muduko_hello_berry

Co robić z dzieckiem w domu jesienią?

Za oknem deszcz, a ty zastanawiasz się, jak spędzić czas ze swoim maluszkiem? Co robić z dzieckiem w domu jesienią? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy kilka pomysłów, dzięki którym nie będziecie się nudzić!

8 pomysłów na zabawę z dzieckiem jesienią w domu

Dziś dzielimy się z Wami naszymi pomysłami na zabawę z dzieckiem jesienią w domu.

Puzzle

Co robić z dzieckiem w domu jesienią, w deszczowe dni? Układać puzzle! To jeden z najlepszych sposobów na nudę i wspólne spędzanie czasu. Oczywiście puzzle dostosujcie do wieku malucha. W Muduko Hello znajdziecie różne puzzle, które dostosujecie zarówno do wieku dziecka, jak i jego możliwości. Bardzo fajne są puzzle dwuelementowe np. Kim będę, gdy dorosnę, które doskonale sprawdzą się u maluszków. Natomiast dla starszaków polecamy ekopuzzle z zadaniami np. Na budowie praca wre.

Układanie puzzli niesie za sobą wiele korzyści, o czym pisaliśmy we wpisie: Dlaczego warto układać puzzle?:

 • ćwiczą mózg,
 • rozwijają motorykę małą,
 • uczą koncentracji oraz spostrzegawczości,
 • rozwijają analizę i syntezę wzrokową,
 • uczą cierpliwości i wytrwałości.

Co robić z dzieckiem w domu jesienią

Puzzle przestrzenne — tekturynki

A co powiesz na urozmaicenie i zamiast zwykłych puzzli, będziecie układać puzzle przestrzenne? W naszym sklepie znajdziecie tekturynki, które w ekspresowym tempie podbiły serca nie tylko dzieci, ale i rodziców. Twój maluch może wybrać 1 z 3 układanek:

 1. Owady — oswój dziecko z robakami i wspólnie złóżcie biedronkę.
 2. Dinozaury — zbudujcie dinozaury, a potem je nazwijcie!
 3. Pojazdy — czekają na Was różne środki transportu, a w tym m.in. autobus, statek, traktor.

W każdym zestawie czeka aż 5 modeli do zbudowania! Warto dodać, że puzzle przestrzenne:

 • ćwiczą motorykę małą,
 • wspierają koordynację wzrokowo-ruchową,
 • rozwijają kreatywność,
 • uczą spostrzegawczości,
 • uczą cierpliwości.

co robić z dzieckiem w deszczowe dni

Gry planszowe

Obok puzzli nie może zabraknąć gier planszowych. To świetny sposób na nudę w deszczowe dni, budowanie więzi rodzinnych i oczywiście dużo, dużo śmiechu! Nasze gry nie tylko bawią, ale również uczą. A jak dobrze wiecie, nauka poprzez zabawę jest najbardziej efektywna, a  dziecko najwięcej zapamiętuje! O zaletach gier planszowych pisaliśmy niedawno w artykule: Dlaczego warto grać w gry planszowe?, do którego  Was odsyłamy, ale poniżej wymienimy najważniejsze z nich:

 • uczą współzawodnictwa,
 • uczą logicznego myślenia,
 • uczą nowych umiejętności,
 • uczą strategii,
 • są treningiem dla mózgu.

Jaką grę wybrać? My polecamy Bałagan w przedszkolu, To wyjątkowa gra, która trenuje refleks, spostrzegawczość, rozwija motorykę małą, a do tego ćwiczy koncentrację podczas wykonywania różnych zadań.

Starszakom polecamy Kolorowe buty. Zadaniem uczestnika jest dopasowanie butów do każdego zwierzaka zgodnie z kolorystyką. Ta gra fenomenalnie sprawdzi się do nauki języka angielskiego. Dodatkowo rozwija słownictwo i uczy łączenia kolorów.

sposoby na jesień z dzieckiem w domu

I oczywiście nie możemy nie wspomnieć o naszej wyjątkowej grze — Poznaję emocje, która uczy rozpoznawania i nazywania emocji, a także empatii.

Czytanie i oglądanie książeczek

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że czytanie maluszkowi jest bardzo ważną czynnością, która należy wykonywać codziennie. Tak, jak czytanie książeczek, tak i oglądanie książeczek obrazkowych, ma ogromny wpływ na rozwój dziecka, o czym przeczytacie w artykule: Czego uczą książki obrazkowe dla dzieci. Książeczki obrazkowe:

 • rozwijają wyobraźnię,
 • dają możliwość interaktywnego czytania,
 • uczą liczenia,
 • rozwijają słownictwo.

zabawy dla dzieci w domu

Plastelina

Chyba nie musimy nikomu mówić, że dzieci kochają plastelinę! To świetny sposób na zabicie nudy.

Wspólne gotowanie

A co powiecie na wspólne gotowanie? Możecie przygotować ciasteczka, upiec ciasto dyniowe albo marchewkowe. Świetnym sposobem będzie samodzielne zrobienie lodów! Nie dość, że będziecie mieli frajdę z samego gotowania, to potem z jedzenia!

Kolorowanki

Nasza kolejna propozycja to kolorowanki! Przypominamy, że kupując nasze produkty, otrzymujesz pudełko — kolorowankę, którą Twój maluch może samodzielnie pokolorować.

Domowe kino

A co robić z dzieckiem jesienią w domu, gdy ma się ochotę na leniuchowanie? Zrobić kino domowe! Przygotujcie własne chipsy z ciecierzycy albo jarmużu, możecie również zrobić popcorn. Do tego coś do picia. Weźcie poduszki, ciepły kocyk i odpalcie bajkę!

 

Zobacz też

Pomysły na prezent dla dziecka na Mikołajki

Mikołajki zbliżają się wielkimi krokami, a Ty nie masz pomysłu na upominek dla swojego malucha? Nie martw się! Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy pomysły na prezent dla dziecka na Mikołajki! Prezenty

Czy rodzic ma wpływ na to, aby dziecko było empa …

Większość świadomych własnego rodzicielstwa rodziców pragnie być rodzicem refleksyjnym, analizującym swoje zachowania wobec dziecka. Chce być rodzicem responsywnym, odpowiadającym na potrzeby dziecka. Chce z jednej strony dawać własnemu dziecku poczucie

książeczki kontrastowe dla niemowląt

Jak rozwija się wzrok dziecka?

Czy wiesz, że rozwój prawidłowy rozwój oka zajmuje kilka lat? A w pierwszych 24 miesiącach jest on niezwykle dynamicznym procesem. Jak rozwija się wzrok dziecka w poszczególnych okresach? Jak rozwija