muduko_hello_berry

Książki o zwierzętach – dlaczego są tak ważne?

Książeczki o zwierzętach

W bibliotece każdego malucha znajduje się przynajmniej jednak książeczka o zwierzętach. Nie ma się co dziwić. Zwierzaki fascynują maluszka już od pierwszych miesięcy jego życia. Dlaczego książki o zwierzętach są tak ważne?

Książeczki o zwierzętach

5 powodów, dla których warto mieć książki o zwierzętach

Odpowiednio dobrane książeczki obrazkowe (koniecznie sprawdź nasz artykuł „Czego uczą książeczki obrazkowe dla dzieci”) lub do czytania wpływają na pozytywny rozwój dziecka, a także są pomocne dla rodzica do rozmowy o danym temacie. Tak jest i z książeczkami, w których głównymi bohaterami są zwierzęta. Warto zainwestować w kilka takich książek, ponieważ niosą za sobą wiele korzyści.

Stanowią wprowadzenie do świata fauny i flory

Książeczki o zwierzętach to świetny sposób wprowadzenie malucha do tematyki flory i fauny. Nasza ekoksiążeczka „Na wsi” zabiera malucha w świat wiejskiej flory i fauny. Dziecko poznaje zwierzęta, które można poznać na wsi, a także ich rolę.

Bardzo fajnym sposobem na zapoznanie dziecka z fauną i florą jest seria naszych Ekoksiążeczek Na spostrzegawczość:

  1. W oceanie – maluch znajdzie w niej zwierzęta, zamieszkujące ocean, takie jak orka, rekin, delfin, ośmiornica, a także nieco mniej popularne: kalmary, głowomłot czy ryba żabnica, która pływając, trzyma przed sobą „latarkę”. I nie zabraknie pomarańczowo-białego błazenka, który kojarzy się z popularną bajką.
  2. W dżungli – ta książeczka zabierze Twoje dziecko do miejsca, pełnego dzikich zwierząt. Odszuka porani, pająków, uroczego leniwca, legwana, tukana oraz słodkie małpki. Te zwierzęta to dla dziecka nowe odkrycie, a jednocześnie okazja do rozszerzenia wiedzy na temat zwierząt.
  3. W górach – w tej wersji maluch poznaje nie tylko Tatry, ale przede wszystkim dowie się, jakie zwierzęta żyją w górach. Zobaczy, jak wygląda świstak, ryś, wilk, pliszka czy gronostaje.
  4. W powietrzu – choć maluszki najczęściej wskazują, że w chmurach latają zwierzęta, to z czasem uczą się, że zobaczyć mogą tam również zwierzęta, takie jak sikorki, wrony, wróble, jaskółki czy gile. Dzięki książeczce poznają również orła bielika.

książki o zwierzętach

Rozwijają wyobraźnię

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że książki o zwierzętach rozwijają wyobraźnię czytelnika. Podczas opowiadania maluszkowi, gdzie zamieszkuje dane zwierzę, co je, maluch próbuje sobie to wyobrazić, a tym samym zyskuje szersze spojrzenie na otaczającą go przyrodę.

Uczą tolerancji do zwierząt

Zaznajamianie dziecka od najmłodszych lat ze zwierzętami, uczy go miłości oraz tolerancji do innych. Podczas oglądania lub czytania książeczek warto wpleść historie, które odzwierciedlają, w jaki sposób należy traktować zwierzęta.

Uczą poprzez zabawę

Nie sposób nie wspomnieć również o tym, że książeczki uczą poprzez zabawę. Oglądanie różnych, pełnych kolorów i pięknych ilustracji jest dla Twojej pociechy ogromną frajdą. Jednocześnie dziecko zdobywa nową wiedzę. To z kolei może wpłynąć na rozwój szerszych zainteresowań tematem zwierząt.

Pozwalają dziecku stawiać cele

Nieco starsze dzieci przy takich książkach, mogą stawiać cele. Jakie? Przykładowo, oglądając książeczkę „W dżungli” maluch będzie chciał zobaczyć na żywo małpkę, a tym samym jego marzeniem stanie się podróż do Afryki. Dziecko będzie pragnęło znaleźć się w miejscach, w których jest ulubiony gatunek zwierzęcia, a to wzbudzi chęć do podróży.

Zachęcają do społecznego działania

Oglądając lub czytać dziecku książeczkę, możesz pokazać mu gatunki zagrożone wyginięciem i powiedzieć, że zadaniem człowieka jest próba podtrzymania danego gatunku. Możecie wesprzeć fundacje, które działają na rzecz zwierząt albo zorganizować zbiórkę na rzecz schroniska. Pomaganie jest fajne!

Zobacz też

pomysły na zbawy w ogrodzie

Pomysły na zabawy w ogrodzie dla dzieci

Ogród pełen jest potencjału do tworzenia niesamowitych zabaw dla dzieci. To idealne miejsce, gdzie mogą spędzać czas na świeżym powietrzu, bawić się i rozwijać swoje umiejętności. Oprócz tradycyjnych zabaw na

Jak nauczyć dziecko przegrywać?

Dorastanie to czas pełen wyzwań, a jednym z nich jest nauka radzenia sobie z porażkami. Dzieci, podobnie jak dorośli, muszą nauczyć się przegrywać i radzić sobie z negatywnymi emocjami związanymi