muduko_hello_berry

Jak się bawić z niemowlakiem?

wpływ zwierząt na rozwój dziecka

Zabawa z niemowlakiem to doskonały sposób na budowanie z nim więzi, a także spędzenie wolnego czasu. Jednocześnie maluszek czuje bliskość rodzica, a co za tym idzie — bezpieczeństwo. Jak się bawić z niemowlakiem?  Przedstawiamy nasze propozycje!

Zabawa z niemowlakiem — czego uczy?

Zabawy z niemowlakiem służą przede wszystkim poznawaniu świata. Maluch obserwuje otoczenie, dotyka przedmiotów, słucha różnych odgłosów, w tym wypowiedzi dorosłych, próbując ich naśladować. To wszystko sprawia, że uczy się świata. Zabawa pozwala na:

 • poznanie kolorów,
 • poznanie dźwięków,
 • poznanie kolejności zdarzeń,
 • poznanie przyczyn i skutków,
 • zdobycie umiejętności słuchania i mówienia,
 • trenowanie koordynacji ruchów.

Sposoby na to, jak się bawić z niemowlakiem

Niemowlak to maluszek od pierwszego miesiąca życia do ukończenia pierwszego roku życia. Musisz mieć świadomość, że przez te 12 miesięcy maluszek się rozwija i w ekspresowym tempie zyskuje nowe umiejętności. Dlatego nieco inaczej będzie wyglądała zabawa z maluszkiem, który ma miesiąc niż z 7-miesięcznym dzieckiem. Zawsze dostosuj zabawę do wieku dziecka oraz jego umiejętności — dzieci rozwijają się w różnym tempie, co jest normalne!

Zabawy z niemowlakiem do 6 miesiąca życia

Karty i książeczki obrazkowe

Miesięczne dziecko ma jeszcze słabo rozwinięty wzrok. Przedmioty, które widzi, są nieostre oraz rozmazane, a do tego nie widzi wszystkich kolorów. Dlatego książeczki pełne barwnych ilustracji nie robią na nich wrażenia. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: Jak rozwija się wzrok dziecka? W tym okresie warto sięgnąć po karty i książeczki kontrastowe, składające się z czarno-białych ilustracji, które:

 • aktywizują maluszka do skupienia wzroku na danym przedmiocie,
 • wspierają prawidłowy rozwój wzroku,
 • rozwijają mózg.

W naszym sklepie znajdziesz:

zabawy z niemowlakiem

Karuzela nad łóżeczkiem

Bardzo fajnym sposobem na zapoznanie malucha ze światem, jest zamontowanie karuzeli z zabawkami o silnie kontrastujących ze sobą kolorach. Zabawki możesz zastąpić również naszymi kartami kontrastującymi!

Zabawy z niemowlakiem od 6 miesiąca życia

Maluszki, które ukończyły 6 miesięcy, mają już więcej umiejętności. W tym okresie warto wprowadzić następujące zabawy:

Dźwiękonaśladownictwo

wykorzystaj Poznaję zwierzęta. Karty obrazkowe dla niemowląt,

Gdzie jest?

Dla większych niemowlaków polecamy zabawę „Gdzie jest?”. Możesz wykorzystać do tego naszą ekoksiążeczkę Moje pierwsze zwierzęta.  To pełnobarwne, ale za to w prostej w swej formie ilustracje, przedstawiające zwierzątka, które:

 • rozwijają zdolności poznawcze oraz sensoryczne,
 • wspomagają rozwój wzroku.

jak si,ę bawić z niemowlakiem

Kartkowanie książeczek

Pamiętaj, że maluszka warto zapoznać z książeczkami już od samego początku! Niech zacznie od kartkowania książeczek.

Chwytanie piłeczki

Daj maluszkowi piłeczkę, niech ją chwyta, toczy, kopie i uderza.

Akuku!

Tej zabawy nie trzeba nikomu przedstawiać! Polega na zakrywaniu, a następnie odsłanianiu twarzy, swojej lub dziecka, śmiejąc się i wołając: „A kuku!”.

Zobacz też

pomysły na zbawy w ogrodzie

Pomysły na zabawy w ogrodzie dla dzieci

Ogród pełen jest potencjału do tworzenia niesamowitych zabaw dla dzieci. To idealne miejsce, gdzie mogą spędzać czas na świeżym powietrzu, bawić się i rozwijać swoje umiejętności. Oprócz tradycyjnych zabaw na

Jak nauczyć dziecko przegrywać?

Dorastanie to czas pełen wyzwań, a jednym z nich jest nauka radzenia sobie z porażkami. Dzieci, podobnie jak dorośli, muszą nauczyć się przegrywać i radzić sobie z negatywnymi emocjami związanymi