Uczenie dziecka różnych rzeczy rozpoczyna się znacznie wcześniej niż w wieku przedszkolnym czy szkolonym. A to dlatego, że maluszek z miesiąca na miesiąc jest ciekawszy świata. Oczywiście tutaj ogromną rolę odgrywa rodzic i jego zaangażowanie w rozwój pociechy. Na wczesnym etapie w edukacji dziecka ważna jest nauka kolorów oraz kształtów. Jak nauczyć dziecko odróżniać kształty?
Kiedy zacząć naukę kształtów?
Dzieci są ciekawe świata już od samego początku i interesują się tak naprawdę wszystkim, co je otacza. Możemy to zaobserwować na co dzień. Maluszki chętnie się rozglądają i dotykają wszystkiego, co znajdzie się w ich zasięgu ręki. Jednak tak jak wspomnieliśmy na samym początku, to, jak będą się rozwijać, zależy również od rodziców, którzy w pierwszych latach życia są nauczycielami. W rozwoju intelektualnym malucha bardzo ważna jest umiejętność rozpoznawania kolorów (o tym więcej przeczytasz w naszym artykule: Jak nauczyć dziecko rozpoznawania i nazywania kolorów?) oraz kształtów.
Naukę kształtów można rozpocząć tak naprawdę w dowolnym momencie. Dokładnie tak, jak w przypadku nauki kolorów. Od razu warto zaznaczyć, że niektóre maluszki w ekspresowym tempie zdobędą umiejętność, a u innych będzie to wymagać czasu. To normalne! Każde dziecko rozwija się w swoim tempie.
Naukę zaczynaj zawsze od tych najprostszych, z którymi pociecha ma do czynienia na co dzień np. koło, trójkąt, prostokąt, kwadrat oraz gwiazdka. Możesz je rysować, lepić z plasteliny, wycinać z kartki, wyszukiwać w otoczeniu.
Odróżnianie kształtów – nasze sposoby na naukę
Jak nauczyć dziecko odróżniania kształtów? Przedstawiamy Ci kilka sposobów, które są skuteczne, a jednocześnie budują pozytywną relację między Tobą a maluszkiem.
Książeczki i karty kontrastowe
świetnym sposobem na naukę kształtów na wczesnym etapie jest oglądanie z maluszkiem książeczek np. Moje pierwsze kształty, która nie tylko uczy kształtów, ale również:
- stymuluje rozwój wyobraźni,
- pomaga kształtować ostrość wzroku,
- pielęgnuje więź między dzieckiem a rodzicami.
Z kolei nasza druga propozycja to zapewne znane Wam karty kontrastowe dla niemowląt Widzę kształty, które m.in.:
- aktywizują maluszka do skupienia wzroku na danym przedmiocie,
- wspierają prawidłowy rozwój wzroku,
- rozwijają mózg.
Gry edukacyjne
Już nie raz wspominaliśmy, że nauka poprzez zabawę daje najbardziej satysfakcjonujące efekty. Przy nauce odróżniania kształtów również postaw na gry.
Jeżeli maluszek ma trzy latka, warto wprowadzić mu naszą grę Dopasowuję wzory. Układanka edukacyjna. Zestaw składa się z teksturowych kart z kontrastującymi wzorami, w których wycięte są cztery podstawowe figury geometryczne: koło, prostokąt, kwadrat oraz trójkąt. Zadaniem dziecka jest dopasowanie kształtu w odpowiednie miejsce, aby figura i wzór tworzyły całość.
Nazywanie kształtów
Najlepszym sposobem na naukę odróżniania kształtów jest pokazywanie ich dziecku. W tym celu możesz wykorzystać wszystko, co Was otacza! Pokaż dziecku jakiś przedmiot i powiedz mu, jaki to kształt. Może macie w domu kocyk albo pościel, gdzie są różne kształty? Jeśli tak, to wskaż dany kształt i go nazwij. Takie proste czynności sprawią, że pociecha utrwali sobie kształty.
Rysowanie i wycinanie
Dzieciaki uwielbiają rysować i wycinać! Wykorzystaj to do tego, aby nauczyć dziecko rozróżniania kształtów.
Możesz rysować maluchowi na białej kartce różne kształty i je nazywać. A gdy maluch będzie starszy i pozna już podstawowe kształty, narysuj jeden i poproś, aby je nazwał. Za każdą dobrą odpowiedź koniecznie pochwal!
Nasz kolejny sposób to wycinanka! Narysuj proste kształty np. koło, trójkąt, kwadrat czy prostokąt, a następnie wytnij.
Sorter kształtów
Warto zainwestować również w zabawkę sorter kształtów, która służy nie tylko do bawienia, ale również i nauki odróżniania kształtów.
Zabawka dostępna jest w wielu formach, począwszy od prostej, przez modele w kształcie samochodu, aż po sortery ślimaki. A wszystko po to, aby zainteresować maluszka jak najbardziej. Bez względu na to, na jaki sorter się zdecydujesz, zasada jest ta sama. Mamy tutaj klocki w różnych kształtach – podstawowych, ale też i w kształcie rombu, księżyca, pięciokąta, a na zabawce dziurki w danym kształcie. Zadaniem maluszka jest wybranie klocka, a następnie umieszczenie go w wycięciu na zabawce w tym samym kształcie. Jeśli dziecko prawidłowo wybierze wycięcie, to wepchnie klocek, który wpadnie do środka zabawki.