muduko_hello_berry

Jak budować pewność siebie u dziecka?

budowanie pewności siebie u dzieci

Rodzice niejednokrotnie zastanawiają się, co mogą zrobić, aby ich dziecko było pewniejsze siebie i asertywne. Jak budować pewność siebie u dziecka? Dziś podpowiadamy!

budowanie pewności siebie u dzieci

Czym jest pewność siebie?

Pewność siebie jest jednym z czynników, który odpowiada na prawidłowe funkcjonowanie człowieka. Co ciekawe, pewność siebie kształtuje się już w wieku przedszkolnym, a także na początku szkoły podstawowej. To najważniejszy okres na budowanie poczucia własnej wartości. Istotną rolę odgrywasz tutaj Ty, jako rodzic. To właśnie doświadczenia oraz informacje, które maluch otrzymuje od rodziców, będą miały wpływ na ukształtowanie poczucia pewności siebie, a także pozytywne wzmocnienie wzorców myślowych oraz behawioralnych. Aby dziecko było pewne siebie, wierzyło w siebie, potrzebuje:

  • Poczucia bezpieczeństwa,
  • Uznania,
  • Dobrego słowa,
  • Uwagi,
  • Możliwości do stawiania celów oraz ich realizacji,
  • Motywacji,
  • Doświadczania sukcesu,
  • Bliskości.

Dlaczego pewność siebie jest taka ważna?

Pewność siebie jest niezwykle istotna w życiu człowieka zarówno w okresie całego dzieciństwa, jak i dorosłym. Ma wpływ na motywację, gotowość do podejmowania nowych wyzwań i realizacji celów, a także budowania relacji. Niska ocena może utrudniać osiąganie sukcesów w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Z kolei osoby będące pewne siebie, znacznie łatwiej osiągają sukces.

5 sposobów na budowanie pewności siebie u dziecka

Dziś przygotowaliśmy dla Was 5 sposobów, które pomogą zbudować pewność siebie u dziacka

Zacznij od siebie

Bez względu na to, czego dziecka chcesz nauczyć, musisz zacząć od siebie. Maluch czerpie wzorce ze swoich rodziców. Jeżeli Ty nie masz poczucia własnej wartości, nie jesteś asertywna/y, to nawet starając się wysyłać dobre komunikaty, możesz przekazać swojej pociesze brak pewności siebie. Dokładnie taka sama sytuacja jest w przypadku postaw narcystycznych. Dlatego jeśli masz problem ze swoim poczuciem pewności siebie, zacznij pracę nad szczęściem malucha od siebie.

Zadbaj o odpowiednie chwalenie

Psychoterapeuta John Mathews uważa, że podstawę stanowi niewspieranie poczucia własnej wartości, ale poczucia własnej skuteczności. Model ten już od wielu lat jest pozytywnie oceniany przez psychologów i polega na tym, aby nie chwalić pociechy przymiotnikowo i ogólnie, ale zauważać jego proces rozwoju.  Przykładowo, zamiast powiedzieć dziecko „jesteś bardzo mądry”, powiedz „Widzę, że włożyłeś dużo pracy, aby rozwiązać tak trudne zadanie”. W ten sposób doceniasz dziecko, a jednocześnie zachęcać do rozwiązywania problemów. Chwalisz je i to niezależnie od tego, jaki wynik uzyskało. Nawet jeżeli dane zadanie się nie uda, to i tak warto pochwalić malucha za to, że spróbował podjąć się takiego wyzwania.

Rozmawiaj z dzieckiem

Nie chodzi o to, aby tłumaczyć dziecku, czym jest pewność siebie, ale zachęceniu go do samodzielnego myślenia, realizacji celów oraz wyrażania własnej opinii. Podczas codziennych rozmów, pytaj malucha, co sądzi na dany temat. Od samego początku ucz go, że nie musi się zgadzać z tym, co ktoś inny mówi, jednocześnie pamiętając o szacunku. Jeśli dziecko ma inne zdanie, zachęć je do dyskusji, aby uzasadniło swoje stwierdzenie. Oczywiście na poziomie odpowiednim do jego wieku.

Ucz dziecka samodzielności

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez rodziców jest wyręczanie dziecka w wielu sytuacjach. niestety, ale dziecko nie rozwinie ani swoich zdolności, ani pewności siebie, jeżeli nie będzie samodzielne. Rodzicielska nadopiekuńczość niestety nie jest do końca dobra.

Warto uczyć dziecka samodzielności poprzez zabawę. Doskonale sprawdzą się puzzle czy układanki.  W sklepie Muduko znajdziecie Ekopuzzle dla maluszków w różnym wieku. Dla tych najmłodszych polecamy ekopuzzle dwuelementowe:

  1. Zaprzyjaźnij się z owadami.
  2. Kim będę, gdy dorosnę?
  3. Dzień w gospodarstwie.
  4. Dinozaury i ich dzieci.

Zadaniem dziecka jest połączyć ze sobą dwa puzzle, które pasują do siebie. Przykładowo, w „zaprzyjaźnij się z owadami” całość składa się z górnej i dolnej części owada. Z kolei w „Kim będę gdy dorosnę?” dziecko musi dopasować pojazd do konkretnego zawodu. A w „Dinozaury i ich dzieci” maluch musi połączyć rodzica dinozaura z dinozaurem – dzieckiem.

jak budować pewność siebie u dziecka

Dla nieco starszych dzieci polecamy Ekopuzzle z zadaniami np. Na budowie praca wre. Jest to zestaw puzzli, składający się z 24 elementów, ukazujący dzień na placu budowy. Co więcej, oprócz puzzli, znajdziecie zadania, które pozwalają ćwiczyć umiejętność liczenia oraz właściwego nazywania przedmiotów. Ponadto nasze puzzle rozwijają:

  • spostrzegawczość,
  • motorykę małą,
  • pamięć,
  • koncentrację.

Akceptuj uczucia dziecka

Dziecko może mieć różne uczucia, w tym być zdenerwowane, smutne czy onieśmielone. Nie mów „Nie przesadzaj, to nie jest straszne”, a powiedz za to „Widzę, że się troszkę boisz. To zrozumiałe.” W ten sposób otoczysz malucha troską i dasz mu do zrozumienia, ze jego uczucia są ważne. Bardzo fajnym sposobem na naukę emocji jest nasza gra Poznaję emocję, która jest absolutnym must have w nauce emocji (pisaliśmy o niej więcej w artykule: Jak nauczyć dziecko okazywać emocje?).

budowanie pewności siebie u dziecka

 

Zobacz też

pomysły na zbawy w ogrodzie

Pomysły na zabawy w ogrodzie dla dzieci

Ogród pełen jest potencjału do tworzenia niesamowitych zabaw dla dzieci. To idealne miejsce, gdzie mogą spędzać czas na świeżym powietrzu, bawić się i rozwijać swoje umiejętności. Oprócz tradycyjnych zabaw na

Jak nauczyć dziecko przegrywać?

Dorastanie to czas pełen wyzwań, a jednym z nich jest nauka radzenia sobie z porażkami. Dzieci, podobnie jak dorośli, muszą nauczyć się przegrywać i radzić sobie z negatywnymi emocjami związanymi