Otyłość u dzieci to problem, który pojawił się już wiele lat temu i nadal się z nim walczy. Jednym z nich jest racjonalne żywienie, a także nauka dzieci już od najmłodszych lat, co warto jeść, a czego nie. Jak budować dobre nawyki żywieniowe u dzieci?
Budowanie zdrowych nawyków żywieniowych u dzieci – 6 sposobów
Prawidłowo zbilansowana dieta zapewnia odpowiednią dawkę składników odżywczych, które potrzebne są do prawidłowego rozwoju oraz funkcjonowania organizmu. Dlatego już od najmłodszych lat należy zwracać uwagę, na to, co nasza pociecha je. Na podstawie przeprowadzonych badań, stwierdzono, że żywienie maluszków na samym początku, ma ogromny wpływ na kształtowanie wyborów żywieniowych w przyszłości. Z tego względu jako rodzic dbaj o różnorodność, urozmaicenie, a przede wszystkim twórz miłą atmosferę wokół jedzenia już od pierwszych dni rozszerzania diety.
Oczywiście łatwo jest mówić, trudno zrobić. Tym bardziej że dzieciaczki bywają kapryśne i nie wszystko im smakuje. Kto jest rodzicem, ten wie, że maluchy mają swoje smaki i swoje sposoby na unikanie jedzenia. Jednak istnieje podstawowa zasada – rodzic decyduje, co dziecko zje, a dziecko ile zje. A jak budować dobre nawyki żywieniowe u dzieci? Poznaj kilka naszych sposobów!
Wspólnie przygotowujcie posiłki
Kluczem do sukcesu jest wspólne robienie zakupów spożywczych, przygotowywanie posiłków, gotowanie i ich podawanie. Dzięki temu zaczniesz budować zdrowe nawyki żywieniowe u swoich dzieci, a jednocześnie zbudujesz z nim więź. W pierwszej kolejności wybierzcie się na zakupy. Im dziecko jest starsze, tym więcej rozumie, ale od samego początku zabieraj na stoisko z warzywami, owocami, produktami pełnoziarnistymi. Omijaj półki z wysoko przetworzoną żywnością oraz słodyczami.
A co powiesz na wspólne gotowanie? My jesteśmy trzy razy na TAK! Przygotowywanie posiłków z maluszkami to nie lada wyzwanie, ale za to ogromna frajda dla dzieciaczka. Nauka gotowania oraz pomagania w domowych obowiązkach to budowanie kapitał na przyszłość.
Jedźcie wspólnie
Poza przygotowywaniem posiłków bardzo istotne jest, abyście je wspólnie jedli i to od samego początku. W sytuacji, gdy pracujecie, a dzieci są w placówkach edukacyjnych, to postarajcie się jeść wspólnie chociaż jeden-dwa posiłki dziennie. Doskonałym sposobem jest zrobienie wspólnych, weekendowych obiadów. Dodatkowo wzmocni to Wasze relacje. Pamiętaj, że dzieci nas obserwują, patrzą, na to, co jemy, jakie my mamy nawyki żywieniowe i je przejmują. Jeżeli będziesz sięgać po owoce, warzywa, to maluch z czasem również będzie chętnie po nie sięgać.
Szukaj zdrowych alternatyw
Na półkach sklepowych znajdziesz mnóstwo gotowych posiłków dla małych i starszych dzieci. Niestety wiele z nich w składzie ma dużo cukru oraz innych, zbędnych substancji. Lepszym sposobem jest szukanie zdrowych alternatyw.
Zdrowe wcale nie oznacza niedobre! Uwierz, że możecie przygotować przepyszne, zdrowe posiłki bez grama cukru. Istnieją alternatywy, które pozwalają zadbać również o zdrowe tłuszcze w diecie. Fenomenalnie sprawdzą się zdrowe przekąski w postaci owoców, warzyw czy orzechów. Zamiast kremu czekoladowego z olejem palmowym i cukrem, wybierz masło orzechowe. Kupne lody możesz zastąpić własnymi. Wiesz, ile dziecko będzie miało radości ze wspólnego przygotowania lodów? Z kolei gotowy jogurt owocowy, który jest słodzony, zastąp jogurtem naturalnym i zmiksuj go z ulubionym owocem swojej pociechy.
Proponuj i dawaj wybór, ale nigdy nie zmuszaj!
Absolutnie nie zmuszaj dziecka do jedzenia konkretnego owocu i warzywa! Jeśli nie zasmakuje mu brokuł, podaj kalafior. Nie przepada za papryką? To zaproponuj marchewkę. Za jakiś czas spróbuj ponownie. Czasami maluszek może nie lubić danej rzeczy w jednej formie, a w drugiej już zje. Przykładowo, uwielbia surową marchewkę, ale gotowanej nie tknie.
Edukuj dziecko na temat zdrowego odżywiania
Bardzo ważnym elementem w budowaniu nawyków żywieniowych jest edukacja pociechy. Wykorzystaj zakupy na rozmowę o owocach i warzywach. Możesz to również połączyć z edukacją finansową, proponując dziecku 10 zł kieszonkowego, które może wydać na dowolne warzywa i owoce do pochrupania.
Z kolei maluszki możesz edukować, wykorzystując naszą grę „Poznaję owoce i warzywa”, która przeznaczona jest dla dzieci od 18 miesiąca życia. Gra składa się z 20 barwnych kart obrazkowych, na których umieszczone są ilustracje warzyw i owoców. Nie tylko uczy dziecko kolorów, rozwija słownictwo, ale przede wszystkim stanowi świetną pomoc dla rodziców w budowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych. Kolorowe owoce i warzywa wyglądają bardzo apetycznie i z pewnością przykują wzrok dziecka. Do tego na karcie jest kilka sposobów podania produktów – od całego owocu, przez połówkę, aż po ćwiartki!
To nie wszystko! Na drugiej stronie karty jest nazwa owocu lub warzywa, a także informacja, co można z nich zrobić. W przypadku pomarańczy jest to m.in. konfitura oraz przepyszny sok, którego żadne dziecko nie odmówi! I oczywiście lody – które dziecko nie skusi się na taką przekąskę?
A dla rocznych dzieci mamy ekoksiążeczkę „Moje pierwsze warzywa i owoce”, która pozwoli bobasowi zaznajomić się z podstawowymi produktami! Jednocześnie książeczka stanowi fenomenalne wsparcie rozszerzaniu diety pociechy o zdrowe produkty.
Zadbaj o urozmaicenie posiłków
Jak budować zdrowe nawyki żywieniowe u dzieci? Dbając o urozmaicenie diety. Nie ograniczaj się do konkretnej liczby produktów. Sięgaj również po te nieznane. Może zamiast ziemniaków postawisz na kaszę? A zamiast pasztetu wybierzesz hummus? Nie bój się eksperymentować! Rozbudź w swoim maluszku ciekawość nowych smaków.