie rodzice powinni kształtować u swoich pociech. Pozwoli to nie tylko na zrozumienie siebie, ale również innych osób.
Rozmawiaj z dzieckiem o uczuciach
Podstawowym narzędziem do nauki emocji jest rozmowa. Dyskutuj ze swoim maluchem, wyjaśniaj mu zasady, które rządzą światem, otwarcie mów o swoich uczuciach, wątpliwościach oraz lękach, a także zachęcaj swoją pociechę, aby sama mówiła o emocjach. Jeżeli płacze, zapytaj jaki jest powód smutku. Jeśli się złości, nazwij emocję, a następnie zadaj pytanie „Co sprawiło, że jesteś zły/zła?”.
Wyrażaj swoje emocje
Nie trzeba nikogo przekonywać, że dziecko uczy się zachowań od swoich rodziców, naśladuje i powtarza. Dlatego tak bardzo ważne jest, abyś był/była dostępna emocjonalnie.
Świetnym sposobem będzie również nazywanie emocji, które Ty czujesz w danym momencie. Przykładowo powiedz dziecku:
- „Jestem szczęśliwa, ponieważ powiedziałeś/aś, że mnie kochasz”,
- „Czuję ból w ręku, ponieważ niechcąco się uderzyłam.”
W ten sposób poznasz dziecko z podstawowymi emocjami, nauczysz rozróżniać je.
Nauka poprzez zabawę
Zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko rozpoznawania emocji? wykorzystaj do tego naszą grę „Poznaję emocje„, która dedykowana jest dzieciom już od 2 roku życia. Co więcej, w środku opakowania znajdziesz rekomendację psychologa dla produktu, a także porady dla rodziców, jak się bawić. Gra składa się z kart z obrazkami. Na jednej stronie znajduje się informacja w formie wyrazu, opisującego uczucie i dźwięki, które towarzyszą danej emocji np. „mmm!”, 'ha”, „wrr!”, „grr!”, „ech!”, „cmok” itd. Emocje, które maluszek pozna dzięki grze to:
- radość,
- smutek,
- spokój,
- złość,
- szczęście,
- rozczarowanie,
- zachwyt,
- wstręt,
- strach,
- szczęście,
- zaskoczenie,
- wstyd,
- rozpacz,
- duma.
Warto dodać, że nie ma tu podziału na emocje negatywne i pozytywne, ponieważ każda emocja jest dobra. Dlaczego? Dlatego, że odpowiada naszemu stanu. Z kolei po drugiej stronie karty znajdują się ilustracje przedstawiające postawę ciała, wyraz twarzy dziecka, a także sytuację, która wyzwoliła określone uczucie. Na obrazkach jest chłopiec albo dziewczyna, którzy uczestniczą w różnych aktywnościach i zdarzeniach:
- wąchanie kwiatów,
- ukąszenie przez owada,
- zniszczenie lusterka,
- obrzydzenie potrawą,
- płacz z powodu uszkodzonej maskotki,
- uprawianie jogi,
- imprezę urodzinową,
- zdobycie medalu i otrzymanie pucharu.
Ponadto nasza gra:
- rozwija empatię, słownictwo, pamięć,
- wykonana jest z materiałów w pełni ekologicznych (certyfikat Ecofriendly Game),
- jest całkowicie bezpieczna (pokryty samosterylizującą powłoką Biocidal Coating),
- ma terapeutyczne działanie.
Z kolei dla niemowląt polecamy „Poznaję uczucia. Karty kontrastowe” To zestaw kart kontrastowych z wizerunkiem dziewczynki i chłopca, którzy wykazują podstawowe emocje:
- radość,
- smutek,
- zaskoczenie,
- złość,
- wstręt,
- strach.
Natomiast dla starszych dzieci, od 3 lat, przygotowaliśmy „Rysuję emocje. Karty kreatywne„. W zestawie znajdziesz duże karty z pustymi twarzami do dorysowania w nich oczu, ust i innych elementów tak, by twarz odzwierciedlała ukazaną na wylosowanej małej karcie emocję. Zadaniem dziecka jest narysowanie danej emocji. Dziecko uczy się nie tylko emocji, ale również rozwija:
- motorykę małą,
- precyzję,
- rysowanie,
- empatię.
Okazuj dziecku akceptację wszystkich emocji
Jak już wspomnieliśmy, nie ma negatywnych emocji. Nawet, jeżeli dla Ciebie złość, gniew, smutek czy ból mają negatywny wydźwięk, to i tak akceptuj te emocje. To znacząco wzmacnia poczucie bezpieczeństwa, dzięki czemu dziecko jest bardziej otwarte na dalszą rozmowę na temat uczuć. Komunikuj dziecku:
- „Ja też czasami jestem smutna. Rozumiem Cię”,
- „Uderzyłaś się, dlatego rączka boli. Niedługo przestanie boleć”,
- „Chcę, żebyś wiedział, że możesz się zezłościć. To zdarza się każdemu, gdy coś nie wyjdzie”,
- „Widzę, że jesteś radosna/y. Cieszę się razem z Tobą”
Zapytaj dziecko o uczucia
Starsze dziecko możesz zapytać oto, czy chce Ci opowiedzieć o tym, co się wydarzyło. Oczywiście maluch może powiedzieć „nie”. W takiej sytuacji zakomunikuj „Dobrze. Jeżeli będziesz chciał/chciała mi opowiedzieć, proszę przyjdź do mnie. Będę czekać”. W ten sposób dajesz dziecku ogromne wsparcie. Dzięki temu wie, że może przyjść do Ciebie w każdej chwili. jeżeli maluch zacznie opowiadać, nazywaj dane emocje.