Dziecko zaraz po narodzinach widzi niewyraźnie. Potrafi na chwilę skupić oboje oczu na jednym punkcie. Najlepiej widzi rzeczy, które oddalone są od niego 20-25 cm. Jest to zwyczajowa odległość twarzy mamy od oczu dziecka podczas karmienia. Po narodzinach
maluch potrafi odróżnić twarz mamy od innych twarzy. Na początku tym co najbardziej będzie przyciągało niemowlaka jest źródło światła.
Od 2/3 miesiąca dziecko zaczyna wodzić wzrokiem za atrakcyjnym przedmiotem. Może być to palec rodzica, który porusza się blisko twarzy dziecka albo jakaś zabawka. Także mniej więcej w tym czasie dziecko zaczyna nawiązywać kontakt wzrokowy z bliskimi osobami. Może
reagować machaniem rączek albo zacząć odwzajemniać uśmiech. Do tego momentu może też pojawiać się u dziecka zez, który po 3 miesiącu powinien zanikać.
Od 3 miesiąca życia dziecko zaczyna wykonywać coraz bardziej świadome ruchy rąk i zaczyna próbować łapać różne przedmioty. To początki rozwoju umiejętności koordynacji wzrokowo-ruchowej (zauważam jakiś przedmiot, potrafię go złapać, a następnie manipulować nim w celowy sposób np. trafiając do buzi). W przyszłości ta umiejętność będzie potrzeba do nauki pisania i czytania. Ważne dla dziecka jest patrzenie na twarze rodziców – dzięki temu uczy się rozpoznawać różne emocje, patrzy jak ruszają się wargi kiedy wypowiadamy różne słowa. To dobry moment w którym dziecku można pokazywać różne obrazki. W pierwszej kolejności zmysł wzroku można stymulować poprzez karty kontrastowe: biały z czarnym i biały z czerwonym. Aby to robić pomocne mogą być karty – Widzę kształty. Karty kontrastowe dla niemowląt oraz ekoksiążeczka: Moje pierwsze kształty.
Pokazywanie dziecku obrazków to bardzo dobry sposób na rozwój wzroku, ale także możliwość by zainteresować niemowlaka książeczkami. Może być to dobra okazja by urozmaicić czas z dzieckiem. Dodatkowo opowiadając maluszkowi co widzimy na obrazku, pokazując mu różne kształty wzbogacamy jego słownictwo. Kolejnym atutem jest to, że przy takiej wspólnej zabawie umacnia się więź rodzica i dziecka. Jest to dobry moment by poobserwować czego nasz maluch zdążył się już nauczyć. Może właśnie po raz pierwszy wskazał coś paluszkiem lub wypowiedział jakiś nowy dźwięk lub słowo?
Z czasem dziecko zaczyna widzieć coraz wyraźniej, zauważa przedmioty, które znajdują się w coraz większej odległości oraz potrafi utrzymać coraz dłużej wzrok na jednym punkcie. Stara się łapać przedmioty, które wydają mu się interesujące. Na początku ruch ten jest nieskoordynowany, często dziecko próbuje coś zrobić „całym sobą”, aż z czasem dotknięcie zabawki odbywa się w bardziej sprecyzowany sposób. W pierwszych próbach, aby złapać coś co wisi nad dzieckiem wyciąga ono rękę po tzw. łuku.
Odkąd dziecko skończy pół roku potrafi odróżniać osoby my znane od obcych. Z czasem zazwyczaj zaczyna się bać tych drugich. Mniej więcej po 7 miesiącu dziecko zaczyna być zainteresowane różnymi, kolorowymi przedmiotami. Swoją uwagę potrafi skupić na krótki czas, dlatego pomocne może być częste zmienianie zabawek. Aby urozmaicić dziecku czas możemy pokazywać mu karty – Widzę kolory. Karty kontrastowe dla niemowląt oraz książeczkę – Moje pierwsze kolory.
Wzrok rocznego dziecka zbliżony jest do tego co widzą dorośli. Gdyby coś do tego czasu budziło Twój niepokój najlepiej zgłosić się do pediatry i zapytać czy wszystko jest w porządku.
Autorka: Izabela Osmańska-Kutryba, psycholog, matka 3 dzieci