muduko_hello_berry

Wpływ ekranów na rozwój dzieci

wpływ ekranów na rozwój dzieci

Komputery, tablety, smartfony i telewizory to urządzenia, które znajdują się niemal w każdym domu. O ile niektóre osoby starsze mają problem z ich obsługą, o tyle dzieci, nawet 3 latków, doskonale sobie z nimi radzą. Niestety nie jest to powód do chwalenia, bo wpływ ekrany na rozwój dziecka jest negatywny.

wpływ ekranów na rozwój dzieci

Jak ekrany wpływają na rozwój dziecka?

Wciąż wielu rodziców uważa, że telewizor albo smartfon stanowi świetną zabawkę dla dzieci. Dzieje się tak, ponieważ maluchy uwielbiają urządzenia elektryczne i korzystanie z nich zapewnia im nawet kilkugodzinną rozrywkę. Niestety używanie telefonu czy oglądanie telewizji tyle czasu nie przyniesie korzyści. Na podstawie wielu badań naukowcy donoszą, że wpływ ekranów na dzieci jest głównie negatywny.

Spowalnia rozwój mowy

Choć wciąż mózg człowieka ma wiele tajemnic, to udało się odkryć kilka rzeczy. Jedną z nich jest to, że ludzki mózg cechuje się plastycznością. Oznacza to, że ma on umiejętność wprowadzania zmian w układzie nerwowym za sprawą bodźców, które pochodzą z otoczenia zewnętrznego. Najbardziej podatny na tego typu zmiany jest do ukończenia trzeciego roku życia. W związku z tm w ciągu pierwszych trzech lat albo wzmacnia bodźce, albo pozostawia negatywne ślady. Aby wyjaśnić tę kwestię, przypomnijmy, że każdy ma dwie półkule mózgowe. Lewa jest skupiona na tworzeniu oraz rozpoznawaniu języka. Z kolei prawa odbiera bodźce dźwiękowe i obrazowe. W sytuacji, gdy dziecko ogląda dużo telewizji, korzysta ze smartfonów i innych urządzeń, prawa półkula działa, ale w lewej obserwuje się deficyty.

Problemy ze snem

Światło emitowane w trakcie korzystania z urządzeń może przyczynić się do problemów ze snem, takich jak skrócenie snu czy też pogorszenie jego jakości. To wszystko prowadzi do pojawienia się kłopotów ze skupieniem oraz koncentracją.

Trudność z koncentracją

Telefony i tablety spowalniają proces uczenia się, a także rozpraszają uwagę.

Trudności w relacjach międzyludzkich

Zbyt częste korzystanie z nowych technologii powoduje, że dziecko nie nabywa umiejętności społecznych. W konsekwencji może mieć problemy z nawiązywanie kontaktów z ludźmi w przyszłości.

Agresja

W sieci dzieci mają dostęp do różnych treści. Z jednej strony mogą znaleźć mnóstwo ciekawych informacji. Niestety jest też druga strona, ta negatywna. W Internecie jest mnóstwo filmików, programów, a nawet i bajek pełnych przemocy, co może prowadzić do pojawienia się u dziecka agresywnych zachowań oraz niekontrolowanych wybuchów.

Uzależnienie

Nadmierne korzystanie z urządzeń ekranowych wiąże się również z uzależnieniem, o czym bardzo dużo się ostatnio mówi. Dlatego już od samego początku ucz dziecko, że ma wyznaczone godziny np. do oglądania bajek i nie wolno ich przekraczać. Jako rodzic staraj się także dać dobry wzór zachowań i postaraj się nie sięgać po urządzenia elektroniczne w obecności dziecka. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, tym bardziej że komputer i telefon to narzędzia pracy, ale się postaraj.

Co zamiast urządzeń ekranowych?

Czy w takim razie zakazać dzieciom całkowitego dostępu do urządzeń ekranowych? Najlepiej, aby ten etap wydłużyć w czasie i nie dawać telefonu półrocznemu maluchowi. Jest za malutki! W późniejszym wieku możesz pozwolić na np. oglądanie bajek w Tv, ale staraj się ograniczać ten czas. Wyznacz godziny oglądania. Dla urządzeń ekranowych znajdziesz mnóstwo alternatyw.

Układanie puzzli

Puzzle to jeden z najlepszych sposobów na zajęcie dziecka i to niemal w każdym wieku i alternatywa dla urządzeń ekranowych. Ponadto układanie puzzli niesie za sobą wiele korzyści, o których pisaliśmy w artykule 6 powodów, dla których warto układać puzzle. Przede wszystkim:

  • rozwijają motorykę małą,
  • ćwiczą mózg, uczą koncentracji,
  • rozwijają analizę, a także syntezę wzrokową,
  • Uczą cierpliwości i wytrwałości,
  • organizują czas wolny.

