muduko_hello_berry

Zabawy bez bałaganu – 6 propozycji

Zabawa to nieodłączny element codzienności każdego dziecka, który ma pozytywny wpływ na jego rozwój. Jeśli jesteś rodzicem, to dobrze wiesz, że zabawa zazwyczaj wiąże się z pobojowiskiem i sprzątaniem. Czy istnieją zabawy bez bałaganu? Oczywiście, że tak! Poznaj je!

Najlepsze zabawy bez bałaganu

Zabawa jest niezwykle istotna w życiu maluszka, ponieważ jest częścią jego prawidłowego rozwoju. Poprzez zabawę dziecko poznaje siebie, świat, a także swoje możliwości i umiejętności. Sam rodzaj zabawy różni się w zależności od wieku, a także etapu rozwoju. I tu warto dodać, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie, o czym należy pamiętać! Są dzieci, które będą układały puzzle w wieku 2 lat, a takie, które zainteresują się nimi dopiero w wieku 3 lat. I choć zabawa daje dużo radości, to ma jeden minus, a mianowicie trzeba po zabawie posprzątać. Na całe szczęście istnieją zabawy bez bałaganu, które nie wymagają od rodzica i dziecka doprowadzenia domu do porządku. Przedstawiamy Wam najlepsze zabawy bez bałaganu!

Słowne zabawy

Jeśli nie macie ochoty na bałagan, to zagrajcie w grę, która nie wymaga sprzątania. Są to wszelkie gry słowne. Najsłynniejsza to ta, że jeden gracz opowiada o jakimś przedmiocie, a pozostali odgadują, o czym mowa. Przykładowo, gracz chce opisać telewizor, więc może mówić: „Widzę przedmiot.

Możesz wykorzystać do tego naszą grę „Co mnie otacza”. Składa się ona z 48 kart z obrazkami, które podzielone są na 24 pary, ilustrujące przedmioty, które znajdują się w otoczeniu malucha. Niech każdy z graczy wyciągnie jedną kartę i następnie opisuje daną rzecz, aby pozostali mogli odgadnąć, o czym gracz mówi. Gra ta:

 • wzbogaca dziecięcy słownik,
 • pomaga w ćwiczeniu koncentracji i spostrzegawczości,
 • rozwija orientację w przestrzeni,
 • trenuje pamięć,
 • pobudza myślenie logiczne.

Gry planszowe

Najprostszym sposobem na zabawy bez bałaganu jest granie w gry planszowe. Większość gier wymaga jedynie rozłożenia i po skończonej grze — złożenia, które zajmuje zaledwie minutę. Taka zabawa przede wszystkim integruje całą rodzinę, a do tego pozwala rozwijać wiele umiejętności. W naszym sklepie znajdziecie mnóstwo świetnych gier dla dzieci w każdym wieku! Zobacz nasze propozycje!

Rycerze i Rabusie. Zabawa na spostrzegawczość

Rycerze i rabusie. Zabawa na spostrzegawczość to nasza wyjątkowa gra przeniesie malucha do baśniowego świata. Dziecko pozna smoki, gryfy oraz inne potwory, które staną w szranki z dzielnymi rycerzami. Zadaniem maluch jest pomoc w odnalezieniu zgubionych przedmiotów! Gra ta to nie tylko frajda, ale przede wszystkim:

 • świetny sposób na ćwiczenie spostrzegawczości,
 • narzędzie, które pozwala rozwinąć wyobraźnię i spostrzegawczość,
 • buduje więź między rodzicem a dzieckiem.

Układanki

Obowiązkowo zaopatrz się w naszą układankę Bajkowe stworki, która jest niepowtarzalna i wyjątkowa. Układanka składa się z 36 dwustronnych, dużych kart, z których można ułożyć aż 24 postacie według wzoru znajdującego się w dołączonym do zestawu poradniku. Jednak to nie koniec zabawy! Karty są zaprojektowane w taki sposób, aby można było tworzyć stworki według własnego pomysłu! Dzięki temu maluch rozwija swoją wyobraźnię oraz kreatywność.

bajkowe stworki

Origami

Kolejna bardzo fajna propozycja to origami. Do tej formy zabawy potrzebujecie jedynie kilku kartek. Nie musicie nic wycinać, malować czy sklejać. Wystarczy w Internecie wyszukać instrukcję składania kartki i spróbować stworzyć papierowe arcydzieło. Może to być kwiatek, zwierzę, łódkę czy czapka! Wbrew pozorom to niełatwe zadanie i może Wam zająć całkiem sporo czasu!

