muduko_hello_berry

Jak ćwiczyć spostrzegawczość malucha?

jak ćwiczyć spostrzegawczość malucha

Jako rodzice powinniśmy dbać o prawidłowy rozwój naszego dziecka w każdym aspekcie. Bardzo ważny jest rozwój spostrzegawczości. Jak ćwiczyć spostrzegawczość malucha podczas codziennych zabaw i czynności?

jak ćwiczyć spostrzegawczość malucha

Ćwiczenia na spostrzegawczość

Pamięć, koncentracja oraz spostrzegawczość to bardzo ważne umiejętności, które są przydatne zarówno w przedszkolu, jak i szkole. I oczywiście na późniejszym etapie. Dlatego już od samego początku należy zadbać oto, aby rozwijać u dziecka spostrzegawczość, pamięć oraz koncentrację.

Spostrzegawczość pozwala dzieciom rozpoznawać liczby, litery, kształty, co jest niezwykle istotne w nauce pisania, czytania, jak i matematyki. Ponadto, spostrzegawczość wpływa na rozwój inteligencji. Nasza pociecha więcej widzi, więcej wie, dostrzega powiązania, a także kojarzy szybciej. To z kolei jest bazą dla kreatywności dziecka.

W pierwszej kolejności pozbądź się wszelkich rozpraszaczy, takich jak telefon, komputer, tablet. Warto dodatkowo wyłączyć telewizor, ponieważ maluch może mieć problem ze skupieniem się na wykonywanej czynności.

Puzzle

Doskonale sprawdzą się nasze nowości. Pierwsza nowość to Ekopuzzle Przygody robaczków, które składają się z 48 elementów i są przeznaczone dla dzieci od 4 roku życia. Z kolei druga to Ekopuzzle Spacer po lesie, składające się z 32 elementów i przeznaczone dla dzieci od 3 roku życia. Oba produkty ćwiczą u dziecka spostrzegawczość, wymuszając na nim szukanie poszczególnych puzzli i tworzenie z nich spójnej całości, aby powstał cały obrazek. Dodatkowo, nasze ekopuzzle:

  • są świetnym punktem wyjścia do rozmów z dzieckiem na temat owadów oraz ich pożytecznej roli w środowisku (Świat robaków), a także na temat leśnej fauny i flory, różnic w nazewnictwie samców, samic i dzieci, zwyczajów związanych ze zdobywaniem pożywienia czy zapadaniem w sen zimowy (Spacer po lesie),
  • rozwijają koncentrację, kreatywność, motorykę małą,
  • mają poradnik z propozycją zabaw, który został opracowany we współpracy z logopedą.

Dodatkowo w puzzlach znajdziesz ulotkę z bajką i zadaniami do wykonania, a także tekturowe figurki Zu i Berry do złożenia.

jak ćwiczyć spostrzegawczośc u dziecka
 

Maluch, trzymając poszczególne elementy oraz manipulując nimi, usprawnia precyzyjne ruchy ręki, które w przyszłości potrzebne są do wielu czynności, takich jak zapinanie guzików czy pisanie. Układanie puzzli to niesamowita szansa na ćwiczenie koncentracji uwagi. Dając dziecku do zabawy atrakcyjny materiał, który wzbudzi jego zainteresowanie, w naturalny sposób powodujemy, że coraz dłużej będzie potrafiło skupić się na wykonywaniu jednej czynności.” – Izabela Osmańska-Kutryba, psycholog.

Książeczki

W ofercie naszego sklepu znajdziecie również serię ekologicznych książek, ćwiczących spostrzegawczość:

Ponadto, nasze ekoksiążeczki:

  • wzbogacają słownictwo,
  • są świetnym punktem wyjścia do rozmowy z dzieckiem na temat zwierząt, zamieszkujących ocean, dżunglę, góry czy to tych, które poruszają się w powietrzu.

Ekoksiążeczki rozkładają się jak harmonijka. Na obu stronach znajdują się ilustracje zwierząt, które dziecko wyszukuje z pomocą dorosłego. Możesz poprosić dziecko o odnalezienie np. rekina lub ośmiornicy, poprosić o policzenie ryb.

spostrzegawczość jak rozwinąć u dziecka

Gry planszowe Memory

Świetnym treningiem dla spostrzegawczości są gry memory. W ofercie naszego sklepu znajdziecie grę „Memozaury. Gra rodzinna , która zawiera ona aż 3 gry w jednym pudełku:

  • zbieraj dinozaury – ilustracje są do góry dla innych graczy, a każdy gracz musi odkryć kafelki tak, aby zebrać komplet dinozaurów. Zwycięża osoba, która która zbierze największą ilość kafelków,
  • zapamiętaj – czyli klasyczna wersja memo. Gracze odgrywają kafelki. Jeżeli oba należą do tego samego dinozaura – zabiera je. Jeśli nie, kończy grę i szansę na zwycięstwo ma kolejny gracz. Wygrywa osoba, która zbierze najwięcej kafelków,
  • nazwij – w tym wariancie gry gracz patrzy na karty i zapamiętuje nazwy poszczególnych dinozaurów. Dokłada dwa losowe kafelki do pudełka, a pozostałe układa w stos obrazkiem do dołu. Gdy z odkrytych kafelków powstanie cały dinozaur, to zadaniem graczy jest wykrzyknięcie jego nazwy. Ten, który zrobi to jako pierwszy, zwycięża i zdobywa kafelki.

Z kolei nasza druga propozycja to Puk, puk! Kto tam? – przestrzenna gra pamięciowa, która doskonale sprawdzi się u dzieci, którym znudziła się klasyczna gra memory. Puk, puk! Kto tam? Składa się z W 6 kolorowych tekturowych domków, 6 figurek zwierząt (z możliwością samodzielnego pomalowania!) oraz 6 kart zwierząt. Gra nie tylko ćwiczy spostrzegawczość, ale również motorykę małą.

jak ćwiczyć spostrzegawczośc u dzieci

Szukanie różnic

Bardzo fajnym sposobem na ćwiczenie spostrzegawczości jest szukanie różnic między dwoma ilustracjami. Możesz kupić gotowce w sklepie albo wydrukować w Internecie.

Odwzorowywanie szlaczków

Kolejnym świetnym ćwiczeniem jest odwzorowywanie szlaczków, liter i liczb. To także doskonały wstęp do nauki pisania.

Zobacz też

pomysły na zbawy w ogrodzie

Pomysły na zabawy w ogrodzie dla dzieci

Ogród pełen jest potencjału do tworzenia niesamowitych zabaw dla dzieci. To idealne miejsce, gdzie mogą spędzać czas na świeżym powietrzu, bawić się i rozwijać swoje umiejętności. Oprócz tradycyjnych zabaw na

Jak nauczyć dziecko przegrywać?

Dorastanie to czas pełen wyzwań, a jednym z nich jest nauka radzenia sobie z porażkami. Dzieci, podobnie jak dorośli, muszą nauczyć się przegrywać i radzić sobie z negatywnymi emocjami związanymi