muduko_hello_berry

Co robić z dzieckiem w domu jesienią?

Za oknem deszcz, a ty zastanawiasz się, jak spędzić czas ze swoim maluszkiem? Co robić z dzieckiem w domu jesienią? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy kilka pomysłów, dzięki którym nie będziecie się nudzić!

8 pomysłów na zabawę z dzieckiem jesienią w domu

Dziś dzielimy się z Wami naszymi pomysłami na zabawę z dzieckiem jesienią w domu.

Puzzle

Co robić z dzieckiem w domu jesienią, w deszczowe dni? Układać puzzle! To jeden z najlepszych sposobów na nudę i wspólne spędzanie czasu. Oczywiście puzzle dostosujcie do wieku malucha. W Muduko Hello znajdziecie różne puzzle, które dostosujecie zarówno do wieku dziecka, jak i jego możliwości. Bardzo fajne są puzzle dwuelementowe np. Kim będę, gdy dorosnę, które doskonale sprawdzą się u maluszków. Natomiast dla starszaków polecamy ekopuzzle z zadaniami np. Na budowie praca wre.

Układanie puzzli niesie za sobą wiele korzyści, o czym pisaliśmy we wpisie: Dlaczego warto układać puzzle?:

 • ćwiczą mózg,
 • rozwijają motorykę małą,
 • uczą koncentracji oraz spostrzegawczości,
 • rozwijają analizę i syntezę wzrokową,
 • uczą cierpliwości i wytrwałości.

Co robić z dzieckiem w domu jesienią

Puzzle przestrzenne — tekturynki

A co powiesz na urozmaicenie i zamiast zwykłych puzzli, będziecie układać puzzle przestrzenne? W naszym sklepie znajdziecie tekturynki, które w ekspresowym tempie podbiły serca nie tylko dzieci, ale i rodziców. Twój maluch może wybrać 1 z 3 układanek:

 1. Owady — oswój dziecko z robakami i wspólnie złóżcie biedronkę.
 2. Dinozaury — zbudujcie dinozaury, a potem je nazwijcie!
 3. Pojazdy — czekają na Was różne środki transportu, a w tym m.in. autobus, statek, traktor.

W każdym zestawie czeka aż 5 modeli do zbudowania! Warto dodać, że puzzle przestrzenne:

 • ćwiczą motorykę małą,
 • wspierają koordynację wzrokowo-ruchową,
 • rozwijają kreatywność,
 • uczą spostrzegawczości,
 • uczą cierpliwości.

co robić z dzieckiem w deszczowe dni

Gry planszowe

Obok puzzli nie może zabraknąć gier planszowych. To świetny sposób na nudę w deszczowe dni, budowanie więzi rodzinnych i oczywiście dużo, dużo śmiechu! Nasze gry nie tylko bawią, ale również uczą. A jak dobrze wiecie, nauka poprzez zabawę jest najbardziej efektywna, a  dziecko najwięcej zapamiętuje! O zaletach gier planszowych pisaliśmy niedawno w artykule: Dlaczego warto grać w gry planszowe?, do którego  Was odsyłamy, ale poniżej wymienimy najważniejsze z nich:

 • uczą współzawodnictwa,
 • uczą logicznego myślenia,
 • uczą nowych umiejętności,
 • uczą strategii,
 • są treningiem dla mózgu.

Jaką grę wybrać? My polecamy Bałagan w przedszkolu, To wyjątkowa gra, która trenuje refleks, spostrzegawczość, rozwija motorykę małą, a do tego ćwiczy koncentrację podczas wykonywania różnych zadań.

Starszakom polecamy Kolorowe buty. Zadaniem uczestnika jest dopasowanie butów do każdego zwierzaka zgodnie z kolorystyką. Ta gra fenomenalnie sprawdzi się do nauki języka angielskiego. Dodatkowo rozwija słownictwo i uczy łączenia kolorów.

sposoby na jesień z dzieckiem w domu

I oczywiście nie możemy nie wspomnieć o naszej wyjątkowej grze — Poznaję emocje, która uczy rozpoznawania i nazywania emocji, a także empatii.

Czytanie i oglądanie książeczek

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że czytanie maluszkowi jest bardzo ważną czynnością, która należy wykonywać codziennie. Tak, jak czytanie książeczek, tak i oglądanie książeczek obrazkowych, ma ogromny wpływ na rozwój dziecka, o czym przeczytacie w artykule: Czego uczą książki obrazkowe dla dzieci. Książeczki obrazkowe:

 • rozwijają wyobraźnię,
 • dają możliwość interaktywnego czytania,
 • uczą liczenia,
 • rozwijają słownictwo.

zabawy dla dzieci w domu

Plastelina

Chyba nie musimy nikomu mówić, że dzieci kochają plastelinę! To świetny sposób na zabicie nudy.

Wspólne gotowanie

A co powiecie na wspólne gotowanie? Możecie przygotować ciasteczka, upiec ciasto dyniowe albo marchewkowe. Świetnym sposobem będzie samodzielne zrobienie lodów! Nie dość, że będziecie mieli frajdę z samego gotowania, to potem z jedzenia!

Kolorowanki

Nasza kolejna propozycja to kolorowanki! Przypominamy, że kupując nasze produkty, otrzymujesz pudełko — kolorowankę, którą Twój maluch może samodzielnie pokolorować.

Domowe kino

A co robić z dzieckiem jesienią w domu, gdy ma się ochotę na leniuchowanie? Zrobić kino domowe! Przygotujcie własne chipsy z ciecierzycy albo jarmużu, możecie również zrobić popcorn. Do tego coś do picia. Weźcie poduszki, ciepły kocyk i odpalcie bajkę!

 

Zobacz też

pomysły na zbawy w ogrodzie

Pomysły na zabawy w ogrodzie dla dzieci

Ogród pełen jest potencjału do tworzenia niesamowitych zabaw dla dzieci. To idealne miejsce, gdzie mogą spędzać czas na świeżym powietrzu, bawić się i rozwijać swoje umiejętności. Oprócz tradycyjnych zabaw na

Jak nauczyć dziecko przegrywać?

Dorastanie to czas pełen wyzwań, a jednym z nich jest nauka radzenia sobie z porażkami. Dzieci, podobnie jak dorośli, muszą nauczyć się przegrywać i radzić sobie z negatywnymi emocjami związanymi