Książeczki obrazkowe

A dla najmłodszych polecamy książeczki obrazkowe (koniecznie przeczytaj nasz artykuł: Czego uczą książeczki obrazkowe dla dzieci?), które w ogóle nie wymagają sprzątania! Nasze książeczki:

 • budują więź między dzieckiem a rodzicem,
 • są świetną pomocą dydaktyczną,
 • rozwijają wyobraźnię,
 • wspomagają rozwój słownictwa.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów, przygotowaliśmy ekoksiązeczki dla dzieci w różnym wieku:

Ekoksiążeczki 0+

Są to książeczki obrazkowe dedykowane maluszkom już od narodzin. Wśród nich „Moje pierwsze kształty”, która zawiera proste, czarno-białe obrazki, dzięki którym niemowlę otrzymuje odpowiednie dla swojego wieku bodźce zmysłowe. Z kolei druga książeczka to „Moje pierwsze kolory”, która oprócz czarno-białym obrazków, zawiera również pierwsze plamy wyrazistych kolorów.

Książeczki obrazkowe +15 miesięcy

 • spacer po mieście – książeczka  z ruchomą opaską w postaci samochodzika to świetny przewodnik dla dziecka podczas podróży po tętniącym życiem mieście,
 • łąka dniem i nocom przesympatyczna pszczółka pokaże maluchowi zwierzęta, które zamieszkują na łące np. żabki, motylki, biedronki
 • spacer po wsi – podczas spaceru po wsi pierzasta kurka pokaże maluchom, gdzie rosną ziemniaki, po co jest studnia i jakie sprzęty gospodarcze można spotkać na wsi,
 • idziemy na zakupy – w tej książeczce przewodnikiem jest wózek sklepowy, który pokaże, co można kupić w sklepie, jakie zachowania można spotkać np. dziecko ciągnące rodzica do kosza z zabawkami – pewnie to znacie, prawda? 😉

Ekoksiążeczki 2+

Mamy również świetne propozycje dla starszych dzieci — książeczki obrazkowe z serii Ekoksiążeczka ćwiczymy spostrzegawczość.

 1.  „W powietrzu” zapoznaje dziecko ze zwierzętami, które latają.
 2.  „W oceanie” stanowi świetny sposób na zapoznanie dziecka ze zwierzętami, które mieszkają w ocenie.
 3. W górach” to książeczka pełna zwierząt, które maluch może spotkać w górach: owca, kozica i orzeł.
 4.  „W dżungli„ to ilustracje, przedstawiające egzotyczne zwierzaki, takie jak leniwiec, kameleon czy tukan.

zabawy dla dzieci w domu

Tekturynki

Puzzle przestrzenne to świetny sposób na zabawę bez bałaganu. W naszym sklepie znajdziecie 3 rodzaje tekturynek z 5 kolorowymi obiektami:

 1. Pojazdy – tdziecko może skonstruować samodzielnie autobus, traktor, statek czy samolot! Warto dodać, że  ekopuzzle przestrzenne „pojazdy” stanowią doskonały rekwizyt do tworzenia fabularnych opowieści, a także ćwiczenia aparatu mowy m.in. poprzez wydawanie odgłosów jazdy.
 2. Dinozaury – stworzone z myślą o miłośnikach prehistorycznych gadów! Wspólnie złożycie dinozaury i poznanie ich nazwy.
 3. Owady – Owady i pająki skutecznie oswajają malucha ze światem owadów. Wspólnie poznacie bohaterów, zamieszkujących parki, łąki. Możecie również stworzyć niesamowite opowieści, jak i nadać owadom imiona!

prezenty na mikołajki dla trzylatka

Zobacz też

pomysły na zbawy w ogrodzie

Pomysły na zabawy w ogrodzie dla dzieci

Ogród pełen jest potencjału do tworzenia niesamowitych zabaw dla dzieci. To idealne miejsce, gdzie mogą spędzać czas na świeżym powietrzu, bawić się i rozwijać swoje umiejętności. Oprócz tradycyjnych zabaw na

Jak nauczyć dziecko przegrywać?

Dorastanie to czas pełen wyzwań, a jednym z nich jest nauka radzenia sobie z porażkami. Dzieci, podobnie jak dorośli, muszą nauczyć się przegrywać i radzić sobie z negatywnymi emocjami związanymi