Nowy Rok to nie tylko zabawa, ale również i idealny czas, aby wprowadzić w swoje życie zmiany. Warto stworzyć listę noworocznych postanowień nie tylko dla siebie, ale i zachęcić swoją pociechę, aby stworzyła taką listę na Nowy Rok. Jakie mogą być postanowienia noworoczne dla dziecka w wieku przedszkolnym? Poznaj nasze pomysły!
Co dają postanowienia noworoczne?
Koniec roku kojarzy się z refleksjami oraz przemyśleniami. Robimy bilans zysków i strat, a także zastanawiamy się, jakie cele chcemy osiągnąć w nowym roku. Postanowienia noworoczne warto stawiać już od wczesnych lat. Dlatego wykorzystaj nadchodzący Nowy Rok na stworzenie z dzieckiem postanowień, które maluch wprowadzi w swoje życie. Co dają takie postanowienia? Przede wszystkim uczą:
Wytrwałości w dążeniu do celu
Ucz dziecko, że postawiony cel warto realizować. Zachęcaj do tego, aby trwało w swoim postanowieniu.
Cierpliwości
Realizacja postanowień wiąże się także z nauką cierpliwości. Zwłaszcza jeśli zadaniem dziecka jest np. nauka gry na instrumencie. To trudne zadanie, które wymaga cierpliwości, bo nauka nie trwa jeden dzień, a kilkanaście, a nawet i miesiące.
Umiejętności planowania
Wyznaczenie sobie celów i ich trzymanie się, rozplanowanie to fenomenalna metoda nauki planowania.
Dyscypliny
Nie ma najmniejszej wątpliwości, że podczas realizacji postanowień, maluch uczy się dyscypliny.
Zdobycie nowych umiejętności
Postanowienia noworoczne są świetnym sposobem na to, aby zdobyć doświadczenie oraz wiedzę. Maluch wzbogaci się o nowe, pozytywne cechu, a także przydatne umiejętności. Może to być jazda na rowerze, na rolkach czy łyżwach.
Jak zrobić listę noworocznych postanowień?
Postanowienia noworoczne dla dziecka to nie takie trudne zadanie. Najlepiej zaangażować całą rodzinę. Usiądźcie razem, zastanówcie się, co Wasza pociecha osiągnęła w minionym roku, koniecznie podkreślcie sukcesy, nawet te małe, jak nauka liczenia, poznanie nowej cyferki, czy zdobycie nowej umiejętności. Zapytaj swojego dziecka, co uważa za sukces w minionym roku. Aby stworzyć listę postanowień, weź pod uwagę
Postanowienia są dla dziecka
Pamiętaj, że postanowienia mają dotyczyć dziecka. Absolutnie nie może to być lista Twoich życzeń względem malucha. Postanowienia noworoczne dla dziecka mają być dla malucha czymś miłym, a nie katorgą. Przykładowo, jeśli gra na jakimś instrumencie, niech nauczy się nowej piosenki. Jeśli kocha układać puzzle, niech ułoży trudniejsze, składające się z większej ilości elementów, które znajdziesz w naszym sklepie Muduko Hello.
Możecie również pomyśleć o pracy nad nawykami. Jeśli maluch je dużo słodyczy, ograniczcie je. Jeśli je zbyt mało warzyw i owoców, niech spróbuje to zmienić. Może zacząć od koktajli warzywno-owocowych, które są znacznie lepszym rozwiązaniem niż jedzenie surowych warzyw i owoców. Polecamy Ci przeczytać nasz artykuł Jak zachęcić dziecko do jedzenia owoców i warzyw? Znajdziesz tam mnóstwo ciekawych porad. Wykorzystaj również w tym celu nasz produkt: „Poznaję owoce i warzywa”, który składa się z 20 barwnych kart obrazkowych. To fenomenalna pomoc w rozwoju poznawczym dziecka i rozszerzaniu jego diety o zdrowe produkty. Ilustracje są kolorowe, więc przykują uwagę dziecka. Karty stanowią pomoc w wyrabianiu w dziecku prawidłowych nawyków żywieniowych i wstęp do rozmowy na temat owoców i warzyw. Na karcie znajduje się nie tylko nazwa owocu i warzywa, ale również informacja, co możecie z nich zrobić. Przykładowo, na karcie z pomarańczą jest napisane, że z tego owocu można zrobić przepyszny sok lub konfiturę. Może spróbujecie zrobić razem? Dobra zabawa gwarantowana, a sok to prawdziwa bomba witaminowa.
Zadbaj o to, aby cel był realistyczny i możliwy do realizacji
Bardzo ważne, aby cel był odpowiedni do wieku dziecka, jego możliwości. Ma to być zadanie, które dziecko jest w stanie realizować. Nie oczekuj, że 3-latek nauczy się liczyć do 100.
Wytłumacz dziecku, że liczy się cel
Tworząc listę postanowień noworocznych dla dziecka, wytłumacz mu, że najważniejszy jest tu cl konkretnego postanowienia. Dodaj, że postanowienia są dobrowolne, a nie przymusowe. Natomiast lista ma po prostu być ułatwieniem, aby o żadnym postanowieniu nie zapomnieć.
Przekaż maluchowi, że najważniejsze jest to, aby postanowienie było dla niego czymś miłym, dawało przyjemność oraz satysfakcję, jeżeli uda się je zrealizować. Jeżeli okaże się, że jest ono zbyt trudne do realizacji, to absolutnie nic się nie stało. Warto natomiast zastanowić się, co mogło być przyczyną, czy czasem nie wybraliście zbyt trudnego celu.
Opracujcie plan działania
Zastanówcie się:
- Jakie będą ramy czasowe?
- Co jest potrzebne, aby osiągnąć cel?
- Czy cel wymaga rezygnacji z czegoś?
- Czy realizacja będzie przebiegała etapowo, rozłożyć trzeba ją na tygodnie, miesiące?
To zdecydowanie ułatwi realizację postanowienia.
Realizujcie zadania przez zabawę
Nie musimy chyba Was przekonywać, że dziecko uczy się przez zabawę. Jeżeli postanowieniem malucha jest nauka angielskich słówek, wykorzystajcie naszą grę Kolorowe buty. Gra polega na tym, że uczestnik musi dopasować buty do każdego zwierzaka zgodnie z kolorystyką. Ta gra fenomenalnie sprawdzi się do nauki języka angielskiego. Dodatkowo rozwija słownictwo i uczy łączenia kolorów.
Z kolei do nauki liczenia sprawdzi się Liczę zwierzęta. Poprzez zabawę dzieci:
- uczą się koncentracji uwagi,
- rozwijają motorykę małą,
- trenują umiejętności społeczne,
- uczą się liczyć.
Przykładowe postanowienia noworoczne dla dziecka w wieku przedszkolnym
Nie wiesz, jakie postanowienia dać swojemu dziecku? Przedstawiamy kilka:
- Ułóż puzzle trudniejsze i składające się z większej ilości elementów niż dotychczas.
- Zbieraj pieniążki do skarbonki na jakiś cel np. zakup wymarzonej zabawki.
- Raz w miesiącu zrób ciasto/ciasteczka z mamą.
- Codziennie ściel łóżko.
- Codziennie nakarm psa lub kota rano/wieczorem.
- W weekend wybierz film, który obejrzycie całą rodziną.
- Wieczorem powiedz rodzicom, za co jesteś wdzięczny/a danego dnia.