muduko_hello_berry

Jak nauczyć dziecko rozpoznawać cyfry?

jak nauczyć dziecko rozpoznawania cyfr

Czy wiesz, że maluch w wieku 3-4 lat zaczyna rozpoznawać znaki, w tym m.in. cyferki? W związku z tym warto oswajać i zaznajamiać dziecko z liczbami. Jak nauczyć dziecko rozpoznawać cyfry? Oczywiście poprzez zabawę!

Sposoby na naukę cyferek

Rozpoznawanie cyferek to jeden z najważniejszych etapów w życiu każdego maluszka. Tak, jak w przypadku zdobywania innych umiejętności, tak i kwestia nauki liczenia jest indywidualna. Natomiast warto zaznajomić pociechę z cyframi, pokazać dziecku świat matematyki, a tym samym wzbudzić zainteresowanie. Warto zrobić to w taki sposób, aby nauka była jednocześnie zabawą, a nie przykrym obowiązkiem. Zdobywanie nowych umiejętności poprzez zabawę to niezwykle skuteczna metoda, która sprawia, że dziecko jest chętne do poznawania tego, co nowe. Jak nauczyć dziecko rozpoznawać cyfry? Przedstawiamy kilka pomysłów!

Liczcie to, co Was otacza

W domu, na spacerze, w autobusie, w samochodzie. Niezależnie od tego, gdzie jesteście, starajcie się wspólnie liczyć. Aby utrwalić proces rozpoznawania cyferek, zadawaj maluszkowi pytania typu „Ile masz lat?”, „Ile widzisz drzew?”, „Ile widzisz czerwonych samochodów na parkingu?” itd.

Słuchajcie piosenek o liczbach

Świetnym sposobem na naukę cyferek jest śpiewanie o nich piosenek. Znajdziesz ich mnóstwo w Internecie! Taki sposób jest dla maluszka bardzo atrakcyjny, a tym samym skuteczny.

Wykorzystajcie „Poznaję cyferki”

Już od najmłodszych lat, każdego dnia, dziecko bawiąc się, uczy się czegoś nowego zarówno o sobie, jak i o świecie. Nawet najmniejszy maluch potrafi zaskoczyć swoją kreatywnością i zdolnościami w różnych dziedzinach. Dziecko wprowadzisz w świat matematyki, wykorzystując nasze karty „Poznaję cyferki”.

Poznaje cyferki to 32 dwustronne karty, dzięki którym przedszkolak łatwo opanuje pierwsze umiejętności matematyczne. Ilustracje cyfr pomagają małym rączkom pisać według wzoru, a także uczą prostych operacji matematycznych. Polecane przez psychologów od 3 roku życia. Główne zalety kart:

 • to pierwszy krok do świata liczb,
 • uczą dziecko prawidłowego chwytu narzędzia pisarskiego,
 • doskonale rozwijają zdolności manualne,
 • ćwiczą spostrzegawczość i koncentrację,
 • służą do pobudzania rozwoju matematycznego małego dziecka,
 • wspierają naukę rozróżniania cyfr i liczenia w zakresie od 1 do 10.

jak nauczyć dziecko rozpoznawania cyfr

Zabawa klockami

Świetnym sposobem na naukę rozpoznawania cyferek jest układanie klocków. Tutaj masz do wyboru kilka wariantów. Możesz poprosić dziecko, aby układało kolorami klocki w odpowiednie grupy po wybranej ilości sztuk np. zielone = 1, żółte = 2 itd. Z kolei w drugim wariancie możesz poprosić swoją pociechę o ułożenie z klocków cyfry np. 1, 2, 3 itd.

Zagrajcie w serię Edu Piotruś

Doskonałym narzędziem do nauki rozpoznawania cyfr jest nasza seria Edu Piotruś. Możecie ją wykorzystać na różne sposoby. Bez względu na to, którą serię wybierzecie, znajdziecie w środku 12 par kart, oznaczone cyframi od 1 do 12 i jedną kartę oznaczoną liczbą 13. Grając, zwracajcie uwagę nie tylko na rysunki, ale również cyfry. Jeżeli dziecko ma parę, poproś, aby spróbowało rozpoznać cyferki, znajdujące się na górze kart i je głośno wypowiedziało.

Warto wybrać również Liczę zwierzęta. Piotruś i pamięć. W tej talii parami są mama zwierzątko oraz jej dzieci. Na karcie jest tyle malutkich zwierzątek, ile wskazuje cyfra widniejąca w lewym górnym rogu np. sześć szczeniaczków. Podczas grania poproś dziecko, aby liczyło zwierzątka. Taka tematyka pozwala nie tylko na naukę liczenia, ale także zdobycie nowych wiadomości o przyrodzie, rozszerzenie słów.

nauka cyferek

Zagrajcie w Eko Domino

Dobrze wszystkim znana i uwielbiana zarówno przez dzieci, jak i dorosłych gra Domino, to doskonały sposób na naukę liczenia. postaw na nasze Eko Domino, które zachwyca swoją wyjątkową szatą graficzną, a tym samym skupia uwagę dziecka. Gra Eko Domino to fenomenalna gra, która wprowadza maluszki w świat matematyki (i nie tylko – koniecznie przeczytajcie nasz arftykuł : 5 powodów, dla których warto grać w Domino).

Jak Domino uczy liczyć? Gra składa się z dwóch stron. Na jednej mamy zwierzęta, a na drugiej kropeczki, które odpowiadają danej liczbę np. jedna kropeczka = 1, dwie kropeczki = 2 itd. Dziecko podczas dobierania jednego elementu do drugiego uczy się jednocześnie liczyć! Dodatkowo, na samym końcu, gdy już ułożycie całe domino, możesz poprosić maluszka, aby policzyło zebry, żyrafy czy małpki. W ten sposób utrwali sobie zdobytą wiedzę!

Dodatkowe korzyści z nauki cyferek przez zabawę

Nauka rozpoznawania cyferek to nie tylko zapoznanie się z podstawami matematyki. To także inne korzyści, bowiem dziecko:

 • rozwija swoje zdolności poznawcze,
 • rozwija zdolności manualne,
 • rozwija koordynację wzrokowo-ruchową,
 • jest pobudzany intelektualnie,
 • ćwiczy spostrzegawczość.

 

Zobacz też

pomysły na zbawy w ogrodzie

Pomysły na zabawy w ogrodzie dla dzieci

Ogród pełen jest potencjału do tworzenia niesamowitych zabaw dla dzieci. To idealne miejsce, gdzie mogą spędzać czas na świeżym powietrzu, bawić się i rozwijać swoje umiejętności. Oprócz tradycyjnych zabaw na

Jak nauczyć dziecko przegrywać?

Dorastanie to czas pełen wyzwań, a jednym z nich jest nauka radzenia sobie z porażkami. Dzieci, podobnie jak dorośli, muszą nauczyć się przegrywać i radzić sobie z negatywnymi emocjami związanymi