Nie ma najmniejszej wątpliwości, że większość dzieci kocha dinozaury. Te prehistoryczne gady zdobyły sympatię maluchów, jak i starszaków. Nawet dorośli chętnie oglądają bajki i filmy o nich. Co ciekawe, miłość do tych stworzeń niesie za sobą wiele korzyści! Dlaczego dzieci lubią dinozaury i o czym to świadczy?
P1466539s
Dziecięca fascynacja dinozaurami — najważniejsze korzyści
Fascynacja dinozaurami zazwyczaj zaczyna się około 18. miesięca życia twojego maluszka i trwa miesiącami, a nawet i latami! Nie powinno Cię to dziwić. Prehistoryczne gady są naprawdę fajnymi stworzeniami. Co ciekawe, taka pasja ma wiele zalet. Przede wszystkim:
- wspiera chęć poznawania nowych rzeczy,
- pomaga w rozwijaniu słownictwa, spostrzegawczości poprzez chęć uczenia się skomplikowanych nazw dinozaurów,
- rozwija umiejętność przetwarzania informacji np. poprzez umiejętność rozróżniania nazw dinozaurów oraz tego, który z nich jest roślinożerny, a który mięsożerny,
- wspiera umiejętność zbierania oraz porządkowania faktów, co jest niezwykle istotne w każdym etapie edukacji,
- oswajają ze strachem,
- uczą cyklów życia — fakt, że dinozaury kiedyś żyły, ale wyginęły, wymaga od Twojego maluszka przetworzenia in formacji o upływie czasu. A co za tym idzie, dziecko uczy się ewolucji zwierząt io ludzi, doświadcza tego, że coś kiedyś istniało.
Co ciekawe, badania przeprowadzone przez University of Indiana i University of Wisconsin wykazały, że dzieci zafascynowane dinozaurami, mogą mieć wyższy poziom inteligencji! Dlaczego? A to dlatego, że wykazują:
- zwiększoną wytrwałość,
- lepszą uwagę,
- rozwój umiejętności złożonego myślenia.
3 powody, dla których dzieci lubią dinozaury
Dinozaury są dla wszystkich
Wszelkie zabawki w kształcie dinozaurów są uniwersalne i przeznaczone zarówno dla chłopców, jak i dla dzieci. Dlatego też mają przewagę nad innymi bajkami, bo są dla każdego.
Są nieosiągalne, co wzbudza jeszcze większa ciekawość
Jak mówi słynne powiedzenie, „zakazany owoc smakuje najlepiej”. Dinozaury nie są zakazane, ale za to niedostępne. To sprawia, że wzbudzają jeszcze większe zainteresowanie Twojego dziecka. Maluch nie spotka t-rexa w parku ani w lesie, ale może za to o nim czytać, rozmyślać czy też się bawić, tworząc historyjki.
Można je spotkać w parkach rozrywki
Chyba nie musimy nikogo przekonywać, że dzieciaki kochają Parki Rozrywki. W niektórych z nich mogą spotkać Dinozaury! Co ciekawe, dinoparki należą do jednych z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Polsce. To nie tylko pomysł na spędzenie wolnego czasu, ale i naukę.
Zabawy z dinozaurami
Jeżeli twój maluszek uwielbia dinozaury, to przedstawiamy kilka propozycji zabaw z naszymi dino produktami!
Ekopuzzle Dinozaury i ich dzieci
Welociraptory i inne dinozaury znajdziecie w naszych ekopuzzlach dwuelementowych dedykowanych dwulatkom: „Dinozaury i ich dzieci” . Dzięki dołączonemu poradnikowi dla rodziców będziecie mogli nie tylko poznać jeszcze więcej ciekawostek o życiu tych prastarych zwierząt, ale też poznacie pomysły na kilka kreatywnych zabaw.
Bawiąc się naszymi ekopuzzlami możecie wykorzystać fakt, że dinozaury są roślinożerne i mięsożerne, i dać maluchowi zadanie ułożenia widocznych na puzzlach dinozaurów w grupy roślinożerców i mięsożerców.
Memozaury
Memozaury to gra „memo” (zobacz nasz artykuł: Dlaczego warto grać w gry memo) w niebanalnej odsłonie, która rozwija różne umiejętności. Co więcej, mamy tutaj kilka wariantów gry:
- Zbieraj dinozaury – to dobieranka edukacyjna dla najmłodszych. Polega na odkrywaniu kafelek, pozostawiając je ilustracją do góry dla innych graczy. W momencie, w którym dany gracz zauważy, że powstał kompletny dinozaur, zabiera go do siebie. Wygrywa osoba, która zbierze największą ilość kafelków.
- Zapamiętaj dinozaury – zadaniem uczestnika gry jest odnalezienie wszystkich części zwierza i ułożyć z nich całość.
- Nazwij dinozaury – ta gra dla nieco starszych maluchów, która łamie język. To gra na spostrzegawczość. Gracz zerka na karty i zapamiętuje nazwy poszczególnych dinozaurów. Następnie dokłada dwa losowe kafelki do pudełka, a pozostałe układa w stos obrazkiem do dołu. Gdy z odkrytych kafelków powstanie cały dinozaur, to zadaniem graczy jest wykrzyknięcie jego nazwy. Ten, który zrobi to jako pierwszy, zdobywa kafelki.
Memozaury przede wszystkim:
- Pobudzają wyobraźnię,
- Ćwiczą zdolności analizy i syntezy wzrokowej.
- Trenują pamięć wzrokowo-przestrzennej.
- Ćwiczą sprawność narządu mowy.
- Są przydatne w praktyce logopedycznej.
Tekturynki
Puzzle przestrzenne to jeden z naszych bestsellerów. Tekturynki Dinozaury stworzyliśmy z myślą o miłośnikach prehistorycznych gadów! Wspólnie możecie złożyć dinozaury, poznać ich kolory, kształt, a nawet i proporcje gadów!
Co więcej, nasze tekturynki nie tylko bawią, ale uczą i pozytywnie wpływają na rozwój malucha:
- ćwiczą motorykę małą,
- wspierają koordynację wzrokowo-ruchową,
- rozwijają kreatywność,
- uczą spostrzegawczości,
- uczą cierpliwości.