muduko_hello_berry

Jak rozwijać słownictwo u dziecka?

rozwój słownictwa u dzieci

Niemowlęta komunikują swoje potrzeby za pomocą gestów oraz krzyku. Z kolei starsze dzieci zaczynają mówić o tym, czego potrzebują. To, w jaki sposób zakomunikują daną potrzebę, zależy od ich zasobu słownictwa. Jak rozwijać słownictwo u dziecka? Dziś podpowiadamy!

rozwój słownictwa u dzieci

Jak rozwija się słownictwo u dziecka?

Podstawą dobrej komunikacji jest szeroki zasób słownictwa. Pozwala na skuteczne wyrażanie myśli, komunikowanie się z innymi osobami i umożliwia opisanie różnorodnych zjawisk, które mają miejsce na świecie. To wszystkie jest elementem, który świadczy o prawidłowo funkcjonującym człowieku. Dziecko komunikuję się już od swoich narodzin. Początkowo są to gesty, płacz, krzyk.

Warto wspomnieć o tym, jak rozwija się słownictwo u dziecka. Roczne dziecko zaczyna już mówić pierwsze słowa. Natomiast dwuletni i trzyletni maluch używa od kilkudziesięciu do nawet kilku set słów. Co więcej, próbuje łączyć je w krótkie, a później w dłuższe zdania. Im dziecko ma bogatszy zasób słownictwa, tym o wiele sprawniej się komunikuje, poznaje otaczające go zjawiska. Do tego znacznie szybciej przyswaja wiedzę i kształtuje zdolności poznawcze. Z tego względu warto zadbać oto, aby rozwinąć i wzbogacić słownik naszego malucha.

W jaki sposób rozwijać słownictwo u dziecka?

Jak rozwijać słownictwo dziecka? Oto kilka sposobów, które rekomendujemy.

Zadbaj o dobre wzorce

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że na rozwój dziecka ogromny wpływ ma środowisko, a więc rodzina. To mama i tata są pierwszym wzorem wymowy i maluszek będzie próbował naśladować właśnie ich. Z tego względu to na rodzicach ciąży ogromna odpowiedzialność za prawidłowe kształtowanie mowy pociechy. Wbrew pozorom to nie takie trudne zadanie, jakby mogło się wydawać. Wystarczy, abyście jako rodzice wspierali rozwój słownictwa już we wczesnym etapie.

Już od pierwszych dni życia dzieciątka zacznij wspierać jego rozwój mowy. Zrobisz to, opowiadając dziecku o wszystkim, co Was otacza, a także mówią o czynnościach, jakie wykonujesz. Przykładowo, podczas przebierania pieluszki, mów „Mama teraz zmieni Ci mokrą pieluszkę”. Podczas spaceru, komunikuj, gdzie idziecie, co Was otacza np. „To jest drzewo, a to kwiatek, który nazywa się tulipan”. Staraj się mówić wyraźnie i pod żadnym pozorem nie zdrabniaj.

Nie zapomnij o dźwiękach

Na etapie niemowlęcia niezwykle ważne są dźwięki. Dlatego oswajaj malucha z różnymi dźwiękami i pamiętaj o wyrażeniach dźwiękonaśladowczych. Gdy widzicie pieska, powiedz, że to pies i robi „hau ha”

Wspólne oglądanie książeczek

Słownictwo wzbogacisz za pomocą wspólnego oglądania książeczek. Najlepiej, aby mieć ich kilka i aby przedstawiamy różne sytuacje. Im więcej książeczek, tym lepsze możliwości rozwoju słownictwa. W ofercie naszego sklepu znajdziesz mnóstwo ciekawych ekoksiążeczek, które są doskonałym narzędziem edukacyjnym i pomogą rozwinąć słownictwo.

