muduko_hello_berry

6 powodów, dla których warto układać puzzle

Puzzle to jeden z najfajniejszych sposobów na nudę i to niezależnie od wieku. Układają je nie tylko dzieci, ale i dorośli. Trudno się dziwić! Niosą za sobą wiele zalet. Przedstawiamy X sposobów, dla których warto układać puzzle.

Dlaczego warto układać puzzle?

Puzzle dla dzieci to świetna zabawa dla maluszków i rodziców. W czasach, gdzie prym wiodą gry komputerowe, gierki na telefonie i bajki w telewizji, warto odpocząć od technologii i spędzić czas nieco inaczej. Tym bardziej że układanie puzzli ma wiele zalet.

Rozwija motorykę małą

Układanie puzzli to jeden z najlepszych sposobów na rozwój motoryki małej. Dziecko musi chwytać małe elementy, obracać je w dłoni, a następnie dopasowywać do pasującego innego elementu.

Ćwiczy mózg

Zabawa puzzlami to świetnie ćwiczenie dla mózgu, ponieważ podczas układania jednocześnie pracują obie półkule mózgowe. Dzięki temu procesy myślowe są znacznie sprawniejsze. Prawa półkula odpowiada za kreatywność, emocję oraz intuicję. Z kolei lewa za logikę oraz
racjonalizm.

Uczy koncentracji i spostrzegawczości

Aby otrzymać dany obrazek, maluszek musi znaleźć część, pasującą do pozostałych, a następnie połączyć ze sobą elementy. Początkowo nie jest to łatwe zadanie i wymaga koncentracji, spostrzegawczości, a także skupienia się na jednej rzeczy.

Rozwija analizę oraz syntezę wzrokową

Układanie puzzli rozwija analizę oraz syntezę wzrokową. Dziecko musi rozłożyć całość na poszczególne elementy, a następnie złożyć je w całość. Umiejętność ta jest niezwykle ważna w pisaniu oraz czytaniu.

Uczy cierpliwości oraz wytrwałości

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że zabawa puzzlami to jeden z najlepszych sposobów na naukę cierpliwości i wytrwałości. To świetny trening dążenia do wyznaczonego celu. Jeśli jeden element nie pasuje do drugiego, to dziecko wymienia. Wie, że złe dopasowanie to nie
konie świata i można naprawić błąd. Natomiast po dopasowaniu do siebie wszystkich elementów, maluszek otrzymuje piękny obrazek, a tym samym spełnia cel. W ten sposób wzmacnia się wiara w siebie oraz w swoje możliwości.

Organizacja czasu wolnego

Dlaczego warto układać puzzle? Dlatego że to przyjemna zabawa i świetny sposób na organizację czasu wolnego. Maluszek może układać samodzielnie albo z rodzicami, umacniając z nimi więź, a jednocześnie ucząc się pracy w zespole.

Jakie puzzle kupić?

Decydując się na zakup puzzli, przede wszystkim dostosuj je do wieku oraz możliwości swojego dziecka. Oceń poziom trudności, biorąc pod uwagę:

  • ilość elementów,
  • wielkość elementów,
  • kolorystykę,
  • stopień szczegółowości,
  • doświadczenie maluszka w układaniu puzzli (pamiętaj, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie!),
  • jakość wykonania puzzli.

Dla najmłodszych przeznaczone są puzzle o sporych rozmiarach, składające się zazwyczaj z 2-10 elementów. Dla półrocznych dzieci świetne są ekopuzzle z zadaniami. To 16-elementowy zestaw puzzli o różnej tematyce np. Dzień w Gospodarstwie, który daje możliwość porozmawiania z dzieckiem lub opowiedzenia mu o tym, co dzieje się na obrazku. Przykładowo, puzzle Dinozaury ich dzieci to idealna propozycja dla fanów dinozaurów. Z kolei Przygody w kosmosie, przeznaczone dla 3-latków, będą idealnym punktem wyjścia do
rozmów o planetach oraz odkryciach kosmicznych.

Warto dodać, że nasze zestawy to nie tylko puzzle. Znajdziesz w nich także poradnik z kreatywnymi zadaniami oraz pytaniami, które możesz zadać dziecku. Co więcej, po otwarciu pudełka, maluch może je pokolorować, ponieważ znajduje się w środku. Seria ekopuzzli wykonana jest z materiałów ekologicznych o biobójczych walorach.

Warto również mieć na uwadze zainteresowania maluszka. Pociecha zdecydowanie chętniej będzie układać puzzle z wizerunkiem ulubionego bohatera z bajki czy z samochodami.

Kiedy wprowadzić dziecku puzzle?

Układanie puzzli warto zacząć, gdy dziecko jest w stanie połączyć ze sobą dwa elementy. I taki zestaw należy wybrać na początek. Jeżeli maluszek daje radę, to powyżej 18 miesiąca życia można pokusić się o nieco większy zestaw. Zaczynaj od tych najprostszych puzzli i
zwiększaj stopień trudności, gdy dziecko będzie na to gotowe. Przy naszych puzzlach znajdziesz informację, od jakiego wieku je stosować. Oczywiście jest to orientacyjna informacja. Jak wspomnieliśmy, każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Jedno znacznie szybciej załapie zabawę, inne nieco wolniej. Najważniejsze, aby dostosować układankę do możliwości malucha.

Zobacz też

pomysły na zbawy w ogrodzie

Pomysły na zabawy w ogrodzie dla dzieci

Ogród pełen jest potencjału do tworzenia niesamowitych zabaw dla dzieci. To idealne miejsce, gdzie mogą spędzać czas na świeżym powietrzu, bawić się i rozwijać swoje umiejętności. Oprócz tradycyjnych zabaw na

Jak nauczyć dziecko przegrywać?

Dorastanie to czas pełen wyzwań, a jednym z nich jest nauka radzenia sobie z porażkami. Dzieci, podobnie jak dorośli, muszą nauczyć się przegrywać i radzić sobie z negatywnymi emocjami związanymi