Dla najmłodszych przeznaczone są puzzle o sporych rozmiarach, składające się zazwyczaj z 2-10 elementów. W ofercie naszego sklepu znajdziesz Ekopuzzle z zadaniami. To 16-elementowy zestaw puzzli o różnej tematyce np. Dzień w Gospodarstwie, który daje możliwość porozmawiania z dzieckiem lub opowiedzenia mu o tym, co dzieje się na ilustracji. Puzzle Dinozaury ich dzieci sprawdzą się u dzieci, które są zafascynowane prehistorycznymi gadami. Z kolei Przygody w kosmosie, przeznaczone dla 3-latków, będą idealnym punktem wyjścia do rozmów po Wszechświecie (zobacz artykuł: Jak przekazywać dzieciom wiedzę o wszechświecie?).

Oglądanie książeczek obrazkowych

Książeczki obrazkowe to kolejna alternatywa dla telefonów i tabletów. Nasze produkty są pełne pięknych ilustracji, które zachwycą nie tylko rodzica, ale przede wszystkim dziecko. Jednocześnie mają one wiele walorów edukacyjnych:

  • rozwijają wyobraźnię, poprzez wyszukiwanie poszczególnych elementów. To sprawia, że maluch uczy się spostrzegawczości. Gdy dziecko będzie już potrafiło rozpoznawać przedmioty / zwierzęta, warto dać mu zadanie „pokaż, gdzie jest pies”,
  • dają możliwość interaktywnego czytania, dzięki czemu maluch staje się aktywnym uczestnikiem historii. Możesz zadawać maluszkowi pytania otwarte, zachęcać do rozmowy i przemyśleń.
  • uczą liczenia. Przykładowo, możesz poprosić dziecko, aby policzyło, ile zwierzątek znajduje się na obrazku.
  • wzbogacają słownictwo- Są niezwykle przydatne w trakcie nauki słownictwa, ponieważ dzięki wskazywaniu oraz nazywaniu przedmiotów na ilustracji, maluch uczy się nowych słówek.

W Muduko hello znajdziecie:

Ekoksiążeczki 0+

Książeczki obrazkowe +15 miesięcy

Ekoksiążeczki 2+

  1.  „W powietrzu
  2.  „W oceanie
  3. W górach
  4.  „W dżungli

zabawy dla dzieci w domu

Granie w gry na spostrzegawczość

Absolutnym numerem jeden jest nasza gra Rycerze i Rabusie. To doskonały sposób na rozwój wyobraźni i kreatywność dziecka. Składa się z 13 dużych baśniowych kart z instrukcją oraz 30 mniejszych okrągłych kart z przedmiotami do odszukania. To zabawa na długi czas, idealna w jesienne i zimowe wieczory! Gra ta:

  • uczy logicznego myślenia,
  • stymuluje rozwój percepcyjny.

prezenty dla przedszkolaka

Poznawanie otoczenia z grą „Co mnie otacza”

„Co mnie otacza” to doskonały trening pamięci już dla najmłodszych intelektualistów. 48 kart z obrazkami podzielone na 24 identyczne pary ilustruje przedmioty znajdujące się w bliskim otoczeniu dziecka – w domu i przedszkolu.  Zabawa z naszymi kartami:

  • wzbogaca dziecięcy słownik,
  • pomaga w ćwiczeniu koncentracji i spostrzegawczości,
  • rozwija orientację w przestrzeni,
  • trenuje pamięć,
  • pobudza myślenie logiczne.

Kolorowanki

Nie ma najmniejszej wątpliwości, ze świetnym rozwiązaniem na zajęcie malucha, są kolorowanki. Rysowanie i kolorowanie niesie za sobą dużo korzyści, o czym przeczytacie w artykule: Jak kolorowanki wpływają na rozwój dziecka?

  • Poprawiają koncentrację,
  • Uczą cierpliwości i wytrwałości,
  • rozwijają wyobraźnię i kreatywność,
  • pomagają w trudnych emocjach,
  • wzbogacają słownictwo,
  • uczą kolorów.

Jeśli już znacie nasze produkty, to wiecie, że wewnątrz pudełek naszych gier czy puzzli znajdziecie kolorowankę. W Muduko Hello stawiamy na niebanalne rozwiązania. Wspieramy rodziców w rozbudzaniu kreatywności u dzieci, dlatego na nowo stworzyliśmy wnętrza opakowań naszych produktów.

jak kolorowanki wpływają na rozwój dziecka

 

Zobacz też

pomysły na zbawy w ogrodzie

Pomysły na zabawy w ogrodzie dla dzieci

Ogród pełen jest potencjału do tworzenia niesamowitych zabaw dla dzieci. To idealne miejsce, gdzie mogą spędzać czas na świeżym powietrzu, bawić się i rozwijać swoje umiejętności. Oprócz tradycyjnych zabaw na

Jak nauczyć dziecko przegrywać?

Dorastanie to czas pełen wyzwań, a jednym z nich jest nauka radzenia sobie z porażkami. Dzieci, podobnie jak dorośli, muszą nauczyć się przegrywać i radzić sobie z negatywnymi emocjami związanymi