Książeczki obrazkowe, o czym pisaliśmy już w artykule CZEGO UCZĄ KSIĄŻECZKI OBRAZKOWE DLA DZIECI, dają możliwość interaktywnego czytania. Dzięki temu dziecko staje się aktywnym uczestnikiem historii. Możesz zadawać mu pytania otwarte, a tym samym zachęcać do rozmowy oraz przemyśleń. Z kolei podczas wskazywania oraz nazywania przedmiotów na ilustracji, dziecko uczy się nowych słówek.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów, przygotowaliśmy kilka rodzajów książeczek dla dzieci w każdym wieku:

Ekoksiążeczki 0+

Dla najmłodszych mamy dwie propozycje. Pierwsza to  „Moje pierwsze kształty”, zawierająca proste, czarno-białe obrazki, dzięki którym niemowlę otrzymuje odpowiednie dla swojego wieku bodźce zmysłowe. A druga to „Moje pierwsze kolory”, która oprócz czarno-białym obrazków, zawiera również pierwsze plamy wyrazistych kolorów. Książeczki nie tylko wzbogacają słownictwo, ale również uczą odróżniać przedmiot od tła, na którym jest narysowany i kształtują ostrość wzroku.

słownictwo dziecka

Książeczki 18+

Dla dzieci powyżej 18 miesiąca życia przygotowaliśmy następujące książeczki:

  • spacer po mieście – ruchoma opaska z samochodzikiem to przewodnik dla Twojego dziecka podczas podróży po tętniącym życiem mieście.
  • łąka dniem i nocom w tej książeczce przewodnikiem jest sympatyczna pszczółka, która zabiera maluszka na łąkę i pokazuje zwierzęta, które tam żyją m.in. żabki, motylki, biedronki,
  • spacer po wsi – pierzasta kurka zabiera malucha na wycieczkę na wieś, aby pokazać, gdzie rosną ziemniaki, do czego służy studnia i jakie sprzęty gospodarcze można spotkać na wsi,
  • idziemy na zakupy – przewodnik w postaci wózka sklepowego pokazuje, co można kupić w sklepie, a także, jakie zachowania można spotkać np. dziecko ciągnąc rodzica do kosza z zabawkami.

rozwój słownictwa u dziecka

Książeczki 2+

A dla starszaków mamy nasze nowości – ekoksiążeczki na spostrzegawczość

  • W powietrzu” zapoznaje dziecko ze zwierzętami, które latają.
  • W oceanie” ukazuje zwierzęta, które można spotkać w ocenie.
  • W górach” to książeczka pełna zwierząt, które dziecko może spotkać w górach: owca, kozica i orzeł.
  • W dżungli„. – piękne ilustracje przedstawiają egzotyczne zwierzaki, takie jak leniwiec, kameleon czy tukan.

 

Zabawy w odgrywanie ról

Jeżeli masz w domu starsze dziecko, to doskonałym sposobem będzie zabawa w odgrywanie ról. W ten sposób nie tylko wzbogacisz jego słownictwo, ale również usprawnisz zdolności społeczne oraz komunikacyjne. Możecie wykorzystać do tego lalki, pacynki, które rozmawiają ze sobą, wcielając się w jakąś postać.

Gra „Co mnie otacza”?

Doskonałym sposobem na rozwój słownictwa dziecka, jest nasza gra „Co mnie otacza”, która jednocześnie stanowi świetny trening pamięci już dla najmłodszych intelektualistów. Gra składa się z 48 kart z obrazkami, które są podzielone na 24 identyczne pary, ilustrujące przedmioty, które znajdują się w bliskim otoczeniu dziecka – w domu i przedszkolu. Zabawa z naszymi kartami:

  • wzbogaca dziecięcy słownik,
  • pomaga w ćwiczeniu koncentracji i spostrzegawczości,
  • rozwija orientację w przestrzeni,
  • trenuje pamięć,
  • pobudza myślenie logiczne.

Co mnie otacza. Gra w pamięć polecana jest do zabawy z rodzicem oraz rekomendowana osobom pracującym z najmłodszymi: psychologom, pedagogom i terapeutom. Odpowiednia dla dzieci od 3. roku życia.

Czytaj bajki!

I oczywiście zalecamy czytać dzieciom, co najmniej 15 minut dziennie.

 

 

 

Zobacz też

pomysły na zbawy w ogrodzie

Pomysły na zabawy w ogrodzie dla dzieci

Ogród pełen jest potencjału do tworzenia niesamowitych zabaw dla dzieci. To idealne miejsce, gdzie mogą spędzać czas na świeżym powietrzu, bawić się i rozwijać swoje umiejętności. Oprócz tradycyjnych zabaw na

Jak nauczyć dziecko przegrywać?

Dorastanie to czas pełen wyzwań, a jednym z nich jest nauka radzenia sobie z porażkami. Dzieci, podobnie jak dorośli, muszą nauczyć się przegrywać i radzić sobie z negatywnymi emocjami związanymi