muduko_hello_berry

Jak rozwija się wzrok dziecka?

książeczki kontrastowe dla niemowląt

Czy wiesz, że rozwój prawidłowy rozwój oka zajmuje kilka lat? A w pierwszych 24 miesiącach jest on niezwykle dynamicznym procesem. Jak rozwija się wzrok dziecka w poszczególnych okresach?

Jak rozwija się wzrok noworodka?

W pierwszych dniach po urodzeniu noworodek widzi aż 30 razy słabiej od osoby dorosłej. Nie rozróżnia kolorów i widzi przedmioty, znajdujące się w odległości od 20 do maksymalnie 30 cm. Nie potrafi również skupiać uwagi na przedmiotach dłużej niż 10 sekund. Jego układ wzrokowy głównie analizuje bodźcie, które odbierane są peryferyjnymi częściami siatkówek.

W kolejnych tygodniach życia maluszek zaczyna zauważać jasne i ciemne zarysy, a także kontrastujące wzory. Dlatego w tym okresie warto wspomóc rozwój malucha, używając kontrastowych książeczek obrazkowych. Biało-czarne ilustracje, nie tylko wzbudzają dziecięcą ciekawość, ale przede wszystkim:

  • aktywizują maluszka do skupienia wzroku na danym przedmiocie,
  • wspierają prawidłowy rozwój wzroku,
  • rozwijają mózg.

jak rozwija się wzrok dziecka

Rozwój wzroku dziecka po 2 miesiącu życia do 1 roku życia

Kolejna faza wzroku przypada na drugi miesiąc życia dziecka. Do 4 miesiąca życia kształtuje się widzenie obuoczne. Układ wzrokowy uczy się łączyć bodźcie z obojga oczu. Oczywiście metodą prób oraz błędów. W tym okresie można zaobserwować niewielkie i sporadyczne zezowanie jednego z oczu. U trzymiesięcznych maluszków rozwijają się ruchy oczu. Maluch zdobywa umiejętność podążania za poruszającym się obiektem. Zaczyna też uczyć się zdolności koordynacji oko-ręka, co pozwala na uderzenie przedmiotu, znajdującego się w pobliżu.

Z kolei u czteromiesięcznego malucha można zaobserwować odruch konwergencyjny. To zdolność do symetrycznego zbieżnego ustawienia gałek ocznych, będący odpowiedzią na zaprezentowane bodźce wzrokowe np. grzechotkę z odległości 10-20 cm.

Między 5 a 8 miesiącem życia wzmacnia się zdolność do kontroli ruchów gałek ocznych, a takze koordynacji oko-ręka i oko-ciało. U maluszka rozwijają się również dalsze stopnie widzenia obuocznego. Dziecko zdobywa umiejętność oceny, czy przedmiot jest bliżej, czy oddalony od innego obiektu. Niemowlę ma rozwinięte widzenie barwne, dzięki czemu interesują się zabawkami ze względu na ich kolor.

Między 9 a 12 mieiącem życia wzrok dalej się rozwija, a maluch potrafi jeszcze lepiej ocenić odległości.

Jak stymulować wzrok dziecka?

Tutaj warto zaznaczyć, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie. A my — rodzice, musimy to zrozumieć i nie przyśpieszać na siłę poszczególnych procesów i etapów rozwoju. Natomiast dobrze, abyśmy korzystali z różnych rodzajów aktywności oraz stymulacji zmysłów. W ten sposób wspieramy rozwój poszczególnych narządów. Wprowadzenie do codzienności odpowiednich ćwiczeń, narzędzi, pozytywie wpłynie na rozwój wzroku dziecka. Jak stymulować wzrok dziecka?

Książeczki kontrastowe

Na samym początku wprowadź czarno-białe, kontrastowe zestawienia obrazków o wyraźnie zarysowanych konturach. Doskonale wspomagają prawidłowy rozwój wzroku dziecka. Później postaw na czarno-białe obrazki wzbogacone o wyrazisty kolor.

Karty kontrastowe

Ich działanie jest dokładnie takie same jak książeczek kontrastowych:

  • stymulują rozwój wyobraźni,
  • pomagają kształtować ostrość wzroku,
  • pielęgnują więź pomiędzy dzieckiem a rodzicami,
  • uczą maluszka odróżniać przedmiot od tła, na którym jest narysowany.

wzrok dziecka rozwój

 

W naszym sklepie znajdziesz „Widzę kolory. Karty kontrastowe dla niemowląt” oraz „Widzę kształty. Karty kontrastowe dla niemowląt„, przeznaczone dla maluszków od 0 do 6 miesięcy, a psycholodzy polecają je do zabawy już po 3 miesiącu życia dziecka. Karty nieco różnią się od książeczek, ponieważ możesz je rozłożyć, a także zawiesić nad wózkiem lub łóżeczkiem.

Karty kontrastowe

 

Książeczki kontrastowe
·       Karty są oddzielnie, dzięki czemu łatwiej się nimi posługiwać. ·       Wszystkie karty tworzą jedną całość.
·       Karty można położyć na podłodze, zawiesić jako karuzelę. ·       Książeczkę możesz położyć, przeglądać, a także postawić na konkretnej stronie.
·       Dostępne w kilku wariantach. ·       Dostępne w kilku wariantach.
·       Książeczka ma formę rozkładanej tekturowej harmonijki

 

 

Karuzela do łóżeczka

Karuzelę najlepiej zawiesić około 3- centymetrów od twarzy maluszka, najlepiej troszkę z boku. Wraz z upływem czasu zauważysz, że Twoja pociecha zaczyna wodzić wzrokiem za poruszającymi się elementami karuzeli.

Ruchome zabawki

Zadbaj o to, aby maluszek miał ruchome zabawki, takie jak grzechotki, maskotki, pacynki w jaskrawych kolorach. Zabawa polega na tym, że przesuwasz je powoli w polu widzenia dziecka.

Lustra

Niemowlaki kochaną przeglądać się w lustrze! Choć tak naprawdę nie mają jeszcze pojęcia, kto się w nim znajduje. Wybierz bezpieczne lustra, czyli takie, które się nie tłuką i baw się z maluszkiem.

 

Zobacz też

pomysły na zbawy w ogrodzie

Pomysły na zabawy w ogrodzie dla dzieci

Ogród pełen jest potencjału do tworzenia niesamowitych zabaw dla dzieci. To idealne miejsce, gdzie mogą spędzać czas na świeżym powietrzu, bawić się i rozwijać swoje umiejętności. Oprócz tradycyjnych zabaw na

Jak nauczyć dziecko przegrywać?

Dorastanie to czas pełen wyzwań, a jednym z nich jest nauka radzenia sobie z porażkami. Dzieci, podobnie jak dorośli, muszą nauczyć się przegrywać i radzić sobie z negatywnymi emocjami związanymi